تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

جمعه سیاه؛ وقتی قلب تراکتورشکست (گزارش)

پنج‌شنبه 25 اردیبهشت 1399

پنج سال پیش در چنین روزی تیم تراکتور قهرمانی لیگ برتر را به شکلی دراماتیک از دست داد.

امروز دقیقا پنج سال از جمعه سیاه فوتبال می‌گذرد. روزی که دروغی بزرگ با هزاران اتفاق دیگر دست به دست هم دادند تا یکی از زشت ترین روزهای فوتبال را رقم بزنند و البته هنوز هم مشخص نیست بازیگردان‌های اصلی آن شوی مشمئزکننده چه کسانی بودند.

“چه خبر قراره بشه هفته بعد در تبریز”! این جمله عادل فردوسی پور گزارشگر بازی بزرگ هفته ماقبل پایانی لیگ چهاردهم، بین استقلال و تراکتور در ورزشگاه آزادی است. عادل که از برد کم نظیر تراکتور در آزادی که با نتیجه 4 بر 1 به دست آمد، به وجد آمده بود و شاگردان تونی اولیویرا را در صدر می‌دید، با گفتن جمله فوق پیش بینی می‌کرد که حتی یک صندلی خالی هم روز جمعه ۲۵ اردیبهشت 1394 در استادیوم یادگار امام وجود نداشته باشد. پیش بینی او در این مورد صحیح بود ولی مطمئنا نه تنها عادل بلکه هیچ کسی فکر نمی کرد آن روز که دست تراکتور نزدیک تر از همیشه به جام قهرمانی لیگ برتر بود، تبدیل به سیاه ترین روز تاریخ این باشگاه شود. در زیر مروری می‌کنیم به اتفاقات بازی معروف تراکتور-نفت یا همان جمعه سیاه فوتبال.

حوالی ساعت 13 ورزشگاه پر شد

با اینکه قرار بود بازی راس ساعت 19:30 آغاز شود ولی علاقه هواداران برای حضور در استادیوم به قدری بود که حوالی ساعت 13 بعد از ظهر استادیوم مملو از جمعیت شد و مسئولان از مردم می‌خواستند که دیگر به ورزشگاه نیایند. ظرفیت ورزشگاه یادگار امام تقریبا ۷۰ هزار نفری است ولی باتوجه به عدم رعایت استانداردها در فوتبال ایران و باتوجه به حضور هواداران حتی در راهروها و اطراف و کنار و بعضا ایستادن دو نفر در یک صندلی، مطمئنا یادگار امام آن روز جمعیتی خیلی بیشتر از ۷۰ هزار نفر را به خود دید، جمعیتی که تعدادی از آن‌ها حتی دیشب را در پارک‌های نزدیک استادیوم صبح کردند تا حضور خود در ورزشگاه را گارانتی شده بدانند.

تمرینِ شادی گل قبل از ورود تیم‌ها!

هر آن کس که آن روز در استادیوم بود، مطمئنا جوی را می‌دید که خیلی سخت نظیر آن را می‌توان یافت. شور هوادارن تراکتور که معروف به پرشورها هستند در بالاترین حد ممکن خود و به قول معروف در نقطه ماکسیموم قرار داشت. آن‌ها که استادیوم را پر از هوادار می‌دیدند و با فکر اولین قهرمانی در آسمان‌ها بودند، ساعت‌ها قبل بازی شعار و تشویق را شروع کرده بودند و حتی در اقدامی بسیار جالب با کمک گوینده ورزشگاه تمرین شادی گل انجام می‌دادند! گوینده ورزشگاه ابتدا نام گلزن را فریاد می‌کشید و هواداران هم فامیلی او را فریاد می‌زدند تا به نوعی حتی ساعت‌ها قبل از حضور تیم‌ها در استادیوم، تمرین شادی گل بوندسلیگایی تی تی‌ها در ورزشگاه تمرین شود! البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که حدس‌های گوینده ورزشگاه در اعلام نام بازیکنان گلزن، چندتایی هم درست بود!

