مظاهری: تعویق لیگ فقط قهرمانی ما را عقب می‌اندازد!

https://static.farakav.com/files/pictures/thumb/01420970.jpg

شاید تاکنون جالب‌ترین اظهارنظر درباره تعویق احتمالی لیگ نوزدهم از آن گلر تراکتور باشد. مظاهری می‌گوید با تعویق لیگ فقط مدتی قهرمانی تراکتور به عقب خواهد افتاد.

رشید مظاهری را می‌توان از بهترین دروازه بان‌های حال حاضر فوتبال ایران دانست. او که چهار فصل قبل با درخشش در جمع ذوبی‌ها به عنوان یکی از دروازه بان‌های مورد اعتماد کی روش در تیم ملی حضور داشت، پس از خروج او حالا نام خود را در لیست سرمربی بلژیکی تیم ملی نیز می‌بیند. از مظاهری درباره شرایط جدید وی؛ تیم ملی، بازوبند کاپیتانی تیم ملی، تیم تراکتور، مصطفی دنیزلی و همه آنچه که در تبریز به او گذشته است سوال پرسیدیم.

همیشه سعی می‌کنم حرفه‌ای باشد

خداراشکر در حال حاضر شرایط بسیار خوبی دارم. بهرحال با حضور در تبریز و تیم تراکتور، یک چالش جدید را روبروی خودم می‌بینم و همین موضوع باعث شد تا تفکر جدیدی را برای زندگی ام در پی بگیرم. با اینکه من همیشه سعی می‌کنم یک ورزشکار حرفه‌ای باشم و در تمرینات و خواب و خوراک و … حواسم به همه رفتارهایم باشد از زمانی که به تبریز آمدم سعی کردم اگر یک درصد اشتباه می‌کردم همان یک درصد را هم از بین ببرم. همه چالش‌ها باعث می‌شود بهترین انتخاب را کنم که همین انتخابم بود.

شاید خیلی ذوق زده شدم که به تراکتور آمدم

نمی دانم، شاید خیلی از این که به تراکتور آمده ام ذوق زده ام اما باور کنید اگر حتی یک روز هم اینجا باشید آنقدر که می‌بینید همه به دنبال موفقیت این تیم هستند، می‌روید نگاهی به برنامه‌هایتان می‌اندازید و یک بار دیگر همه چیز را چک می‌کنید. الان شرایط من به همین ترتیب است. من از تیمی آمدم که هوادار زیادی نداشت اما این جا وفور هوادار است و به همین دلیل باید حواس بیشتری روی تمرینات، آماده سازی، بازی‌ها و … بگذارم. آنجا من نظرات زیادی از هواداران نمی گرفتم چرا که تعدادشان آنقدری نبود اما الان هر حرکتی از در کوچه و خیابان مورد بررسی قرار می‌گیرند و وقتی دیده می‌شوید به شما منتقل می‌شود.

مشتاق شروع لیگ در یادگار هستم

شرایط تمرینی، نگاه ویژه هواداران و خیلی اتفاقات دیگر در تبریز باعث می‌شود تا الان در اوج آمادگی، شدیدا مشتاق آغاز بازی‌های لیگ هستم. اردوهای خوبی پشت سر گذاشتیم و آمادگی همه بازیکنان بالاست و طبیعتا من هم مانند همه بازیکنان درصد اعتمادم به نفسم بسیار بالاست و در حال لحظه شماری هستم تا بتوانم بازی در ورزشگاه یادگار امام و برابر پرشورها را استارت بزنم.

لیگ به تعویق بیفتد قهرمانی ما را به تعویق می‌اندازد

شنیده ام ممکن است آغاز لیگ نوزدهم به تعویق بیفتد. فکر می‌کنم اگه این اتفاق بیفتد فقط قهرمانی تراکتوری‌ها را به عقب می‌اندازد! اگر لیگ مانند همیشه آغاز شود در اردیبهشت سال آینده به پایان می‌رسد اما وقتی با تعویق آغاز شود ما باید یک ماه دیرتر جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر ببریم و جشن قهرمانی به پا کنیم.

