مرزبان: کالدرون تاریخ بهتری نسبت به برانکو دارد

https://static.farakav.com/files/pictures/01380885.jpg

علیرضا مرزبان معتقد است لیگ نوزدهم هم مانند لیگ هجدهم لیگی فشرده خواهد بود که مدعیان قهرمانی تا هفته پایانی برای رسیدن به رتبه نخست تلاش خواهند کرد.

لیگ برتر دوره نوزدهم شرایط متفاوتی با لیگ هجدهم خواهد داشت. جان توشاک، برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر که سه مربی خارجی در راس کادر فنی تیم‌های تراکتورسازی، پرسپولیس و استقلال بودند، حالا جای خود را به مصطفی دنیزلی، گابریل کالدرون و آندره آ استراماچونی داده اند؛ سه تغییر بزرگ در راس کادر فنی سه تیم بزرگ و مدعی فوتبال ایران که می‌تواند شرایط جدید در لیگ نوزدهم رقم بزند.

با علیرضا مرزبان مربی سابق تیم‌های پرسپولیس و سپاهان هم صحبت شدیم. مرزبان معتقد است رقابت برای قهرمانی در لیگ نوزدهم هم مانند لیگ هجدهم تا هفته پایانی خواهد بود و چهار تیم استقلال، سپاهان، پرسپولیس و تراکتور رقابتی جدی برای قهرمانی خواهند داشت. مربی فصل گذشته نفت مسجد سلیمان با ذکر دلایلی اما همچنان پرسپولیس را مدعی اول کسب جام می‌داند.

مرزبان با اشاره به این نکته که خروج برانکو چند هفته پیش از پایان فصل واضح بود، اینگونه حرف‌هایش را آغاز کرد: در مورد اینکه برانکو قصد داشت ایران را ترک کند، هیچ شکی وجود نداشت و این موضوع هفته‌ها قبل از پایان لیگ مشخص بود. مشکلاتی که طی سال‌های اخیر همیشه برانکو با آنها درگیر می‌شد، مشکلات مالی خودش، دستیارانش و بازیکنانش بود. این مسئله برای او خیلی سخت بود. ضمن اینکه او محبوبیت زیادی بین هواداران پرسپولیس دارد ولی این برای برانکو طعم طلا نداشت و تصمیمش را گرفت و رفت. سعی شد که نشان داده شود باشگاه غافلگیر شده ولی او تصمیش را گرفته بود.

کارنامه برانکو طی دوران بازگشت

برانکو البته با کارنامه خوبی از ایران رفت. او خارج از ایران موفقیت‌های زیادی نداشت. او در‌هانوفر در دسته دوم فوتبال آلمان خیلی زود اخراج شد و در کرواسی هم همینطور. کار کردن در پرسپولیس به برانکو ارزش خاصی داد و برای همین هم پرسپولیس به برانکو مدیون است و هم برانکو به پرسپولیس و در واقع کسی به کسی بدهکار نیست.

سرمربی فصل گذشته نفت مسجد سلیمان حرف‌هایش در مورد کالدرون را اینگونه آغاز کرد: کالدرون تاریخ بهتری نسبت به برانکو دارد. شخصیت دو مربی به هم نزدیک است. هر دو می‌توانند با بازیکنان بزرگ کار کنند؛ می‌توانند آرامش را در تیم نگه دارند. مربیانی هستند که در کلاس دوم جهانی نقش بسیار خوبی داشته اند. اگر کلاس اول جهانی را لیگ‌های انگلیس، آلمان و .. بدانیم، در کلاس دوم جهانی این دو مربی و به خصوص کالدرون نتایج خوبی گرفته اند. مردم را خیلی خوب می‌شناسند و به فرهنگ کشوری که کار می‌کنند، احترام می‌گذارند. کالدرون آزاد اندیش است و سعی می‌کند ارتباط نزدیکی با باشگاه، بازیکنان و هواداران داشته باشد. این‌ها موارد مثبتی است که کالدرون دارد.

