هفته آخر لیگ؛ یک شب ماند و سه دوئل بزرگ

https://static2.farakav.com/files/pictures/01406418.jpg

هفته پایانی رقابت‌های لیگ برتر سه نبرد مهم را برای کسب مقام‌هایی خاص در بر می‌گیرد.

از دوره هجدهم مسابقات لیگ برتر تنها یک هفته باقی مانده است. بازی‌های هفته سی ام به صورت همزمان در شهرهای مختلف برگزار می‌شود و تکلیف همه چیز در این فصل همین امشب در یک زمان مشخص خواهد شد.

در بین تمام تیم‌های لیگ برتر، نکته جالب این است که فقط تیم استقلال خوزستان رتبه پایانی خود را می‌داند. آبی‌های اهواز دو هفته پیش به لیگ دسته یک سقوط کردند و قطعا فصل را در رتبه شانزدهم به انتها می‌رسانند. اما سایر تیم‌ها احتمال صعود یا سقوط یا هر دو را در جدول دارند و هیچ کدام به طور قطعی نمی دانند که جایگاه نهایی شان در جدول، چه رتبه‌ای خواهد بود.

در این میان، سه نبرد مهم بین 6 تیم لیگ وجود دارد که تکلیف رتبه‌های مهم را در انتهای بازی‌های امشب معین خواهد کرد.

1) قهرمانی: پرسپولیس – سپاهان

مهم ترین جدال باقی مانده از لیگ برتر، نبرد بر سر عنوان قهرمانی لیگ است. تیم فوتبال پرسپولیس در حال حاضر با 58 امتیاز در رتبه نخست قرار دارد و از شانس بالایی برای قهرمانی برخوردار است. پرسپولیسی‌ها با برانکو در دو فصل اخیر لیگ برتر قهرمان شده اند و می‌خواهند سومین عنوان متوالی را به دست آورند. رقیب سرخپوشان برای قهرمانی امسال، تیم سپاهان است. شاگردان امیر قلعه نویی با 55 امتیاز در رتبه دوم جدول قرار دارند و تنها احتمال قهرمانی آنها در صورتی است که استقلال خوزستان را شکست دهند و پرسپولیس در بازی همزمان مقابل پارس جم شکست بخورد. سپاهان به دنبال ششمین قهرمانی لیگ برتر خود است.

2) سهمیه احتمالی آسیا: پدیده – تراکتور

اگر احتمال قهرمانی یکی از تیم‌های پرسپولیس و سپاهان را در جام حذفی بدهیم یا این حالت که داماش به دلیل نداشتن مجوز حرفه‌ای امکان حضور در آسیا را نداشته باشد، در این صورت تیم چهارم لیگ برتر شانس آسیایی شدن در فصل بعد را خواهد داشت. به این ترتیب بعد از تیم‌های پرسپولیس، سپاهان و استقلال یک رقابت تنگاتنگ بین تیم‌های پدیده و تراکتورسازی وجود دارد. این دو تیم به دنبال رتبه چهارم و سهمیه احتمالی لیگ قهرمانان آسیا هستند. پدیده امشب بازی سختی در شهر تبریز مقابل همشهری تراکتور یعنی ماشین سازی دارد و تراکتوری‌ها هم یک بازی دشوار در شهر اهواز مقابل فولاد خوزستان در پیش دارند. تیم پدیده در حال حاضر با 53 امتیاز در رده چهارم و تراکتورسازی با 51 امتیاز پنجم است. پدیده حتی در صورت کسب برد و البته لغزش همزمان استقلال در تهران، می‌تواند فصل را در رتبه سوم هم به پایان برساند اما تراکتور بالاتر از جایگاه چهارم نخواهد ایستاد.

3) بقا در لیگ: نفت مسجد سلیمان – سپیدرود

با عبور از نبردهای نه چندان مهمی که برای رتبه‌های ششم تا سیزدهم وجود دارد، به سومین جدال فوق حساس امشب می‌رسیم؛ جایی که دو تیم قعر جدولی برای فرار از سقوط به لیگ یک می‌جنگند. پس از قطعی شدن سقوط استقلال خوزستان، تیم‌های نفت مسجد سلیمان و سپیدرود رقابت نفس گیری را برای ماندن در لیگ آغاز کردند. یکی از این دو تیم همراه اس خوزستان راهی لیگ یک می‌شود و دیگری شانس ماندن در لیگ برتر برای یک فصل دیگر را خواهد داشت. در جدول لیگ برتر نفت مسجد سلیمان با 21 امتیاز در رده چهاردهم ایستاده و شانس بیشتری برای بقا دارد. در سمت مقابل هم سپیدرود 20 امتیازی است و در رتبه پانزدهم قرار دارد. نفتی‌ها در آخرین بازی فصل میزبان ذوب آهن هستند و سپیدرود در بازی دشوار خود باید در ورزشگاه آزادی به مصاف استقلال برود.

در سایر جایگاه‌ها هم البته نبردهای نه چندان حساسی وجود خواهد داشت. تیم‌های ذوب آهن، سایپا و فولاد شانس حضور در رتبه ششم جدول را خواهند داشت که می‌تواند جالب ترین مصاف برای رتبه‌های غیر مهم جدول باشد.

همچنین صنعت نفت آبادان و نساجی مازندران که در رتبه‌های دهم و یازدهم قرار دارند، می‌توانند به رتبه یک رقمی در پایان فصل برسند. صنعت نفت حتی شانس گرفتن رده هشتم از فولاد را هم دارد. همچنین نساجی چون بازی رودررو با پیکان دارد، می‌تواند رتبه نهم را از این تیم بگیرد.

منبع: ورزش سه

The Latest