زنوزی: عدم درآمدزایی مشکل باشگاه‌هاست

https://static.farakav.com/files/pictures/thumb/01423100.jpg

زنوزی می‌گوید در فوتبال ایران می‌شود بیشتر از دیگر نقاط دنیا درآمد زایی کرد.

محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتور و ماشین سازی در برنامه ۴۴۲ رادیو جوان حضور یافت و در خصوص مسائل مالی و راه‌های درآمدزایی توضیحاتی را ارائه کرد.

وضعیت مالی و مدیریتی فوتبال ایران

اگر صریح صحبت کنیم، واقعیت این است که با این کیفیت فوتبال ما از نظر مدیریت، فوتبال ما ورشکسته است. دلیلش هم این است که مدیران باشگاه‌های ما مدیران هزینه هستند نه درآمد. وقتی کسی از جیب خودش هزینه نمی‌کند، هیچ موقع دنبال درآمد هم نیست که بتواند درآمدی ایجاد کند که از کنار آن باشگاه را بچرخاند. لذا با این کیفیت مدیریت دولتی که در تیم‌ها وجود دارد، فوتبال ما ورشکسته است و اصلا حرفی در آن نیست، ماها هم داریم با کسانی رقابت می‌کنیم که دنبال درآمد نیستند و دنبال هزینه هستند و ما با این افراد سر خرید بازیکن و یک سری چیزها رقابت می‌کنیم.

در تمام حوزه‌ها، حتی اگر به کارخانه‌ها هم برویم این مشکل را خواهیم داشت. ما در فوتبال صحبت میکنیم این را می‌گوییم، مثلا یک کارخانه فولاد سازی در بخش خصوصی با رقبای دولتی رقابت می‌کند که هیچ گونه هزینه‌ای برایش مهم نیست که هزینه را کاهش و تولید را افزایش بدهد و راندمان را بالا ببرد. از این نوع کارها در کشور ما متاسفانه زیاد است و متاسفانه هیچ حرکتی هم انجام نمی‌شود. حالا در حوزه فوتبال به مراتب بیشتر است چون در فوتبال ما همه چیز فقط هزینه است و مدیران به خودشان زحمت نمی‌دهند که به اصطلاح ببینند از چه راه‌هایی می‌شود درآمد به وجود آورد و همه یک سری حرف کلیشه‌ای یاد گرفته ایم و می‌گوییم حق پخش تلویزیونی و رادیویی نداریم یا یک سری مسائل از جمله کپی رایت رعایت نمی‌شود. در صورتی که اگر مدیران دقت کنند، از کنار ۱۶ تیم در لیگ برتر و ۱۸ تیم در لیگ یک، خیلی افراد و شرکت‌ها می‌توانند استفاده کنند و پول خودشان را می‌برند اما ما فقط نگاه می‌کنیم.

اگر مدیران ما از جیبشان هزینه کنند، می‌گویند این هزینه کرد انتها دارد. من تا یک اندازه‌ای می‌توانم هزینه کنم و به خاطرم شهرم و کشورم یک سری هزینه‌های اجتماعی را متقبل شوم، در این ۲ سال و چندین سال در گسترش فولاد من این کار را انجام دادم اما بحث گسترش فولاد با تراکتور متفاوت است. اما اگر هزینه انجام می‌شود باید منبع درآمدی هم باشد تا من ۲-۳-۴-۵ سال بعد خسته نشوم. ما باید به دنبال درآمدی باشیم تا باشگاه بعد از آن مادام‌العمر درآمد داشته باشد و حتی به سهامداران و هواداران هم سود بدهد. وقتی این اتفاقات نمی‌افتد و ما به دنبال درآمد نیستیم و شخص دیگری این هزینه را می‌کند، طبیعی است این اتفاقات بیفتد.

نقل و انتقالات

من تا این اندازه که شما میگویید قبول ندارم، در دنیا هم تیم‌های بزرگ هم می‌روند ستاره‌ها را می‌آورند چون منبع درآمدشان چیزهای دیگر است و این یکی از منابع درآمد است و این درآمدی نیست که هزینه باشگاه را بدهد. آن‌ها می‌روند ستاره‌ها را از تیم‌های کوچک می‌خرند و محل درآمدشان همین است. ما تیم‌های بزرگی را داریم که نمی‌توانند ستاره بسازند و بفروشند، ستاره هم اگر بسازند برای خودشان است و مجبورند از همان ستاره استفاده کنند چون اگر بخواهند آن را بفروشند تحت فشار هواداران قرار می‌گیرند. نمونه اش بحث آقای علیپور است، ایشان کجا می‌خواهند بروند، مجبورند او را حفظ کنند و درآمدشان را از جاهای دیگر به دست بیاورند.