اینجا تبریز است، همه به دنبال قهرمانی هستند

اینکه من از قهرمانی حرف می‌زنم شاید خیلی‌ها بگویند فقط دارم کری می‌خوانم اما از همه آنها می‌خواهم یک بار به تبریز بیایند و شرایط منحصر به فرد اینجا را ببینند. اینجا از مدیر، بازیکن، مربی تا مغازه دار و فروشنده و کارمند و بازاری و … با امید قهرمانی روزشان را سر می‌کنند. دنیزلی آمده تا با حضورش در ایران یک افتخار به کارنامه اش اضافه کند. بازیکنان و تیم هم در انتظار آغاز بازی‌ها هستند تا بتوانند اولین قهرمانی تراکتور را رقم بزنند. اینجا، یعنی تبریز، همه به دنبال قهرمانی هستند. اینجا عزم همه برای قهرمانی جزم است. از تدارکات تا مدیریت.

به عشق دنیزلی بارها جلوی من خم و راست شدند!

امسال شانس این را داریم تا با یک مربی بزرگ و کارنامه دار به نام مصطفی دنیزلی کار کنیم. شما باید زیر نظر او تمرین کنید تا بفهمید من چه بگویم. دنیزلی از نظر مدیریتی بسیار بسیار قوی است و امکان ندارد با دیسیپلین او حاشیه‌ای در تیم به وجود بیاید. او همانطور که می‌خواهد تیم را جلو ببرد و در نهایت به هدفش می‌رسد و برای من بسیار جالب است محبوبیت بسیار بسیار بالای او نه تنها در تبریز بلکه در ترکیه هم باید ببینید برای او چه می‌کنند. یک خاطره جالب بگویم که در اردوی اخیر، سه ساعت در اختیار خودمان بودیم تا خریدی بکنیم. چون زمان کمی داشتیم پیراهن تراکتور بر تن من بود و باور کنید هرکسی من را در مغازه‌های مختلف می‌دید و پی به تراکتوری بودن من می‌برد فورا به من احترام می‌گذاشت. آنقدر در همان چند ساعت جلوی من خم و راست شدند که نگو! آنها به عشق دنیزلی بازیکنان تیمش را هم قبول داشتند و تاجایی که ممکن بود به او احترام می‌گذاشتند.

نه مردم و نه مربیان؛ هیچکدام شمشیر دو لبه ندارند

مهم ترین نکته در تیم‌هایی با این شرایط تحت فشار قرار گرفتن است که آسیب‌های روانی در پی دارد اما همه چیز در تیم ما به شیوه‌ای کاملا متفاوت در پیش است. همه شهر امید قهرمانی دارند اما کسی تیم را تحت فشار نمی گذارد. دنیزلی به عنوان سکان دار تیم خوب می‌داند تحت فشار قراردادن تیم برای قهرمانی، تیغی دو لبه است و ممکن است به خودمان آسیب بزند. جالب است که مردم هم این موضوع را درک می‌کنند. همه آنهایی که می‌بینیم تشنه قهرمانی تراکتور هستند وقتی ما را می‌بیینند می‌گویند چه باید بکنیم تا تیم قهرمان شود که طبیعتا حمایت مهمترین اسلحه آنها برای این کار است.

هر جا می‌رفتم پذیرای من بودند

از همان روزهای اول که پا به تبریز گذاشتم لطف‌هایی از این مردم دیدم که باورتان نمی شود. می‌رفتیم برای خانه وسیله بخریم از هر کسی می‌خواستیم این کار را بکنیم با نهایت لطف و روی گشاده با ما روبرو می‌شد و جالب است که بعدا می‌دیدم در فلان پیج کسی از من عکس گرفته، عکسش را گذاشته و به من اظهارلطف کرده است. این‌ها همه مسئولیت‌های من را سنگین تر می‌کند و همان طور که گفتم باعث می‌شود حرفه‌ای تر از قبل باشم. از همه آنها می‌خواهم من را دعا کنند تا حتی برای یک اشتباه هم شده، شرمنده آنها نشوم.

