لک: ظلم کردند تا تراکتور قهرمان نشود

https://static.farakav.com/files/pictures/01474729.jpg

دروازه‌بان سابق تراکتور می‌گوید حواشی به وجود آمده در دقایق پایانی دیدار با نفت تهران در عدم قهرمانی‌شان در فصل ۹۴-۹۳ تاثیر داشته است.

دو سال بازی در تراکتور در لیگ‌های سیزدهم و چهاردهم

آن فصل(۹۴-۹۳) تیم خیلی خوبی با تلفیقی از نفرات جوان و با تجربه داشتیم و جنس تیم جور بود؛ تمام تیم خیلی با هم رفاقت داشتیم و دوستان نزدیکی بودیم. یک سال خیلی خوب را شروع کردیم و در ادامه‌ی لیگ بیشتر هماهنگ شدیم.

هماهنگی بازیکنان ما در بازی‌های فصل ۹۴-۹۳ کاملا مشخص بود و بازی‌ها را پشت سر هم بردیم که به مسابقه آخر مقابل نفت تهران رسیدیم و آن اتفاقات افتاد.

دروازه‌بان اسبق تراکتور درباره جو ورزشگاه یادگار امام در آن مسابقه ابراز کرد: تمام بازی‌های تراکتور ورزشگاه پُر می‌شد، اما هیچکدام از بازیکنان آن فضا را تجربه نکرده بودیم. وقتی به سمت استادیوم می‌رفتیم، تمام اتوبان پُر از ماشین‌های پارک شده بود. علاوه بر استرس بازی، حضور فوق‌العاده تماشاگران تراکتور نیز استرس بازیکنان را بیشتر از قبل کرده بود.

به اندازه‌ای در اتوبان ترافیک بود که هر دو تیم دیر به ورزشگاه رسیدند. حتی خود ما هر دقیقه استرس داشتیم که مبادا برای گرم کردن دیر به استادیوم برسیم و وقت نداشته باشیم.

نفرات تراکتور در آن فصل

آندو تیموریان، ادینیو، سامان نریمان‌جهان، خالد شفیعی، میرهانی‌هاشمی، احمد کامدار و … در تیم ما حضور داشتند و در کل تیم هماهنگ و یک‌دستی داشتیم. فکر می‌کنم آن زمان، سال دوم یا سوم بازیِ فرشاد(احمدزاده) و سامان(نریمان‌جهان) در لیگ برتر بود که در آن بازی هم خیلی خوب کار کردند.

تیم ما بعد از نفت تهران برای گرم کردن وارد زمین شد. وقتی به استادیوم آمدیم، تمام تماشاگران به شکل بی‌نظیری تیم را تشویق کردند. کل تیم هم‌صدا در میانه زمین ایستادیم و با شمارش «بیر، ایکی، اوچ» از سوی لیدر و تماشاگران، کلمه «تیراختور» را گفتیم. واقعا مو به تن همه سیخ شده بود.

هواداران حتی روی کوه‌های اطراف، پروژکتور و اسکوربورد استادیوم هم نشسته بودند. اتفاقی که فقط در فوتبال‌های دهه ۶۰ افتاده بود.

استرس بازی آنقدر زیاد بود که اولین توپ از دستم رها شد و به کرنر رفت. چند دقیقه بعد، گل اول را خوردیم، اما شیرازه تیم از هم نپاشید و سازماندهی خودمان را حفظ کردیم. آن فصل، سال خوب ادینیو بود که گل اول را هم توسط او زدیم. آندو هم در آن فصل کمک‌مان کرد و مقابل نفت گل دوم را به ثمر رساند. در نیمه دوم هم فرید کریمی گل سوم را زد و خیلی به برد نزدیک شدیم.

تمام گل‌های نفت روی ارسال‌های ایمان مبعلی و توان بالای بازیکنان حریف در قدرت سرزنی بود

برخلاف تیم نفت که تمام آنها بلند قد بودند، بازیکنان ما میانگین قدی پایینی داشتند. خالد شفیعی و تا حدودی میرهانی‌هاشمی بازیکنان بلند قامت ما به حساب می‌آمدند. بیشتر نفرات ما تکنیکی و سرعتی بودند.

نفتی‌ها گل اول را روی یک ارسال از کرنر زدند که توپ از بغل پای مدافع ما عبور کرد. گل دوم را سیامک کوروشی به شکلی با ضربه سر زد که اصلا آن توپ خروج نداشت. ضربه سیامک خیلی خوب بود که حتی پلیس هم نمی‌توانست آن را بگیرد(با خنده)، اما قبول دارم که روی گل سوم مقصر بودم. خروج اشتباهی داشتم و در ادامه توپ جلوی بازیکنان ما افتاد که قصد داشت آن را دفع کند، اما توپِ برگشتی مقابل پای پادووانی افتاد و او گل مساوی را زد.

قضاوت فغانی در دیدار تراکتور و نفت

اشتباه اصلی ما حدود دقیقه ۶۰ بود که ۱۰ نفره شدیم. آقای فغانی جزو بهترین داوران ایران است و شکی در این موضوع نیست. در آن بازی هم بازیکنان ما بالاخره باید در چندین سال گذشته او را می‌شناختند که چطور کارت می‌دهد و تعارف ندارد.

