تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

ثبات بالاخره به نیمکت تراکتور برمی‌گردد؟ (گزارش)

دوشنبه 25 فروردین 1399

از ۱۱ فصلی که تراکتور بعد از صعود خود در لیگ برتر حضور داشته در بیش از نیمی از آن‌ها با بیش از یک مربی فصل را سپری کرده است!

سرخپوشان تبریزی روز گذشته قرارداد ساکت الهامی را تمدید کردند تا خیالشان برای فصل آینده راحت باشد. الهامی که جای مصطفی دنیزلی را گرفته بود، حالا امیدوار است در اولین تجربه مربیگری‌اش به شکلی عمل کند که نظر تراکتوری‌ها جلب شود و تغییری در کادرفنی به وجود نیاورند.

باشگاه تراکتور در دوره مالکیتی قبلی و فعلی‌اش علاقه زیادی به آن تغییر مربی دارد. آن‌ها در ۴ فصل ابتدایی پس از بازگشت به لیگ هیچگاه در میانه فصل تغییر مربی نداشتند و اتفاقا با دو عنوان نایب قهرمانی، بهترین تیم تازه وارد لیگ برتر نیز شدند اما از زمان لیگ سیزدهم دامنه تغییرات آغاز شد و کار تا جایی پیش رفت که از آن زمان تاکنون تنها امیر قلعه نویی رکورد یک فصل حضور روی نیمکت تی‌تی‌ها را دارد که البته شاید اگر محرومیت نقل و انتقالاتی نبود، او نیز در میانه فصل اخراج می‌شد.

در لیگ‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم یک طرف تغییرات نیمکت تراکتور تونی اولیویرا بود. او که میان تراکتوری‌ها به «آتا تونی» هم معروف است در ۴ فصل مختلف برای تراکتور مربیگری کرده و دو عنوان نایب قهرمانی لیگ و یک قهرمانی جام حذفی را برای این تیم به ارمغان آورده است. آخرین عنوان لیگ برتری این تیم که همان مقام نایب قهرمانی باشد نیز با این مربی محبوب پرتغالی ثبت شده است.

تراکتور در یازده فصلی که از بازگشتش به لیگ برتر می‌گذرد، ۱۵ دوره مربیگری مختلف را تجربه کرده و ۱۳ مربی مختلف نیز روی نیمکت این تیم حضور داشته‌اند. فراز کمالوند، امیر قلعه نویی، مجید جلالی، رسول خطیبی، یحیی گل محمدی، محمد تقوی و ساکت الهامی مربیان ایرانی تیم تراکتور هستند و تونی اولیویرا، ارطغرل ساغلام، جان توشاک، ژرژ لیکنز و مصطفی دنیزلی نیز مردان خارجی نیمکت این تیم به شمار می‌روند.

امیر قلعه نویی روی هم دو فصل و نیم سرمربی تراکتور بوده و باسابقه‌ترین ایرانی سرخ‌های تبریزی محسوب می‌شود. یحیی گل محمدی، رسوب خطیبی و مجید جلالی هم حدود یک نیم‌فصل سرمربی تی‌تی‌های آذربایجان بوده‌اند.

نکته جالب این است که در دوره باثبات تراکتور این تیم دو نایب قهرمانی در ۴ سال به دست آورد اما پس از آن در ۷ سال تنها یک بار این عنوان را تکرار کرد. این تیم پرطرفدار در بیش از نصف فصول خود تغییر مربی داشته و میتوان گفت که نیمکت این تیم متزلزل‌ترین نیمکت بین تیم‌های لیگ برتری است؛ آیا رویه مدیران تراکتور تغییر می‌کند؟

لیگ نهم: فراز کمالوند

لیگ دهم: فراز کمالوند

لیگ یازدهم: امیر قلعه نویی

لیگ دوازدهم: تونی اولیویرا

لیگ سیزدهم: مجید جلالی - تونی اولیویرا

لیگ چهاردهم: رسول خطیبی - تونی اولیویرا

لیگ پانزدهم: تونی اولیویرا - امیر قلعه نویی

لیگ شانزدهم: امیر قلعه نویی

لیگ هفدهم: یحیی گل محمدی - ارطغرل ساغلام

لیگ هجدهم: جان توشاک- محمد تقوی- ژرژ لیکنز

لیگ نوزدهم: مصطفی دنیزلی - ساکت الهامی

منبع: ورزش سه