تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

زنگ خطر برای مهاجمان ایرانی؛ کفش طلای وارداتی

چهارشنبه 30 مرداد 1398

پیش از این در لیگ برتر پیش نیامده که در دو فصل متوالی آقای گل‌ها خارجی باشند اما نگاهی به خط حمله تیم‌های مدعی، نشان می‌دهد که این اتفاق شاید خیلی هم دور از ذهن نباشد.

دو دوره آقای گلی طارمی به علاوه یک دوره حضور علیپور در صدر جدول گلزنان علاوه بر این که برای پرسپولیسی‌ها حسابی شیرین بود، خبر خوبی برای فوتبال ایران محسوب می‌شد. در فوتبال ایران هیچ‌وقت نگاه خوبی به صدرنشینی یک مهاجم خارجی در جدول گلزنان وجود نداشت. ادینیو قبل از سه دوره حضور پرسپولیسی‌ها در صدر جدول کفش طلای لیگ را از آن خود کرده بود و 5فصل قبل از آن هم عمادرضا این افتخار را به دست آورد. بازیکنان دیگری هم مانند اولروم و مهند المهدی هم در این لیست حضور دارند. بازیکنانی که صدرنشینی‌شان همیشه مانند زنگ خطری بوده برای مهاجمان داخلی که از کورس رقابت و آمادگی عقب مانده‌اند. فصل گذشته این زنگ خطر با صدای بلندتری به صدا درآمد. دو آقای گل مشترک و هر دو خارجی. تا به حال در لیگ برتر پیش نیامده که در دو فصل متوالی آقای گل‌ها خارجی باشند اما نگاهی به خط حمله تیم‌های مدعی نشان می‌دهد که این اتفاق شاید خیلی هم دور از ذهن نباشد. کوچ مهاجمان طراز اول به اروپا و لیگ‌های درجه یک و دو و نبودن مهاجم خوب در لیگ داخلی، با وجود قیمت بالای دلار تیم‌ها را وادار کرده که به سراغ گزینه‌های خارجی بروند.

پرسپولیس در کنار علیپور این فصل براندائو را امتحان خواهد کرد. دیاباته استقلال امید زیادی را در دل هواداران این تیم برای کسب عنوان آقای گلی بعد از چندسال به وجود آورده است. کی‌روش هم که با پیراهن سپاهان برای دفاع از عنوان فصل قبل می‌آید و در کنار خودش پریرای فولاد را هم می‌بیند. حتی تیم تازه به لیگ برتر آمده گل‌گهر سیرجان هم از چرخه رقابت جا نمانده است، جفرسون تاوارز داسیلوا مهاجم اهل برزیل که سابقه آقای گلی در لیگ بولیوی را هم دارد گزینه وینگو برای رقابت در میان بزرگان است.

تبریزی‌ها هم با مهاجمان خارجی وارد گود می‌شوند. تراکتور که با مطرح شدن نام آدبایور قرار بود یکی از بزرگترین بمب‌های نقل وانتقالاتی را منفجر کند یا با این بازیکن و یا با یک مهاجم خارجی دیگر جنگ قهرمانی را شروع خواهد کرد. البته زنوزی تیم دومش را هم فراموش نکرده و عیسی کامرا بازیکن تیم ملی بزرگسالان گینه مهاجم تیم خطیبی خواهد بود. پدیده‌ای‌ها هم کارلوس چاواریا را از فصل پیش نگه داشته‌اند و حفظ او نشان می‌دهد که شاید یحیی این فصل بخواهد بیشتر از این بازیکن استفاده کند. ماکالی کریسانتوس مهاجم نیجریه‌ای هم کی از انتخاب‌های منصوریان برای خط حمله تیمش است.

نساجی، نفت مسجدسلیمان، پیکان و سایپا و یکی، دو تیم دیگر تیم‌هایی هستند که فعلا مهاجم خارجی ندارند و مشخص نیست که آنها هم گزینه‌هایی به این دوئل داغ اضافه خواهند کرد یا نه. برنده این دوئل تمام خارجی هر کسی که باشد مطمئنا بازنده‌اش می‌تواند بازیکنان جوان داخلی باشند که هر گاه به آنها فرصت داده شده توانایی‌های‌شان را به نمایش گذاشته‌اند. در این بازار داغ رقابت اما شاید کمتر مربی جرات کند تا ریسک استفاده از مهاجمان جوانتر و کم نام و نشان‌تر را بپذیرد. این مهاجمانی که با هزار سروصدا به فوتبال ایران آمده‌اند رکورد را شکسته و صدر جدول گلزنان را برای دومین فصل متوالی از مهاجمان ایرانی خواهند ربود یا نه؟

منبع: وبسایت برنامه نود