در پی مقصرها؛ از معدنچی تا فرشید و فروزان

https://static.farakav.com/files/pictures/01399869.JPG

مشابه اشتباهات اخیر فرشید اسماعیلی و محسن فروزان در فوتبال وجود دارد؛ مهرزاد معدنچی نمونه آنهاست که در دربی توپ را از دست داد تا استقلال به گل برسد.

برنامه فوتبال برتر شبکه سه شب گذشته گفت‌وگوهایی با علیرضا منصوریان سرمربی ذوب‌آهن، اسماعیل حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، سجاد شهباززاده و سید پیام نیازمند دو بازیکن سپاهان، مهرزاد معدنچی بازیکن سابق پرسپولیس و همچنین کریستین اوساگوآنا و امیرارسلان مطهری، دو مهاجم ذوب‌آهن داشت که مشروح صحبت‌های آنها را در زیر می‌خوانید:

* حسن‌زاده: پیش‌داوری نکنید، رای می‌دهیم

گزارش اتفاقاتی که در بازی تبریز افتاد، حوالی ساعت ۱۱ شنبه دست ما رسید؛ با وجود اینکه یکشنبه تعطیل است ولی در روز شنبه دستوری روی پرونده صادر کردیم تا اقدامات انجام شود؛ حتما باید تخلفی که از سوی کسی یا باشگاهی گزارش شده، به اطلاع ما رسانده شود تا منتظر دفاعیات باشیم.

بیشتر و بدتر از این اتفاقات، متاسفانه پیش داوری‌ها در فضای مجازی، حتی کانون‌های هواداری است که حق یا ناحق پیش‌داوری می‌کنند و نیمه خالی لیوان را می‌بینند.

کمیته انضباطی راجع به اتفاقاتی که توسط مقامات رسمی مسابقه جز به جز گزارش شده و در دست ما است، بررسی می‌کند؛ دسترسی به تمام عکس‌ها و فیلم‌ها داریم. قطعا به دلیل حساسیت‌های هفته‌های پایانی لیگ‌های برتر، یک و دو می‌خواهم تا کارمان را با سرعت انجام دهیم و هواداران اجازه دهند رکن قضایی کار خود را انجام دهد.

رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه در دیدار تراکتورسازی و پیکان ناظر انضباطی هم داشتیم، ابراز کرد: آن جزئیات و گزارشی که در داخل زمین اتفاق افتاده، از طرف داور مسابقه، تیم داوری، ناظر و نماینده فدراسیون به دست ما رسیده و آنقدر گویا است که مستندات کمی نداریم؛ معمولا در مسابقات پایانی هفته‌های پایانی لیگ برتر، و لیگ یک و دو دستور جلسات خاصی داشتیم تا بیشتر از یک مسابقه عادی آنها را مورد نظر قرار دهیم.

اگر مکاتباتمان دوشنبه انجام شود، منتظر پاسخ لایحه دفاعیه هستیم تا در اولین فرصت ممکن رای دهیم؛ بنظر می‌آید اگر تلاش کنیم تا پایان هفته رای این مسابقه را بدهیم.

دیروز در قائم‌شهر بودم، در ورزشگاهی که خیلی امکانات خوبی ندارد و زیر باران عده کثیری از تماشاگران به ورزشگاه آمدند، اما از نظر عددی و رقمی تراکتوری‌ها رکورددار بودند؛ خواهشا اتفاقات را با انصاف نگاه و مرور کنیم؛ رای صادر کردن برای کمیته انضباطی در هر پرونده، وظیفه‌اش است ولی در این شرایط امیدوار هستم رسانه‌ها نیز کمک کنند. هواداران سایر باشگاه‌ها و فضای مجازی اجازه دهند مقامات مسوول در فدراسیون کارشان را انجام دهند.

# صحبت‌های حسن زاده درباره حواشی جنجالی تراکتور - پیکان

* شهباززاده: کلید قهرمانی برد ما برابر پرسپولیس است

سبک بازی کی‌روش استنلی سوارز

سوارز کسی است که در سرزنی خیلی کم‌نظیر است و کمتر مثل او را با کسانی که فوتبال بازی کردم، دیدم؛ ضربه به توپ خوبی هم دارد و ما نیز سعی داریم چون مهاجم تیممان است، برای او موقعیت ایجاد کرده و طبق توانایی‌های او کار کنیم. در بازی‌هایی هم که توانستیم این کار را انجام دهیم، خودمان موفق بودیم، او گل زده و تیم موفق بوده است.

کی‌روش استنلی دوست دارد که او را سوارز صدا کنیم؛ البته در زبان پرتغالی سوارش صحیح است؛ با حضور سوارز و کومان جو خوبی در تیم داریم و کنار هم خوش می‌گذرد.

نحوه گلزنی این تیم که بیشتر روی ضربات ایستگاهی و بازی مستقیم بوده

خیلی هم یک تاکتیک را دنبال نمی‌کنیم؛ کسانی که بازی‌های ما را می‌بینند، می‌دانند در ۲۶ مسابقه اخیر در خیلی از بازی‌ها حاکم زمین هستیم؛ توپ را در اختیار داریم و پاس می‌دهیم. شاید گل‌ها بیشتر از طریق ارسال‌ها و کاشته بوده ولی شکل دیگری هم این کار را می‌کنیم؛ شاید بعضا هجمه‌های الکی و غیر کارشناسی علیه ما باشد؛ چند تیم در لیگ برتر ایران از اوت بلند و کاشته استفاده می‌کنند ولی وقتی ما به خوبی این کار را انجام می‌دهیم، چرا نباید به این شکل به گل برسیم؟

بعد از بازی با سایپا که در رختکن او را ندیدم ولی حال خودش هم خوب نبود چون بازی حساسی داشتیم و دوست نداشت که آن را از دست دهد؛ خودم تعویض شدم و صحنه برخورد او را ندیدم.