آقای فغانی داوری‌هایش را به نحو احسن انجام می‌دهد ولی فکر می‌کنم در آن مسابقه شاید یک مقدار بخاطر شرایط بازی و جو سنگینی که وجود داشت، اشتباه کردند وگرنه آقا آندو بی‌تجربه نبود. هرچه بود آندو کارت را گرفت و ۱۰ نفره شدیم. شرایط خیلی خوبی تا قبل از آن اخراج داشتیم ولی متاسفانه شاید یک کارت اشتباه و گفت‌و‌گویی که بین آقای فغانی و آندو انجام شد، چنین شرایطی را رقم زد. وقتی ۱۰ نفره شدیم، خیلی روی روند بازی تاثیر گذاشت و نفت هم با استفاده از این موضوع، ۲ گل زد و حتی نزدیک بود گل‌های دیگری هم بزند.

واقعا آن مسابقه ظلم بزرگی به تراکتور بود. بازی‌های قبل از آن هم ورزشگاه یادگار امام پُر شد، اما هیچ‌وقت آنتن موبایل قطع نمی‌شد.

او درباره تاثیر قطع شدن آنتن موبایل در بازی تراکتور و نفت ابراز کرد: آن زمان شرایطی پیش آمد که از طرف کادر فنی به من گفتند «حامد بازی را آرام کن». من حتی با تعجب پرسیدم مگر در دیدار سپاهان و سایپا چه اتفاقی افتاده است؟ که از طرف نیمکت فقط به من گفتند بازی را بخوابان و با توجه به اینکه من هم در این زمینه استعداد دارم، این کار را کردم.

دلیل اتلاف وقت در بازی‌ها

من همیشه سعی کردم برای تیمم زحمت بکشم و واقعا این کار را کردم. گاهی اوقات شرایط طوری است که مجبور می‌شوم بازی را بخوابانم. مثلا شاید تیم‌مان جوان باشد، بازیکنان نفس کم آورده باشند یا سازماندهی تیمی به مشکل خورده باشد؛ در این شرایط برای شکل دادن دوباره به تیمم مجبور هستم چنین کاری کنم.

مدام به ما می‌گفتند که بازیِ سپاهان با نتیجه مساوی تمام شده و حتی من در یک صحنه بازی را آرام کردم و خواباندم که بازیکنان نفت به من می‌گفتند بلندشو تا بازی کنیم، اما من گفتم پای‌ام درد می‌کند.

اگر سپاهان متوقف می‌شد، ما حتی با نتیجه مساوی هم به قهرمانی می‌رسیدیم، اما اینکه به ما گفتند بازیِ سپاهان مساوی شده، یک مقدار عجیب و غریب بود.

دروازه‌بان پیشین تراکتور با اشاره به دوران خوشی که با تونی اولیویرا داشتند، ابراز کرد: آنقدر تونی به من لطف داشت و در هر زمینه‌ای کمکم می‌کرد که به او می‌گفتم «پدر». بچه‌ها هم من را پسر تونی صدا می‌کردند. من و فرشاد احمدزاده پسرهای تونی بودیم. واقعا او مربی خوبی بود که خیلی به من کمک کرد.

بدترین اتفاق در بازی تراکتور و نفت قطع شدن اینترنت و اعلام نتیجه مساوی در دیدار با سپاهان بود

مطمئن باشید اگر به ما نمی‌گفتند دیدارِ سپاهان مساوی شده، ما روال عادی کارمان را انجام می‌دادیم و حمله می‌کردیم. آن اتفاقات دروغین افتاد که موجب شده هیچ‌وقت از یاد تماشاگران تراکتور نرود.

۱۰۰ هزار نفر در ورزشگاه و میلیون‌ها هوادار تراکتور از تلویزیون دیدند که چه اتفاقی برای ما افتاد. ما خوشحالی می‌کردیم و هواداران دور ما بازیکنان بودند. آنقدر زمین شلوغ شده بود که نفس‌مان بالا نمی‌آمد، اما وقتی به رختکن رسیدیم، گفتند که سپاهان ۲ بر صفر بازی با سایپا را برده است.

جو رختکن تراکتور بعد از شنیدن قهرمانی سپاهان

واقعا همه بهم ریختیم. بنده‌ی خدا وقتی تونی داخل رختکن آمد و داستان را فهمید، هر لحظه امکان سکته داشت. فقط باید آنجا بودید و می‌دید که چقدر فشار روی تونی وجود داشت. سن تونی بالا بود و هواداران از داخل زمین تا رختکن در کنارش بودند، اما وقتی خبر برد سپاهان را شنید، عجیب‌ترین اتفاق برای او افتاد.

بازیکنان نفت وقتی ۳ بر یک عقب افتادند، گفتند سه گل خورده با چهار گل تفاوتی ندارد و تلاش کردند به گل برسند. واقعا هم نتیجه را جبران کردند و از اینکه ما ۱۰ نفره شدیم و عقب کشیده بودیم، بهترین بهره را بُردند، اما همه این مسائل با آن اتفاقات عجیب در قهرمان نشدن تراکتور دخیل بود. البته سپاهان هم زحمت خودش را کشید و قهرمان شد.

تعطیلی تمرینات تیم‌ها

مطمئنا تمرین تیمی با انفرادی خیلی تفاوت دارد. هر چقدر تمرین زیادی داشته باشید، باید در قالب تیم قرار بگیرید و یک سری تمرینات مثل من تو من، دروازه نزدیک و کارهای سرعتی را انجام دهید چون این تمرینات در بهتر شدن آمادگی بازیکنان تاثیر زیادی دارد. اینکه هر کس جداگانه تمرین کند، فایده چندانی ندارد.

منبع: ورزش سه

The Latest