تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

سالروز اولین برد تاریخی تراکتور در آزادی

جمعه 22 فروردین 1399

امروز سالروز اولین برد لیگ برتری تاریخ تراکتور مقابل سرخابی‌ها در آزادی است. بردی که موجب شد تا تیم سرخ پوش آذربایجان بتواند اولین جرقه‌ها برای تبدیل شدن به تیمی مدعی را روشن کند.

از بازگشت دوباره تراکتور به لیگ برتر بیش از 10 سال می‌گذرد. تیم سرخ پوش دیار آذربایجان پس از اینکه در لیگ اول حرفه‌ای ناموفق ظاهر شد و به دسته پایین تر سقوط کرد، سال‌ها طول کشید تا دوباره به سطح اول فوتبال کشور بازگردد. بازگشتی که اصلا شبیه به دوره اول حضورشان نبود و آذربایجانی‌ها که سال‌ها منتظر دیدن دوباره تیم محبوب خود در لیگ برتر بودند، با حمایتی فوق العاده و کم نظیر از تیم خود نشان دادند که این بار می‌خواهند در قامت یک مدعی جدی در لیگ حضور داشته باشند.

تراکتور در فصل اول بازگشتش به لیگ برتر با فراز کمالوند تقریبا عملکرد خوبی داشت و در فصلی که قاعدتا اکثر تیم‌های تازه صعود کرده دنبال ماندن در جدول بازی‌ها هستند، آن‌ها توانستند در رتبه هفتم جدول کار خود را پایان دهند و البته با حضور پرتعداد هوادارانشان در استادیوم، اهالی فوتبال را به شدت سورپرایز کرده و طراوتی دوباره به فوتبال ایران ببخشند. این که همه تراکتور آن دوران را به عنوان یکی از تیم‌های پرطرفدار کشور قبول کرده بودند، یکی از اهدافی بود که آذربایجانی‌ها در اولین فصل بازگشت به آن دست یافتند اما این موضوع تنها چیزی نبود که تی تی‌های جاه طلب به آن فکر می‌کردند.

شاید خیلی‌ها نقطه عطف اوج گیری تراکتور را در اولین فصل حضور امیر قلعه نویی در این تیم بدانند اما اگر با دقت بنگریم، یک فصل قبل تر تیم کمالوند با درخشش در آزادی، حتی شاید موجب اقناع ستاره‌های فوتبال ایران در تراکتکر شد. دقیقا 9 سال قبل در نیمه دوم فروردین ماه، تراکتورِ کمالوند به یکی از مهم ترین برد‌های این تیم آذربایجانی دست یافت.

تی تی‌ها که هیچ گاه پیش از آن نتوانسته بودند در لیگ برتر، سرخابی‌های پایتخت را در آزادی شکست دهند، با کسب پیروزی بزرگ برابر استقلال تهران در استادیوم آزادی، یک اولینِ تاریخی را با تیم کم ستاره خود به دست آوردند تا آن شب تبریز سر از پا نشناسد. هواداران و علاقه مندان تراکتور، آن شب در اغلب شهرهای آذربایجان و به خصوص تبریز در خیابان‌ها جشن شادی به راه انداختند تا ۲۱ فرودین سال ۱۳۹۰ به یکی از به یادماندنی ترین روزها برای هواداران این تیم بدل شود.

تیم کمالوند در آن بازی که آخرین دیدار هفته بیست و نهم لیگ برتر نیز محسوب می‌شد، با گل‌های محمد نصرتی در دقیقه 7 و جاسم کرار در دقیقه 86 درمقابل تک گل سیدمهدی سیدصالحی که با ضربه سر به ثمر رسید، تیم پرویز مظلومی را در آزادی شکست دادند تا رویایی تی تی‌ها برای تبدیل شدن به عنوان یکی از قدرت‌های لیگ برتر، اولین استارت خود را زده باشد.

حامد حاجی محمدی

منبع: ورزش سه