تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

حرکت چرخ‌های تراکتور به سمت «ثبات»/ خشت اول موفقیت با یک ایرانی

شنبه 30 فروردین 1399

باشگاه تراکتور تبریز بر خلاف دوفصل گذشته تکلیف سرمربی فصل آینده خود را با تمدید قرارداد ساکت الهامی مشخص کرد تا مسئولان این باشگاه در راستای «ثبات» و موفقیت حرکت کنند.

باشگاه تراکتور تبریز در ابتدای فصل ۹۶-۹۷ لیگ برتر فوتبال ایران خصوصی شد تا مالکیت آن را محمدرضا زنوزی مالک باشگاه ماشین سازی (گسترش فولاد سابق) بر عهده بگیرد. تاجر تبریزی که با بنیه مالی قوی، توانست اسامی بزرگی را روی نیمکت تیمش برای سرمربیگری و همچنین خریدهای بزرگی را برای حضور در ترکیب این تیم پر طرفدار جذب کند.

زنوزی تنها چند روز پس از خرید تراکتور تبریز قول داد تیمش را برای قهرمانی می‌بندد و همین کار را هم کرد اما تا امروز این قهرمانی رنگ واقعیت به خود نگرفته است تا این باشگاه تصمیم به تغییر بزرگ در سیاست‌هایش بگیرد.

تراکتور تبریز که ابتدای فصل گذشته با «جان توشاک» کار خود را در لیگ برتر آغاز کرد خیلی زود تصمیم به قطع همکاری با اسطوره سابق باشگاه لیورپول گرفت تا محمد تقوی زمام امور فنی سرخ‌های تبریزی را بر عهده بگیرد. کارنامه قابل قبول این مربی در راس کادر فنی تراکتور باز هم زنوزی را برای کسب موفقیت بیشتر در دیار خود اقناع نکرد تا «جورج لیکنز» بلژیکی را به عنوان سرمربی انتخاب کند.

تراکتور در فصل گذشته با وجود سرمایه گذاری فراوان در جذب بازیکن و تغییر سه باره سرمربی خود جایگاهی بهتر از پنجمی پیدا نکرد. تیمی که مدعی عنوان قهرمانی بود اما در این مسیر با حاشیه‌های خود ساخته و تغییرات متوالی روبرو شد تا سهمیه حضور در لیگ قهرانان ۲۰۲۰ آسیا را نیز کسب نکند.

سرخپوشن تبریز در نقل و انتقالات ابتدای فصل جاری لیگ برتر نیز پر سر و صدا ظاهر شدند. آنها بازیکنانی نظیر رشید مظاهری، کوین فورچونه، ممبلا، محمدرضا خانزاده، میثم تیموری و … را جذب کردند تا در کنار سه کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، ستاره‌های تراکتور را برای افکار مصطفی دنیزلی در قامت سرمربی ایجاد کنند.

تیمی که هفته‌های ابتدایی لیگ برتر نتایج درخشانی گرفت اما ناگهان ضرباهنگِ موفقیت‌های خود را گم کرد تا پنج باخت متوالی کسب کرده و دنیزلی را وادار به استعفا از پست سرمربیگری خود کند.

سرمربی ترک تبار تراکتوری‌ها از تبریز رفت تا همه منتظر تصمیم هیجانی دیگری از سوی محمدرضا زنوزی باشند. رفتاری که بر خلاف همیشه از سوی او سرنزد و این بار به مربیان داخلی اعتماد کرد تا تراکتور پس از حضور یک هفته‌ای احد شیخ لاری به عنوان سرمربی سراغ ساکت الهامی رفته و دستیار رسول خطیبی سرمربی وقت ماشین سازی را به عنوان تصمیم گیرنده فنی سرخ‌ها انتخاب کند.

الهامی بر خلاف انتظار توانست تراکتور را به خوبی بالا بکشد اما باخت‌های این تیم مقابل برخی تیم‌ها نظیر پرسپولیس و پارس جنوبی جم سبب شد تا سرخ‌ها کمی از رویای قهرمانی دور شوند.

با این حال محمدرضا زنوزی در روزهای تعطیلی رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا تصمیم به تمدید قرارداد سرمربی این تیم گرفت تا نشان دهد بر خلاف سال گذشته، تدبیرش برای رسیدن به هدف قهرمانی تغییر کرده است.

تصمیم باشگاه تراکتور برای تمدید قرارداد الهامی

این موضوع را باید در دو مبحث بررسی کرد. ابتدا اینکه سیاست باشگاه در ثبات کادر فنی بسار ارزنده است و باید به آنها تبریک گفت اما مورد دوم جای صحبت فراوان دارد.

شاید اطرافیان آقای زنوزی تصور کنند چون او مالک باشگاه شده پس می‌تواند تصمیم گیری‌های شخصی درباره آینده تیم هم داشته باشد. این تفکر کاملا اشتباهی است. تراکتور برای هواداران پرشمار این تیم است. اگر آقای زنوزی قصد حمایت از مربی داشت باید زودتر از اینها چنین کاری را می‌کرد.

آقای الهامی نتایج فوق العاده‌ای را با توجه به بضاعت این تیم نگرفته است اما مورد حمایت باشگاه قرار دارد. حالا او باید از این فرصت طلایی استفاده کند تا در کنار کسب موفقیت با تراکتور، خودش را بالا بکشد و نشان دهد توانایی‌های پیشرفت در این عرصه را دارد.

تیمی که همچنان می‌تواند برای قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی مبارزه کند اما نیاز به فرصت لازم برای حفظ ثبات فنی و ایجاد آرامش در رختکن خود دارد. اقدامی که به نظر می‌رسد با تدبیر مسئولان باشگاه در حال حرکت به سمت هدف اصلی یعنی ثبات در کادر فنی و بازیکنان است تا این تیم با آرامش بیشتری فصل را ادامه دهد و برای فصل بعد هم زمان را از دست ندهد.

منبع: خبرگزاری مهر