در ترکیه ما را متعجب کردند

برای من که از یک تیم کم طرفدار به تراکتور آمدم دیدن برخی چیزها عجیب است. هیچ جا ندیده بودم که مثلا در خارج از ایران هم تشویق شویم. در ترکیه بسیاری از هواداران تراکتور می‌آمدند و پشت فنس‌های کمپ می‌ایستادند و تمرینات را تماشا می‌کردند و یا تیم را تشویق می‌کردند. این موضوع با آن تعداد تماشاگر واقعا برای من باور کردنی نبود. مردم تبریز که تراکتور برای شان شده نان شب و همین باعث می‌شود مراقب همه رفتارهای خودمان باشیم.

برای حضور در یادگار لحظه شماری می‌کنم

من دروازه بانی هستم که در هر دیدار زیاد سیو می‌کنم اما تاکنون هر چه دیدم تشویق‌های مرگبار گلرهای حریف بود. تاکنون در حضور آنها در ورزشگاه یادگار به میدان نرفتم اما خوب می‌دانم چه حس قدرت و اعتماد به نفسی به آدم دست می‌دهد. وقتی شما دروازه تیم تان را نجات می‌دهید و تماشاگران هم برای آن حرکت شما ارزش قائل می‌شوند آدرنالین زیادی در خون ترشح می‌شود و واقعا نمی دانم این درصد از هیجان را چگونه تخلیه کنم. شدیدا با تاخیر در آغاز لیگ مخالف هستم و از همین الان برای رویارویی با هواداران در ورزشگاه لحظه شماری می‌کنم.

در این تراکتور اصلا بعید نیست منم گلزنی کنم

خداراشکر شرایط تیم جوری مدیریت می‌شود که شما برای دفاع از دروازه فقط به سراغ گلر و یا مدافع نمی روید و تمام بازیکنان همکاری می‌کنند. وقتی حریف حمله می‌کند تمام بازیکنان با وظایفی که دارند سعی در خنثی کردن حمله آنها دارند و برعکس در زمان حمله ما هم همین اتفاق می‌افتد. علاوه بر این یکی مهمترین خصوصیات تیم ما هجومی بودن آن است و باور کنید همکاری همه جانبه بازیکنان تیم را ببینید برنامه‌ها طراحی شده برای آنها آنقدر خطرناک و حساب شده است که اصلا تعجب نکنید اگر دیدید من هم روزی تبدیل به یکی از گلزنان تیم شدم!(با خنده)

امسال اعتماد کسب می‌کنم و سپس دنبال پیراهن مقدس می‌روم

من از همان ابتدای فوتبال در تیم‌های سپاسی و تیم امید تا ذوب آهن همیشه پیراهن شماره 12 را به تن می‌کردم اما امسال به من گفتند این پیراهن برای هواداران در بایگانی است و به همین دلیل من هم با احترام به همه آنها و ایده خوبشان پیراهن شماره یک را به تن خواهم کرد. امسال از جان برای تیمم مایه می‌ گذارم تا در صورتیکه توانستم اعتماد هواداران را به دست بیاورم از فصل آینده با اجازه آنها مقدس ترین پیراهن باشگاه را به تن کنم.

زندگی من یک چهارچوب دارد و آن خانواده ام است

خانواده برای من از هر چیزی مهم تر است و به همین دلیل از همان روز اول که پا گذاشتم به تبریز با همسر و پسرانم بودم. هر چند باید شرایط را ابتدا مهیا می‌کردم و بعدا آنها از می‌خواستم بیایند اما من خودخواهی کردم و آنها هم به من لطف کردند. فقط خدا می‌داند وقتی همسر و فرزندانم در همان شهری که من هستم باشند چه اعتماد به نفسی می‌گیرم. بهرحال زندگی من یک چارچوب محکم به نام خانواده دارد که همین باعث می‌شود تمام تمرکز و فکر و ذکرم به کارم باشد به تمرین و تمرین و تمرین که در نهایت موفقیت و اعتماد کادرفنی و بازیکنان و هواداران را برایم در پی داشته باشد.

