تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

ماجرای عجیب جدایی خارجی‌ها از تراکتور

چهارشنبه 13 فروردین 1399

جدایی جنجالی خارجی‌های تراکتور در ۲ سال اخیر به یک معضل بزرگ برای این باشگاه تبدیل شده است.

باشگاه تراکتور با حمایت مالی زنوزی مالک متمول خود در چند سال اخیر بازیکنان خارجی خوبی جذب کرد، اما برخی از این خارجی‌ها به دلایل مختلفی بدون اجازه این باشگاه تبریزی را ترک کردند و حتی بعضی از آن‌ها توانستند باشگاه تراکتور در فیفا محکوم کنند.

جدایی عجیب فورچونه از تراکتور

اخبار ورزشی - کوین فورچونه، مهاجم نیم فصل اول تیم تراکتور در اقدامی عجیب اقدام به ترک تبریز کرده و اعلام کرد که دیگر نمی‌خواهد برای این تیم بازی کند. او مدتی پیش در مصاحبه‌ای که با سایت باکس داشت از شرایط فوتبال ایران انتقاد کرد و دلیل جدایی اش از تراکتور را کیفیت پایین لیگ فوتبال ایران و مشکلات دیگر اعلام کرده بود. با توجه به رقم بالای قرارداد این بازیکن، تراکتور از جدایی او بسیار متضرر شده و بر اساس شنیده‌ها قرار است از مهاجم سابق خود شکایت کند.

جدایی پر حاشیه و ناگهانی فورچونه، اما تنها جدایی جنجالی بازیکنان خارجی تراکتور در این ۲ سال اخیر نبود به طوری که

ضرر مالی تراکتور از جدایی استوکس

آنتونی استوکس، مهاجم سرشناس ایرلندی که فصل گذشته با مانور تبلیغاتی بسیار به تراکتور پیوست پس از درخشش در هفته‌های ابتدایی حضورش در ایران، حواشی بسیاری را به وجود آورده و در نهایت به جنجالی‌ترین شکل ممکن از تراکتور جدا شد. او در شرایطی عطای حضور در تراکتور را به لقایش بخشید که با این تیم قرارداد داشت. تراکتوری‌ها که مدعی بودند این بازیکن نمی‌تواند با تیم دیگری قرارداد امضاء کند، به حضور استوکس در ترکیه و سپس پرسپولیس واکنش‌های تندی نشان دادند، اما در نهایت هیچ اتفاقی برای این بازیکن و تیم‌های جدیدش رخ نداد و این بازیکن بدون دردسر خاصی به تیم پرسپولیس پیوست.

البته استوکس در باشگاه پرسپولیس هم به بی نظمی‌های خود ادامه داد و بعد از اینکه ایران را ترک کرد تاکنون حاضر نشده به پرسپولیس بازگردد و تهدید‌ها و اخطار‌های باشگاه پرسپولیس هم باعث نشد که استوکس به ایران باز گردد.

سرخپوشان تبریزی مدتی پیش با وجود اینکه مدعی شده بودند که در پرونده شکایت از استوکس برنده می‌شوند، با حکم فیفا به پرداخت ۴۰۰ هزار دلار به علاوه ۵ درصد از سود دیرکرد محکوم شدند و اگر در ۴۵ روز این مبلغ را پرداخت نکنند با محرومیت نقل و انتقالاتی مواجه می‌شوند.

افسردگی عامل جدایی اروین از تراکتور

لی هری اروین، مهاجم اسکاتلندی فصل گذشته تراکتور که تقریبا همزمان با استوکس در تبریز حضور یافت نیز سرنوشتی مشابه استوکس داشت. او پس از یک درخشش ناگهانی و به ثمر رساندن ۴ گل در یک بازی، حواشی خود را آغاز کرده و در حالی که تراکتور در کوران رقابت‌های لیگ برتر بود، ایران را ترک کرد. مهاجم اسکاتلندی اعلام کرد که در ایران دچار افسردگی شده و به توصیه پزشک معالجش نمی‌تواند به ایران بازگردد. این موضوع با واکنش تند تراکتوری‌ها همراه بود و کار به شکایت و تهدید کشیده شد، اما در عین ناباوری و مثل ماجرای استوکس، تراکتوری‌ها نتوانستند در این مورد نیز به توفیق چندانی دست پیدا کنند.