با توجه به اینکه پرسپولیس تغییرات زیادی نداشته و نخواهد داشت، باز هم این تیم در میان مدعیان اصلی است. بحث او دیگر قهرمانی در ایران نیست و باید پرسپولیس دیگر خودش را در آسیا نشان دهد. خیلی معضل بزرگی بود که پرسپولیس زود از رقابت‌های آسیایی کنار رفت.

حضور مربیان جدید استقلال و پرسپولیس و تاثیری پرسیدیم که آنها ممکن است بر فوتبال ایران ایجاد کنند. او در پاسخ

استراماچونی و کالدرون از دو فرهنگ مختلف، به فوتبال آمده اند. ایتالیا در دنیا حرف اول را می‌زد ولی دیگر شرایط مانند قبل نیست. ایتالیا حالا و در این سال‌های اخیر کارنامه خوبی ندارد، چون آکادمی‌ها خوب کار نکردند، ایتالیا دیگر بازیکنان درخشان ندارد، لیگشان در میان لیگ‌های مطرح اروپا نیست و الان یوونتوس در حال تلاش برای نزدیک کردن سطحش به سطح جهانی است.

در مجموع هر دو مربی موفق هستند و می‌توانند تاثیرگذار باشند و فرهنگ خاصی را به فوتبال ایران بیاورند. هر دو مربی طرفدار پرسینگ از جلو هستند و می‌خواهند روی ضربات ایستگاهی تاثیرگذار باشند. بازی از کناره‌ها برای هر دو مربی خیلی مهم است. مهم تر اینکه هر دو مربی اعتقاد قلبی دارند که اعضای یک تیم باید شاکله‌های مثبت و احساس خوبی نسبت به هم داشته باشند تا در زمان بحران بتوانند به هم نزدیک شوند و با قدرت به کارشان ادامه دهند. هر دو مربی به دنبال پررنگ کردن بازیکن بزرگشان و دادن مسئولیت بیشتر به آنها هستند.

سایر مدعیان احتمالی پرسیدیم که او

امسال بدون شک تراکتور و سپاهان در میان مدعیان قهرمانی خواهند بود. من به این دو تیم، استقلال را هم اضافه می‌کنم که این تیم‌ها به همراه پرسپولیس مدعیان بزرگ قهرمانی خواهند بود که تا روز آخر این رقابت ادامه خواهد داشت. تراکتور با ساختارهایی که دارند و با بازیکنانی که اضافه کرده اند و در حال اضافه کردن هستند، شرایط خوبی دارند. آنها تمام نقاط ضعف خودشان را با بازیکنان خوب از بین برده اند و با توجه به محبوبیتی که دنیزلی میان هواداران دارد، پیش بینی یک لیگ جذاب می‌کنم که تراکتور در میان مدعیان است.

طلایی پوشان

همینطور تیم سپاهان یکی از مدعیان است. این تیم در فصل گذشته، تا روز آخر برای قهرمانی مبارزه کرد. این تیم سال‌ها بود در میان مدعیان نبود و دچار مشکلات ساختاری بزرگی بود. حالا اما با کیفیت کاری خوب، امیرقلعه نویی این تیم را به مدعیان اضافه کرده و مطمئنم امیر خودش می‌داند که این تیم در چه نقاطی به تقویت نیاز دارد تا بتواند در میان مدعیان بماند. یکی از وزنه‌های مثبت سپاهان، بودن مسعود تابش است که واقعا آرامش بزرگی را به تیم بازگردانده است. کیفیت مدیریت او نه تنها تیم بزرگسالان سپاهان را تقویت کرده، که تیم‌های آکادمی و پایه را بهبود داده و من از این موضوع بسیار خوشحالم. طرف دیگر هواداران سپاهان هستند و ارتباط خوب میان آنها با امیرقلعه نویی و تابش می‌تواند سپاهان را به مدعیان قهرمانی اضافه کند.

منبع: ورزش سه

The Latest