به ویلموتس گفتم سرباز وطن هستم اما خانواده ام هم واقعا برایم مهم هستند

نام دو فرزندم را تقریبا همیشه روی دستکش‌هایم می‌دهم حک کنند تا همیشه آنها را در کنار خودم در زمین حس کنم. آنها به همراه همسرم بهترین‌های من هستند که همیشه در اولویت زندگی من قرار دارند. این کاملا مشخص است که همه هواداران تیم هم وقتی من را با خانواده ام می‌بینند به من لطف بیشتری می‌کنند. پای پسرم دچار مشکل شده بود و به همین دلیل نمی توانستم در اردوی تیم ملی نیز حضور پیدا کنم این را به ویلموتس هم گفتم که درست است اگر دعوت شوم مثل یک سرباز می‌آیم اما اولویت اولم همسرم و سپس فرزندانم هستند و اگر آنها سلامت باشند من بهترین عملکرد را خواهم داشت و جالب بود که او هم از من حمایت کرد و خداراشکر در همان مقطع بدون مشکلی پای پسرم را به تیغ جراحان سپردم.

فکر کردم جایگاهم را از دست دادم اما ویلموتس خیالم را راحت کرد

راستش را بخواهید بعد از اردوی اول ویلموتس حرف و حدیث‌هایی دور و ورم ایجاد شد که رشید با نیامدن به اردو نام خود را خط زد اما وقتی دیدم در اردوی بعدی دعوت شدم و البته در دیدار تدارکاتی که داشتیم بازوبند را به بازو بستم فهمیدم ویلموتس از جمله مربیان صادق است که بازیکنان می‌توانند روی حرف او حساب کنند. شاید ترسیدم که جایگاهم را از دست داده باشم اما وقتی دیدم نامم میان دعوت شدگان است فهمیدم سرمربی تیم ملی روی حرفش می‌ایستد و این برای من به عنوان یک بازیکن یعنی فوق العاده.

آن تکه پارچه یعنی افتخار

کاری به این ندارم که در چه دیداری بازوبندی کاپیتانی تیم ملی را به بازو بستم. مهم این است که آن بازوبند بر بازوهای بزرگان تاریخ فوتبال ایران بسته شده و معلوم است که افتخار می‌کنم وقتی می‌بینم به عنوان کاپیتان تیم ملی حتی در دیداری تدارکاتی به میدان می‌آیم. این باعث افتخار من است و خداوند را بابت همه لطف‌هایش سپاسگزارم.

آذری پدرمعنوی ذوب آهن است

در آخر این مصاحبه هم باید از همه هم تیمی‌های قدیمی ام سپاسگزاری کنم. همه بازیکنان و مربیان و مدیران ذوب آهن که در شش فصل من را تحمل کردند و خداراشکر با رضایت از رفتار طرفین در نهایت رضایت به جدایی دادیم. از سعید آذری هم ممنونم که تیم را همیشه در شرایطی قرار می‌دهد که به موفقیت برسد. انصافا او را باید پدر معنوی ذوب آهن بدانیم که بارها و بارها با نوع مدیریت خود موجب شد تا تیم از مهلکه‌ای فرار کند و یا با موفقیت به کارش پایان دهد. از او و هیات مدیره ذوب ممنونم که پس از خروجم از تیم به تسویه حساب قراردادم پرداختند تا در نهایت دچار مشکل نشوم.

شرایط را برای پسرم تشریح می‌کنم تا روزی جو گیر نشود

در پایان باید از همه کسانی که باعث شدند تا من در تیم ملی و تراکتور با اعتماد به نفس و خیال راحت کارم را انجام دهم، ممنونم. از هواداران تراکتور سپاسگزارم که محبت فوق العاده‌ای به من دارند و این لطف آنها همیشه شامل حال من شده است. باور کنید وقتی با پسر بزرگم بیرون می‌روم و او لطف مردم را نسبت به من می‌بیند، شب با او کلی صحبت می‌کنم تا شرایط را درک کند و لطف مردم تبریز را خوب بفهمد و دلیل آن را هم بداند تا وقتی سن او بالاتر رفت خدای نکرده جو گیر نشود و دقیقا بفهمد چطور باید در این شرایط زندگی کند.

منبع: ورزش سه

The Latest