عملکرد تراکتور در نیم فصلی که گذشت

https://cdn.isna.ir/d/off/tabriz/2019/10/05/4/61452770.jpg

تراکتور در نیم فصلی که گذشت روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کرد و حتی کار به جایی کشید که مصطفی دنیزلی از سمت سرمربیگری این تیم کنار بکشد و برف تبریز را نبیند.

ایسنا/آذربایجان شرقی

در این گزارش از دریچه‌ی آمار به نقاط ضعف و قوت تراکتور در 13 بازی اخیرش می‌پردازیم.

12گل برای 13 بازی؛ توپخانه تعطیل است!

تراکتور در 13 بازی خود در لیگ برتر توانسته فقط 12 گل را به ثمر برساند که میانگین کمتر از یک گل را برای پرشورها نشان می‌دهد. بنابراین محسوس ترین مشکل این تیم، ضعف در خط حمله در نیم فصل اول بود، جایی که گلزن ترین مهاجم این تیم " ساسان انصاری " توانسته بود تنها 3 گل را به ثمر برساند. انصاری که سابقه‌ی دعوت به اردو‌های تیم ملی و درخشش در تیم‌های فولاد و سپاهان را در کارنامه دارد، نشان داده که کمی از دوران اوجش فاصله گرفته است اما نمی توان او را در عدم موفقیت گلزنی تراکتور مقصر دانست، زیرا انصاری در اغلب تیم‌هایی که به میدان رفته به عنوان مهاجم سایه و مکمل بوده است و قطعا حضور یک مهاجم نوک تمام کنندهی طراز اول می‌تواند عملکرد او را نیز بهبود بخشد. محمد رضا آزادی جوان نیز در مقاطعی از فصل که به میدان رفته توانسته برای تراکتور مفید باشد اما حضور او نیز نتوانسته مشکل خط آتش این تیم را مرتفع کند.

به نظر می‌رسد با فرارسیدن پنجره‌ی نقل و انتقالات، اصلی ترین دغدغه‌ی زنوزی جذب یک مهاجم سطح بالا برای این تیم باشد چرا که با وجود مهره‌های سرشناس و با کیفیتی که تراکتور در خط‌هافبک خود دارد می‌تواند دوباره خود را به جمع بالانشینان جدول لیگ برتر برساند.

کمربند میانی، مسن اما با کیفیت

با قاطعیت می‌توان گفت که شیرین ترین دغدغه‌ی سرمربی پیشین و آینده‌ی تراکتور، انتخاب نفرات خود در خط‌هافبک است. جایی که علاوه بر سه کاپیتان تیم ملی، خارجی‌های با کیفیتی چون میمبلا و سوگیتا بازی میکنند. در نیم فصلی که گذشت احسان حاج صفی توانست عملکرد خوبی را از خود نشان دهد و در امر گلزنی نیز به خط حمله‌ی کم فروغ تیمش کمک کند. در کار دفاعی نیز اکبر ایمانی و رضا اسدی در مقاطعی از فصل برای این تیم خوش درخشیدند.

دفاع سینوسی؛ آخرین سنگر “رشید” است!

هفت هفته‌ی اول، روزهای خوش خط دفاعی تراکتور بود. جایی که هیچ تیمی نتوانست از سد محکم دفاع و دروازه بان این تیم عبور کند. اما روزهای خوش خط دفاعی فقط تا پایان هفته‌ی هفتم ادامه داشت و در برابر سه تیم صنعت نفت آبادان، استقلال تهران و سپاهان اصفهان در مجموع هشت بار دروازه‌ی این تیم باز شد تا زنگ خطر برای خط دفاعی به صدا درآید. در این سه بازی آزمون و خطاهایی در خط دفاع انجام شد تا رضا اسدی نیز سابقه‌ی بازی در پست دفاع مرکزی را داشته باشد. نبود یک مدافع وسط با تجربه مانند طیبی و اسدی که در سالهای پیش خط دفاعی تراکتور را رهبری می‌کردند بیش از پیش در بازیهای بزرگ به چشم می‌خورد. تراکتور در 13 بازی خود 10 گل دریافت کرد که آمار خوبی محسوب می‌شود.

در این بین رشید مظاهری سنگربان تراکتور روز‌های خوبی را سپری کرده و توانسته در 9 بازی کلین شیت کند تا خیال هواداران پس از مدت‌ها از بابت دروازه بان این تیم راحت باشد. تراکتور با کمی تقویت و پیشرفت در سیستم دفاعی خود، می‌تواند دروازه‌ی مظاهری را تبدیل به قله‌ای فتح نشدنی برای حریفان خود کند.

جنس‌های بنجل خارجی؛ گنجشک به جای قناری

در بین خارجی‌های این فصل تراکتور، سوگیتا از روزهای خوب فصل پیش دور بوده و عملکرد متوسطی داشته است و عملکرد میمبلا در بین تازه وارد‌های این فصل بهتر از بقیه بوده است تا “مارادونای پرو” همچنان کارش را در این تیم ادامه دهد. وضعیت اما برای فورچونه در تراکتور نا بسامان است و شرکت نکردن او در تمرینات، باعث شده تا در روزهای اخیر اخباری از جدایی این مهاجم فرانسوی به گوش برسد. مازولا نیز نیم فصل پر فراز و نشیبی داشته و به نظر می‌رسد در صورت نیاز، او نیز در نیم فصل از لیست تراکتور کنار گذاشته شود. تراکتور در نیم فصل به دنبال مهاجمی در حد و اندازه‌ی آنتونی استوکس خواهد بود تا مشکلات گلزنی خود را برطرف کند.

نقل و انتقالات، حساس تر از همیشه

اولین اولویت زنوزی قبل از همه چیز جذب یک سرمربی کارنامه دار و با کیفیت است و مذاکرات باشگاه با گزینه‌های مختلف ادامه دارد و بعد از انتخاب سرمربی، با توجه به نظر او و نیاز تیم در پست‌های مختلف، به جذب بازیکن خواهند پرداخت تا یکی از پر طرفدار ترین تیم‌های حاضر در لیگ برتر کشورمان که نگاه مردم بسیاری به آن دوخته شده بتواند به جایگاه دلخواه هواداران پرشور خود دست پیدا کند.

لازم به ذکر است تراکتور پس از 13 بازی با کسب 21 امتیاز در رده‌ی هشتم جدول رده بندی لیگ برتر جام خلیج فارس جای گرفته و در صورت پیروزی در دو بازی معوقه‌ی خود می‌تواند به بازگشت به جمع مدعیان بالانشین فوتبال ایران امیدوار باشد.

منبع: ایسنا

The Latest