الهامی: مثل مسعود، اشکان و احسان دیگر نمی‌آید

https://static.farakav.com/files/pictures/01484564.jpg

سرمربی تراکتور موفقیت‌اش در این تیم را مدیون همدلی تمام مجموعه باشگاه، بازیکنان و به ویژه حمایت هواداران دانست.

ساکت الهامی در سال ۹۸ یکی از بهترین دوران مربیگری خود را پشت سر گذاشت و با وجود اینکه در سه تیم مختلف حضور پیدا کرد، در تمام آنها به موفقیت‌های قابل توجهی رسید و در حال حاضر نیز به همراه تراکتور یکی از مدعیان بالای جدولی محسوب می‌شود که تیمش شرایط خوبی دارد.

الهامی فصل قبل در کنار یحیی گل‌محمدی در شهرخودرو بود که با این تیم به سهمیه آسیایی رسید، اما بعد از آن بخاطر کارهای موثرش در تیم مشهدی، راهی تراکتور شد و مربیگری این تیم را برعهده گرفت ولی خیلی زود به ماشین‌سازی تبریز رفت که در این تیم هم عضو موثر کادر فنی سبزقباها بود و با وجود اینکه یکی از کم‌هزینه‌ترین تیم‌های لیگ برتری محسوب می‌شدند، نیم‌فصل را در جایگاه مناسبی نسبت به بودجه این باشگاه به پایان رساند و دوباره به تراکتور برگشت.

او در حالی از سوی محمدرضا زنوزی به‌عنوان سرمربی تراکتور و جانشین مصطفی دنیزلی انتخاب شد که بعد از حضورش تغییر مثبتی در این تیم به وجود آورد و نتایجی گرفت که این تیم از رده دهم جدول، اکنون با سپاهان رده دومی هم‌امتیاز است و تنها بخاطر تفاضل گل کمتر در جایگاه سوم جای دارد.

روند موفقیت‌آمیز طی هفته‌های اخیر و حضور تراکتور در جمع تیم‌های بالانشین و همچنین راهیابی آنها به مرحله نیمه نهایی جام حذفی با ساکت الهامی، بهانه‌ای شد تا در روز پایانی سال ۹۸ با این سرمربی گفت‌وگویی داشته باشیم که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

  • شما سال را در حالی به پایان رساندید که در نخستین تجربه سرمربیگری در لیگ برتر و تیم تراکتور، موفق شدید میانگین امتیازی ۲/۲۰ را در مسابقات کسب کنید و بهترین مربی ایرانی از این نظر شوید. این اتفاق چطور افتاد؟

مطمئنا مربیان بهتری از من در تیم‌ها بوده‌اند که بسیاری از آنها افراد بزرگ و قابل احترام برای بنده هستند. این آماری که اعلام شده، مربوط به شخصِ الهامی نیست و برای تمام مجموعه باشگاه و هواداران عزیز تراکتور است. تیم ما بخاطر تلاش‌های مالک باشگاه تا کوچک‌ترین عضو تیم و پشتیبانی تماشاگران نتیجه گرفت و دلیل دیگری نداشت.

* سهم تماشاگران تراکتور از این موفقیت چقدر است؟

اصلا شک نکنید بیشترین تاثیر در موفقیت شخصی من و تیم بزرگ تراکتور را همین هواداران داشتند. خدا را شکر بهترین تماشاگران ایران را داریم. هویت طرفداران تراکتور مشخص است که عاشق تیم خود هستند. البته باید بگویم این‌ها هوادار نیستند و واقعا عاشق تراکتور هستند. تیم‌های دیگر شاید هوادار داشته باشند ولی تماشاگران ما را باید عاشق نام گذاشت. همان تیم‌هایی که ادعای هواداران میلیونی دارند، چه زمانی تماشاگران‌شان به اندازه هوادارانِ عاشق تراکتور به ورزشگاه آمدند؟ اگر تماشاگران دیگر تیم‌ها در دمای ۱۷ درجه زیر صفر به ورزشگاه آمدند، آن وقت بگویند ما هم عاشق هستیم! در دو مسابقه‌ی آخرِ تراکتور که من حضور داشتم و در ورزشگاه یادگار امام میزبان بودیم، تماشاگران ما در دمای منفی ۱۳ و منفی ۱۷ درجه به استادیوم آمدند. عاشق‌تر از این تماشاگران را کجای دنیا سراغ دارید؟

* چه نظری درباره تعطیلی لیگ دارید؟

شرایطی که بخاطر ویروس کرونا در کشور و تمام دنیا به وجود آمد، نه تنها لیگ ایران، بلکه لیگ‌های معتبر اروپایی را هم تعطیل کرد و ما نمی‌توانیم بخاطر این موضوع گلایه‌ای داشته باشیم. نیاز است همه مردم ایران از تصمیماتی که مسؤولان می‌گیرند و به توصیه‌هایی که دارند، توجه ویژه‌ای کنیم. شک نکنید حتی اگر جان یک انسان هم با برگزاری مسابقات در خطر بیفتد، به ۱۰ جام قهرمانی هم نمی‌ارزد.