فغانی، داور بزرگی که آن روز قطعا اشتباه داشت

علیرضا فغانی را می‌توان یکی از بهترین داوران ایرانی در چند سال اخیر دانست ولی او در آن روز قطعا اشتباهات تاثیرگذاری داشت. اخراج آندرانیک تیموریان که به نظر می‌رسد با سخت گیری فغانی همراه بود و او می‌توانست باتوجه به اهمیت بازی کمی مماشات کند تا عدم اعلام ضربه پنالتی روی فرید بهزادی کریمی که کاملا واضح بود و جای تردیدی نداشت. فغانی البته اشتباهات خود را بعد از بازی قبول کرد و از همه تیم‌هایی که از داوری اش ضربه دیده اند عذرخواهی کرد. البته ذکر این نکته هم لازم است که آندرانیک به عنوان بازیکنی که سال‌ها حضور در سطح بالای فوتبال ایران را تجربه می‌کرد و حتی تجربه حضور در پریمیرلیگ را هم داشت، می‌توانست در لحظاتی که منجر به اخراجش شد، بیشتر صحنه را مدیریت کند. تی تی‌ها تا زمان اخراج آندو از حریف پیش بودند ولی بعد از ده نفره شدن، بازی به تساوی کشیده شد.

چه کسی نتیجه سپاهان را مساوی اعلام کرد!؟

شاید هنوز هم به درستی مشخص نیست که آن روز واقعا چه کسی و با چه نیتی اعلام کرد که بازی سپاهان با سایپا مساوی به اتمام رسیده است! تقریبا حوالی دقیقه ۸۷ بود که اعلام شد بازی حریف در اصفهان مساوی است و این خبر مثل باد بین همه ورزشگاه پیچید. تونی اولیویرا هم که این خبر را شنیده بود دست به تعویض‌های دفاعی زد که باتوجه به ضعف دروازه بانی و دفاع آن زمان تراکتور، شاید اگر این کار را نمی کرد، نتیجه چیز دیگری بود. علیرضا منصوریان سرمربی نفت در این باره گفت فردی که مسئول بوده این خبر را اعلام کرده و مدیرعامل نفت هم در برنامه نود مدعی شد افرادی بی سیم به دست، گفتند بازی سپاهان مساوی شده است! ولی هرچه که هست آخر سر معلوم نشد چه کسی دروغ به این بزرگی را در ورزشگاه پخش کرد.

آنتن‌ها و اینترنت باهم پریدند!

اینکه برقراری تماس در ورزشگاه با مشکل مواجه شده بود و عملا نمی شد تماسی حاصل کرد و اینترنت هم قطعی داشت، غیرقابل کتمان است. وزیر ارتباطات وقت مدعی شده بود، ظرفیت آنتن دهی در ورزشگاه یادگار امام تاحدودی بوده که بعد از گذشتن از آن تعداد در آنِ واحد، باید تماس بعدی منتظر می‌مانده تا یک تماس قطع شود و امکان برقراری تماس او ممکن شود. ولی سوال اینجاست چرا ورزشگاهی مثل یادگار امام در کلان شهری چون تبریز نباید مجهز به مدیریت تماس ماکسیمم افراد حاضر در آن باشد؟

گوینده ورزشگاه مردم را برای گرفتن مراسم دعوت کرد!

بازی که به اتمام رسید، تی تی‌ها که خود را در آغوش رویای چندین ساله خود می‌دیدند، خود را به هر طریقی شده به داخل چمن رساندند تا یکدیگر را نیز در آغوش بکشند. لحظاتی احساسی که برای اهالی فوتبال ایران که از گیرنده‌های تلویزیونی بازی را تماشا می‌کردند عجیب بود ولی باور کنید تقریبا همه افراد حاضر در استادیوم در آن لحظات تراکتور را قهرمان می‌دانستند. اما در همین لحظات بود که یک اتفاق بسیار بد دیگر نیز رخ داد. در اقدامی بسیار عجیب، گوینده استادیوم خطاب به هواداران گفت که لطفا به جای خود برگردید تا مراسم را شروع کنیم! اقدامی به شدت غیرقابل دفاع، آن هم در لحظاتی که حداقل گوینده به احتمال زیاد از نتایج دیگر باخبر بوده است.