باشگاه تراکتور مدتی پیش در پرونده شکایت اروین هم به پرداخت مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به این مهاجم اسکاتلندی محکوم شد و در صورت پرداخت نکردن این مبلغ در ۴۵ روز آینده با جرایم دیگری مواجه می‌شوند.

سود ۸۰۰ هزار دلاری کنستانت از تراکتور

کوین کنستانت،‌هافبک گینه‌ای - فرانسوی که در نیم فصل دوم لیگ هجدهم به تراکتور پیوست، دیگر بازیکنی بود که جدایی اش از تراکتور حواشی بسیاری داشت. او در حالی به تراکتور پیوست که به عنوان بازیکن سابق تیم بزرگ میلان ایتالیا، حضورش در فوتبال ایران، اتفاق بسیار بزرگی به نظر می‌رسید. در حالی که هواداران تراکتور مشتاقانه منتظر حضور کنستانت در ترکیب تیم شان بودند، باشگاه تراکتور اعلام کرد که این بازیکن به دلیل مصدومیت نمی‌تواند در بازی‌های آغازین نیم فصل اول حضور داشته باشد.

انتظار هواداران تراکتور برای دیدن کنستانت، اما محدود به چند بازی ابتدایی نیم فصل نشد و این بازیکن تا پایان فصل حتی یک دقیقه هم برای تراکتور بازی نکرد. باشگاه تراکتور که به مشکل قبلی کنستانت پی برده بود، اقدام به فسخ قرارداد این بازیکن کرد. در حالی که تراکتوری‌ها مدعی بودند در قرارداد این بازیکن گینه‌ای - فرانسوی بندی وجود دارد که طبق آن، این فسخ قانونی است، شاهد شکایت کنستانت از تراکتور بودیم.

به هر حال تراکتور به پرداخت ۸۰۰ هزار یورو به کنستانت محکوم شد. در حالی که طی هفته‌های اخیر مسئولان باشگاه تراکتور اعلام کرده اند که این مبلغ را پرداخت نخواهند کرد و در تلاش برای به اثبات حقانیت خود هستند، به نظر می‌رسد که در نهایت شاهد پرداخت مبلغ یاد شده باشیم که اگر این اتفاق رخ بدهد، بازیکن گینه‌ای - فرانسوی بدون حتی یک دقیقه بازی در ایران، حدود یک میلیون دلار کاسب خواهد شد.

آخرین مورد از جدایی‌های جنجالی بازیکنان خارجی تراکتور نیز مربوط به فورچونه می‌شود. کوین فورچونه نیز به مانند موارد دیگر، با مانور تبلیغاتی بسیار به تراکتور پیوست و سرخ پوشان تبریزی از او به عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران یاد می‌کردند. فورچونه در طول مدتی که در تراکتور حضور داشت موفق به زدن تنها یک گل شد و در پایان نیم فصل اول تبریز را ترک کرد. در حالی که باشگاه تراکتور مدعی بود این مهاجم به زودی به ایران باز خواهد گشت، فورچونه طی مصاحبه‌ای که داشت آب پاکی را روی دستان مسئولان باشگاه تراکتور ریخت تا پرونده حضور او نیز در تراکتور بسته شود.

فورچونه در حالی این تصمیم را گرفته که باشگاه تراکتور اعلام کرده، رضایت نامه او را برای پیوستن به تیم دیگری را صادر نخواهد کرد. حال باید دید که آیا در نهایت فورچونه نیز همانند بازیکنان خارجی قبلی، برنده دوئل با تراکتوری‌ها می‌شود یا اینکه باشگاه تراکتور برای اولین موفق خواهد شد، پیروز میدان شود.

منبع: افکار نیوز