  • برخی می‌گویند اگر کرونا ادامه پیدا کرد و منجر به تعطیلی لیگ شد، تیم صدرنشین را قهرمان کنند و جدول فعلی را برای کسب سهمیه آسیایی و دیگر مسائل در نظر بگیرند. با این نظرات موافق هستید؟

اینگونه نظرات اصلا عقلانی و منطقی نیست و کسی که این صحبت‌ها را مطرح می‌کند، فوتبالی نیست. باید شرایط طوری باشد که سرنوشت بازی‌ها و تعیین تیم قهرمان در زمین مسابقه اتفاق بیفتد، نه عوامل دیگر. حتی ممکن است ۱۰ دقیقه از یک بازی سرنوشت لیگ را عوض کند، اما الان که چنین شرایطی بخاطر کرونا پیش آمده، باید همه این وضعیت موجود را بپذیریم. بحث قهرمان و … را نمی‌شود در این اوضاع مطرح کرد و همه باید منتظر بهبود شرایط باشند.

* پس شانس قهرمانی برای تراکتور متصور هستید؟

ببینید من گفتم ممکن است ۱۰ دقیقه از یک بازی سرنوشت لیگ را عوض کند؛ الان که ۹ هفته و ۲۷ امتیاز از لیگ برتر مانده و از سوی دیگر چهار تیم در جام حذفی هستند که هر چهار تیم بالای جدولی و مدعی به حساب می‌آیند. امسال رقابت‌ها خیلی فشرده‌تر شده است. شاید پرسپولیس یک مقدار جلوتر باشد، اما یادتان باشد همین شرایط را سال گذشته منچسترسیتی و لیورپول در لیگ جزیره داشتند ولی در آخر منچسترسیتی از لیورپول جلو زد و قهرمان شد. الان هم هر چهار تیم بالای جدول لیگ برتر ایران شانس قهرمانی دارند و باید تیم قهرمان در زمین مشخص شود، نه با تصمیمات دیگر.

* زمان مشخصی برای شروع تمرینات تراکتور اعلام کردید؟

ما طبق برنامه‌ای که سازمان لیگ می‌دهد، زمان آغاز تمریناتمان را تعیین می‌کنیم چون بخاطر وقفه چند باره بازی‌ها و تمرینات، باید دوباره بازیکنان را به شرایط خوبی برگردانیم و تمرینات آماده‌سازی داشته باشیم. البته بنظرم با توجه به شرایطی که در جامعه و شیوع گسترده‌ای که ویروس کرونا دارد، بنظرم باز هم لیگ برتر به تعویق می‌افتد و بعید است یکم اردیبهشت‌ماه بازی باشد. با این وجود ما اگر بدانیم مسابقات از چه تاریخی شروع می‌شود، تمرینات منظم‌تری خواهیم داشت و بازیکنان از نظر جسمانی هم کمتر آسیب می‌بینند.

* حمایت‌های زنوزی از تیم و به ویژه شخص شما در ماه‌های اخیر چقدر در روند موفقیت‌هایتان تاثیرگذار بود؟

باید از آقای زنوزی که در آن مقطع از لیگ و تراکتوری که شرایط خوبی با حضور در رده دهم جدول نداشت، اما به یک مربی جوان مثل من اعتماد کردند، تشکر ویژه‌ای داشته باشم. تا ابد ممنون ایشان هستم و در قلبم می‌مانند. هیچ مالک باشگاهی در شرایطی که تراکتور در هفته چهاردهم داشت، تیم را به یک مربی جوان نمی‌داد ولی آقای زنوزی این کار را کردند. خدا را هم شاکر هستم که شرمنده این شخص بزرگ نشدم و تا به امروز از جان و تمام وقتم مایه گذاشتم تا با کمک ایشان، کادر فنی، بازیکنان و تماشاگران فهیم آذربایجان، تراکتور را به جایگاه واقعی‌اش برسانم.

* حضور کاپیتان‌های تیم ملی ازجمله مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و احسان حاج‌صفی چقدر به شما و تیم تراکتور کمک کرد؟

داشتن تمام بازیکنان تراکتور و به ویژه این سه ستاره تیم ملی، آرزوی هر سرمربی است. مسعود، اشکان و احسان، نه تنها به‌عنوان یک بازیکن تراکتور، بلکه یک دلسوز واقعی برای تیم هستند و از نظر فنی و اخلاقی، سال‌های سال فوتبال ملی ما مشابه آنها را نخواهد دید. علاوه بر آنها، بازیکنان با کیفیت دیگری هم داریم که موفقیت تیم با تلاش جمعی آنها به دست آمده و از تک تک بازیکنان تشکر می‌کنم.

* حرف پایانی…

در این روز پایان سال باید بگویم که من خوشبخت‌ترین مربی هستم که در کنار اعتماد و پشتیبانی مالک باشگاه، بهترین و با معرفت‌ترین بازیکنان و بی‌نظیرترین هواداران دنیا را دارم. دست تک تک تماشاگران را که در تمام مسابقات تا لحظه آخر پشت تیم ایستادند، می‌بوسم و امیدوار هستم بهترین اتفاقات در سال جدید در انتظارشان باشد.

منبع: ورزش سه

The Latest