تراکتور نیوز

مرجع اخبار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز

بررسی سورپرایز تازه تراکتور؛ مارادونای تیم‌های کوچک!

دوشنبه 28 مرداد 1398

مالک تراکتور، علاقه ویژه‌ای به اضافه کردن ملیت‌های تازه به لیست خارجی‌های لیگ برتر ایران دارد.

قرارداد ویلیان میمبلا و تراکتور، قطعی شده و او فصل آینده به سوگیتا در خط‌هافبک این تیم اضافه خواهد شد. خرید بازیکن از آمریکای جنوبی، اتفاقی معمولی در لیگ برتر است اما خرید بازیکن پرویی، سابقه چندانی ندارد. رینالدو، اولین پرویی بود که در لیگ برتر به میدان رفت و پیراهن استقلال را پوشید. نفر دوم را، خود زنوزی لیگ سیزدهم به تبریز و گسترش فولاد برد. چاواری، بازی‌های زیادی برای گسترش فولاد نکرد و خرید چندان موفقی نبود. حالا میمبلا در تیم فعلی زنوزی، قرار است این خاطره را عوض کند.

قد کوتاه یک متر و هفتاد سانتیمتری، هیکل نسبتا درشت، بازی با پای چپ و تکنیک خوب، باعث شده او لقب مارادونای پرو را بگیرد. آمار گلزنی میمبا در پرو، قابل توجه است. او در این فصل و لیگ 2019، عملکرد خوبی نداشت و به همین دلیل هم یونیون کومرسیو مجوز جدایی او را صادر کرد. فصل قبل اما اوضاع او کاملا متفاوت بود. او در 15 بازی لیگ آپرتورا، با 8 گل زده دومین گلزن برتر لیگ شد. فصل قبل از آن هم با پیراهن آیاکوچو در همین لیگ، 7 گل زده بود. بیشتر گل‌های میمبلا، شوت‌های از راه دور یا ضربات آزاد مستقیم هستند. موضوعی که می‌تواند خط‌هافبک تراکتور را، ترسناک‌تر از گذشته کند. با این حال میمبلا با وجود آمار خوبش در سال‌های اخیر، در سن 27 سالگی حتی یک بازی ملی ندارد. موضوعی که به سطح تیم‌های او نسبت به ملی پوشان پرو مربوط می‌شود.

اگر‌هافبک‌ها و مهاجمان لیست پرو برای مسابقات کوپا آمریکا 2019 را بررسی کنیم، فقط دو بازیکن از لیگ داخلی در آن دیده می‌شوند. بیشتر بازیکنان حرفه‌ای پرو، بخاطر سطح نسبتا پایین لیگ این کشور بلافاصله به لیگ‌های دیگر کشورهای قاره آمریکا ترانسفر می‌شوند و ستاره‌های‌شان، راه اروپا را می‌روند. هر دو بازیکن داخلی تیم ملی هم در اسپرتینگ کریستال، قهرمان آپرتورا بازی می‌کنند. تیم‌های میمبلا، معمولا تیم‌های متوسط یا رده‌های پایین لیگ پرو هستند و در تیم‌های بزرگ هم او، بازیکن ثابتی نبوده است. یونیون کومرسیو تیم قبلی او در پرو، سال 2018 در لیگ آپرتورا هفتم شد. سال 2017 هم او در آیاکوچو بازی می‌کرد که در لیگ 16 تیمی آپرتورا، رده سیزدهم را بدست آورد. آلیانزا لیما تیم سال‌های 2015 و 2016 میمبلا که جزو تیم‌های رده بالای جدول بود از او، به صورت چرخشی در ترکیب استفاده می‌کرد. شرایطی که با تعداد بازی کمتر، سال‌های ابتدایی بازی در اسپورتینگ کریستال مدعی همیشگی فوتبال پرو داشت.

بر خلاف بسیاری از نام‌های بزرگ و افت کرده‌ای که تیم‌های ایرانی سراغ‌شان می‌روند، میمبلا یک بازیکن موفق در تیم‌های کوچک پرو بوده است. او معمولا، در تیم‌های بزرگ کشورش چرخشی بازی می‌کرده و در تیم‌های کوچکتر، درخشیده است. میمبلا باید در تراکتور، کار متفاوتی را انجام دهد. در تیمی مدعی قهرمانی، بدرخشد و به اندازه روزهای اوجش در کومرسیو گل بزند. کاری سخت، برای بازیکنی که عادت به بازی خارج از کشورش را ندارد و در 27 سالگی، قرار است بزرگترین چالش دوران بازی را آغاز کند.

منبع: وبسایت برنامه نود