تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

دنیزلی طلسم بازی‌های ابتدایی تراکتور را می‌شکند؟

پنج‌شنبه 31 مرداد 1398

تراکتور هیچ گاه لیگ را با پیروزی در خارج از خانه آغاز نکرده و حالا آقا مصطفی در همین ابتدای کار امیدوار است بر این طلسم منفی غلبه کند.

نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران، از سی و یکم مرداد آغاز خواهد شد و تراکتور آذربایجان در اولین مسابقه، میهمان تیم نفت مسجد سلیمان خواهد بود. مطمئنا بازی اول در شروع هر تورنمنت و لیگی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هواداران و دوستداران تیم‌های لیگ برتری، پس از تعطیلی‌های سپری شده منتظر رونمایی از تیم محبوبشان هستند.

باتوجه به آغاز لیگ برتر، عملکرد تراکتوری‌ها در بازی‌های افتتاحیه لیگ برتر را مورد بررسی قرار داده ایم. نگاهی گذرا به 11 مسابقه نخست انجام شده تراکتور در ادوار لیگ برتر نشان می‌دهد که قرمزها به جز یک مرتبه که با رسول خطیبی فولاد را در تبریز شکست دادند، هیچ گاه موتورشان از ابتدای لیگ روشن نشده است.

5 باخت، 5 تساوی و تنها یک برد، حاصل کار تبریزی‌ها در 11 مسابقه آغازین لیگ برتر بوده است. در این 11 مسابقه قرمزها 5 بار میزبان و 6 بار هم میهمان بوده اند که عملکردشان در خانه، 3 تساوی، یک باخت و یک برد بوده است. اوضاع در خارج از خانه اسفناک تر است. در 6 دوره‌ای که تراکتور لیگ را با بازی در خارج از خانه آغاز کرده، تنها دو بار موفق به کسب امتیاز شده و 4 بار هم شکست خورده است.

در بحث گل زده و گل خورده نیز آمار چندان قابل قبول نیست. در این 11 مسابقه، قرمزهای آذربایجان 11 بار دروازه خود را باز شده دیده اند؛ یعنی میانگین یک گل خورده در هر دیدار! البته، با کسب چهار تساوی صفر بر صفر مقابل پاس، سایپا، نفت تهران و نفت مسجدسلیمان، تیم تبریزی موفق به ثبت کلین شیت در دیدارهای ابتدایی خود بوده و 11 گل خورده این تیم در 7 دیدار دیگر به ثبت رسیده است.

در مقابل، تراکتوری‌ها فقط 7 بار موفق به گشودن دروازه حریفان خود در مسابقات ابتدایی لیگ برتر شده اند و میانگین گل زده‌شان در این 11 دیدار کمتر از یک گل در هر بازی یعنی 0/63 گل بوده است.

اما از یک بعد دیگر نیز می‌توان به نکات آماری بازی‌های تراکتور در آغاز لیگ برتر هم پرداخت. سرخ پوشان پیش از این 4 بار لیگ برتر را با بازی مقابل نمایندگان استان خوزستان آغاز کرده اند که حاصل کار یک برد مقابل فولاد، یک تساوی و یک شکست مقابل استقلال خوزستان و یک تساوی هم مقابل همین تیم نفت مسجدسلیمان بوده است و بازی امروز پنجمین دیدار آن‌ها با تیم‌های خوزستانی در آغاز لیگ برتر خواهد بود. همچنین تراکتور امروز پنجمین مصاف خود با زردهای زاگرس در لیگ برتر را تجربه خواهد کرد و آمار خوبی هم برابر این تیم دارد. در چهار دیدار قبلی آذربایجانی‌ها سه بار از سد حریف خود گذشته اند و تنها یک بار به تساوی رضایت داده اند که آن یک تساوی هم مربوط به اولین دیدارشان در لیگ قبلی است.

با همه این اوصاف، آمار و ارقام هیچ گاه نتوانسته نتایج دیدارها را از پیش تعیین کند و باید منتظر بود و دید مصطفی دنیزلی خواهد توانست از همان ابتدا موتور تراکتور را روشن کند یا دچار اپیدمی عدم کسب پیروزی در بازی‌های اغازین لیگ برترِ تراکتور در خارج از خانه خواهد شد؟

حامد حاجی محمدی

منبع: ورزش سه