سپاهان، خواهرخوانده‌ای که ناتنی شد!

همه این اتفاقات پشت سر هم، این باور را در ذهن تی تی‌ها به وجود آورد که اراده‌ای بیرون از زمین فوتبال برای قهرمانی تیمی خاص وجود داشته است! فرضیه‌ای که لهجه غلیظ اصفهانی فدراسیون در آن دوران، آن را پررنگ تر می‌کرد. رابطه هواداران تراکتور با سپاهان که همیشه باهم روابط حسنه‌ای داشتند تقریبا به کلی در آن دوران خراب شد و فصل بعد هم هواداران دو تیم کم و بیش تنش‌هایی با هم داشتند. البته این تنش بعدها بین دو تیم کاهش یافت و روابط حسنه دوباره شکل گرفت ولی نمی توان گفت که خواهرخوانده‌ها همچون قبل از لیگ چهاردهم باهم صمیمی هستند! در کل می‌توان گفت شاید ناتوانی فدراسیون فوتبال و حتی وزارت ورزش وقت دراعلام خاطیان و برخورد با آن‌ها می‌تواند یکی از اصلی ترین دلایل برای ایجاد ذهنیت‌های منفی شکل گرفته باشد. تقریبا تمام مسئولان مربوطه اعلام می‌کردند که با مقصران این قضیه برخورد خواهند کرد ولی حتی الان هم به درستی مشخص نشده که چه کسی واقعا مقصر بود!

تونی آن تونی نشد، تراکتور حتی نائب قهرمانی هم ندید

پس از آن فصل، تونی اولیویرا همچنان به هدایت تراکتور ادامه داد ولی تقریبا همه فوتبال دوستان آذربایجانی بر این موضوع صحه می‌گذارند که نه در تمرینات و نه در مسابقات، تونی، دیگر همان اولیویرای همیشگی نبود و غم بعد از فهمیدن ماجرا در جمعه سیاه، همچنان در چهره اش دیده می‌شد. تراکتور هم بعد آن سال باوجود استخدام مربیانی نظیر امیر قلعه نویی و یحیی گل محمدی و حتی بعد از خصوصی شدن و آمدن ستاره‌های نامدار و مربیان صاحب نام خارجی به این تیم تا به امروز هیچ وقت نزدیک تر از آن روز به جام قهرمانی لیگ برتر نبوده و حتی فصل را در رتبه دوم هم به پایان نرسانده است.

خبر ضعف مدیریت فوتبال ایران به گاردین هم رسید!

شاید برایتان جالب باشد ولی هستند هنوز افرادی که بعد از آن جمعه سیاه و با گذشت پنج سال از آن روز، دیگر به استادیوم نرفته اند. فوتبالی که باید بذر شور و شعف در قلب‌های علاقه مندان بکارد، سال‌هاست که در سایه ضعف مدیران فوتبالی، هر روز با سرخوردگی و البته خشمی بیشتر همراه است که نتایج آن را هم در استادیوم‌ها به وضوح می‌بینیم. جمعه سیاه با تمام تراژدی‌هایش تمام شد ولی بد نیست بدانید، موضوع و سوژه آن روز، به قدری عجیب بود که حتی خبرگزاری‌های بین المللی از جمله گاردین هم به آن پرداختند تا بی تدبیری مدیران فوتبالی به جای موفقیت‌های فوتبالی‌مان شهرت جهانی هم پیدا کند.

حامد حاجی محمدی

منبع: ورزش سه