دولت پیام خصوصی سازی فوتبال را می‌شنود؟

https://static.farakav.com/files/pictures/01388579.jpg

محمدرضا زنوزی مالک تراکتور با حضور در برنامه ورزش و مردم، امواج خبری تازه‌ای پیرامون خود و تیم تحت اختیارش تراکتور ایجاد کرده است.

زنوزی در این گفتگوی تلویزیونی حرف‌های مختلفی درباره شرایط نابرابر موجود بین دو تیم تهرانی بین تیم‌های شهرستانی به زبان آورد و فضای مطبوعاتی ایران را به آپارتاید رسانه‌ای (یک سو نگری یا توجه به یکی دو تیم خاص) متهم کرد و در عین حال دولت و فدراسیون فوتبال را متهم به تقسیم ناعادلانه امکانات بین این دو تیم کرد.

نباید از این حرف‌ها ناراحت بشوند چرا که او در نهایت به قصد دلسوزی این صحبت‌ها را به زبان آورده چرا که یک سیستم ناکارآمد در حال اداره این دو باشگاه است و این دو باشگاه با شرایط فعلی هرگز در حد و اندازه پتانسیل شرایط مطلوبی پیدا نخواهند کرد.

این صحبت‌ها واکنش متفاوتی را در فضای مجازی ایجاد کرده و البته بخش زیادی از واکنش‌ها به مسائل هوادارانه و تعداد هواداران تیم تراکتور اختصاص یافته است. اما در عین حال بخشی از کاربران اقدام به برجسته کردن این قسمت از حرف‌های زنوزی کرده اند که در نهایت راه نجات فوتبال ایران از ورطه کنونی، چیزی جز خصوصی سازی نیست.

اشاره زنوزی به موضوع رهایی دو تیم استقلال و پرسپولیس از دولت، چیزی است که مطالبه اصلی هواداران این دو تیم نیز هست و احتمالا وزارت ورزش نیز بعد از تحمل مشکلات فراوان به خصوص در دو سال گذشته از سوی هواداران دو تیم (به خصوص استقلال) که وزارت خانه را به جانبداری از تیم مقابل متهم می‌کنند، دیگر توش و توانی برای ادامه در این مسیر ندارد.

با این وصف به نظر می‌رسد آن چه که زنوزی در برنامه ورزش و مردم به زبان آورده، اراده کلی هواداران و مدیران ورزش در ایران نیز هست اما مشخص نیست که باوجود تاکید به واگذاری امور به بخش خصوصی که قبلا در سیاست‌های کلی اصل 44 به دولت‌ها ابلاغ شده، این اتفاق رخ نداده و همچنان دولت به نقش آفرینی در امور جزئی علاقه مند است.

البته گفته می‌شود که وزارت ورزش این بار عزم جدی در واگذاری این دو تیم به بخش خصوصی دارد که باید منتظر به نتیجه رسیدن این اراده بمانیم.

اگر این بار وعده وزارت ورزش در حد وعده باقی نماند، به این معناست که استقلال و پرسپولیس در فصل آینده با مالکین خصوصی به کار ادامه خواهند داد؛ چیزی که می‌تواند فضای فعلی و اعصاب خردکن فوتبال ایران را به سمت و سوی تازه هدایت کند و البته فضایی برای رقابت منصفانه همه تیم‌ها فراهم آورد.

چیزی که فیفا به عنوان قانون گذار اصلی به آن صحه گذاشته، مسئله رقابت منصفانه در سطوح مختلف است و به همین دلیل مالکیت مشترک تیم‌ها مذموم شمرده می‌شود و اگر استقلال و پرسپولیس در این مسئله پیشگام باشند، می‌شود انتظار داشت که خصوصی سازی به تمام فوتبال ایران سرایت کند.

منبع: ورزش سه

The Latest