سال پیش که من تراکتور را خریدم تمام قراردادها را کنسل کردم و گفتم تمام این‌ها یک طرفه است و قابل قبول من نیست. کجای دنیا می‌بینید که تبلیغ شونده به تبلیغ کننده پول بدهد؟ ما داریم این کار را می‌کنیم. من فکر نمیکنم لنگه اش را جای دیگر پیدا کنید. شما وقتی می‌خواهید به حساب دوستان و خانواده پول واریز کنید، بانک ۲۰ درصد هزینه برداشت می‌کند؟ الان در فوتبال ما و به خصوص ۳-۴ باشگاه بزرگ این اتفاق می‌افتد. از هواداران پول می‌گیرند و یک هزینه هنگفت برداشت می‌شود در صورتی که من کل این موضوع را قبول ندارم چون ما نباید از هوادار پول بگیریم، ما باید به هواداران در خریدها کمک هم بکنیم، یک سری شرکت‌ها در حواشی فوتبال ایجاد شده و آن‌ها سود آنچنانی می‌برند. در صورتی که یک نرم افزار را باشگاه‌ها نمی‌توانند ایجاد کنند؟

ما زیر ساخت را نداشتیم، من از سال پیش این زیر ساخت را ایجاد کردم و فکر میکنم از دو ماه بعد این‌ها را آغاز می‌کنیم. خود باشگاه تراکتور صاحب این نرم افزارها می‌شود و چرا باید شرکتی از بیرون بیاید این را انجام دهد؟ من اعتقاد دارم به عنوان یک بیزینس من ۳۰-۴۰ درصد از اقتصاد فوتبال کشور به دست سه چهار تیم بزرگ کشور مدیریت می‌شود.

در عالم فوتبال بحثی هست که هوادار فوتبال شاید بتواند ماشینش را عوض کند، شاید یک سری از امکانات را عوض کند اما هیچ موقع یک شخصی نمی‌آید بعد از دو سال بگوید من هوادار این تیم نیستم و میروم سراغ تیم دیگر. پس این را نمی‌شود عوض کرد اما ما نتوانستیم از این عشق استفاده کنیم، استفاده این نیست که بیاییم از جیب هوادار بگیریم و بگوییم فلان قدر به ما کمک کنی. من باید سیستمی را ایجاد کنم تا هوادار از هواداری اش خوشحال باشد و بگوید من علاوه بر هواداری که میکنم باید بهره هم ببرم.

هوادار هست که من هستم و باشگاه هست. اگر هوادار نباشد باشگاه هم وجود ندارد. هوادار پول دارد اما ما باید پولش را به صورت صحیح و درست از او بگیریم. بقیه باشگاه‌ها همکاران من هستند اما واقعا این روش مدیریت که در فوتبال ایران وجود دارد؛ از فدراسیون تا دیگر باشگاه‌ها، درست نیست.

در آینده نه چندان دور خواهیم دید که ما به تماشاگر یک سری سرویس میدهیم که بیاید بنشیند روی صندلی استادیوم و تیمش را تشویق کند. چون از جاهای دیگر ما داریم درامد برای باشگاه به وجود می‌آوریم. به خاطر بسپارید در آینده نه چندان دور این اتفاق خواهد افتاد چون پولی که از تماشاگر برای ورود به استادیوم گرفته می‌شود، نسبت به هزینه تیم ناچیز است.

درآمدزایی از طریق هواداران

حتی بیشتر از دیگر نقاط دنیا می‌شود درآمدزایی کرد. چون عشقی که مردم ما، هواداران ما به تیم‌ها دارند با جاهای دیگر قابل قیاس نیست. اما ۷۰ یا ۸۰ درصد فوتبال ما دولتی است و دولت هزینه می‌کند تا این فوتبال سراپا و زنده باشد. در صورتی که فوتبال ما در کماست.

منبع: ورزش سه

The Latest