ان‌شاالله که بتوانم آن را جبران کنم؛ حتما بازی حساسی برابر پرسپولیس است ولی همه تمرکز ما بازی لیگ این هفته با پرسپولیس است تا سه امتیاز مهم این بازی را بگیریم و در بالای جدول بمانیم.

قطعا باورم این است که سپاهان شایسته کسب عنوان قهرمانی است. تیمی است که یک سال است با آن زندگی می‌کنم. خیلی انرژی گذاشتیم و هرچه از دستمان بر می‌آمد برای موفقیت تیم کردیم. فراز و نشیب داشتیم. بدشانسی و کم دقتی انجام دادیم ولی نمی‌توانم بگویم تلاش کمی داشتیم. همه کادر فنی و بازیکنان تمرکز گذاشتیم تا قهرمان شویم. تا این لحظه هم شرایط خوبی داریم. الان مقطعی است که باید بازی به بازی پیش برویم و تمام تمرکزمان برتری این هفته برابر پرسپولیس است. کلید قهرمانی برد ما برابر پرسپولیس است و فکر نمی‌کنم زمان بیشتری داشته باشیم که بخواهیم به هفته‌های دیگر فکر کنیم.

در لیگ تیم‌های خوبی هستند. پدیده هم فوتبال خیلی خوبی بازی می‌کند. پدیده مدلی بازی می‌کند که در فوتبال ایران هیچکس آن مدل را انتخاب نکرده که موفق بوده‌اند و تا اینجا عملکرد خوبی داشتند.

بازگشت‌اش

حضور در سپاهان اتفاقات خوبی برای من بود. بعد از مصدومیت، بدشانسی و دلایل دیگر نیاز به اعتماد دوباره داشتم که از امیرخان قلعه‌نویی ممنون هستم که این اعتماد را به من داشتند. دوباره به من اعتماد به نفس داد و توانستم فصل خیلی خوبی با سپاهان داشته باشم.

# امیدواری شهباززاده به قهرمانی در لیگ با برد پرسپولیس

* نیازمند: پرسپولیس نه، ۱۲ امتیاز می‌خواهیم

سید پیام نیازمند در مصاحبه با فوتبال برتر درباره اخراج ایران‌پوریان برابر سایپا و غیبت او مقابل پرسپولیس ابراز کرد: بازیکنان جایگزین خوبی داریم؛ بازیکنانی که جلوی من بازی می‌کنند، خیلی خط دفاعی خوبی هستند ولی بیشتر تمرکز ما روی گلزنی، ضربات ایستگاهی، پرتاب اوت بلند و … است چون تیم ما هجومی است و از آمار هم مشخص است؛ البته باید مراقب ضد حملات باشیم. آمار گلزنی خط دفاعی ما از همه مدافعان لیگ بهتر است.

برای جلوگیری از ضد حملات مهدی کیانی، حسن جعفری یا ایران پوریان در زمان رفتن یزدانی و پورقاز به جلو، عقب زمین می‌ایستند، اما تمام دفاع وسط‌ها جلو می‌روند.

چهار بازی حساس پیش رو داریم و برای ما تفاوتی ندارد؛ بازی پرسپولیس سه امتیاز دارد ولی اگر ماشین‌سازی را نبریم، انگار کاری نکردیم. به ۱۲ امتیاز نیاز داریم چون رقابت نزدیکی در بالای جدول است. در همه بازی‌ها برای سه امتیاز بازی کردیم.

# تمجید شهباززاده و نیازمند از سبک بازی استنلی کی‌روش

* معدنچی: وقتی دنیزلی مربی‌ام بود، مقصر نمی‌شدم!

مهرزاد معدنچی، وینگر سابق پرسپولیس در گفت‌وگوی ضبط شده با این برنامه، درباره فعالیت کنونی‌اش ابراز کرد:چند فروشگاه ورزشی داریم که کار می‌کنیم. ساکن شیراز هستم. اینطور نیست بیرون از ورزش باشم. خودم اختصاصی ورزش می‌کنم و همچنین بازی‌های فوتبال را دنبال می‌کنم.

اشتباهی که در دربی با از دست دادن توپ داشت و همان توپ در ادامه توسط رضا عنایتی تبدیل

یادی کنیم از آقای پروین که آن سال همیشه به من لطف داشتند. مربی همیشه اگر بعد از بازی درباره شکست تیم صحبت کند، تماشاگر آن را حس و لمس می‌کند.

انجام دادم؛ در دربی پنالتی خراب کردم ولی مربی‌ام دنیزلی بوده و نگفته مقصر مهرزاد بوده، اما در دربی شاید یک توپ را در فاصله خیلی دور نسبت به دروازه خودمان از دست دادم و توپ تبدیل به گل شد، متهم شدم؛ خیلی شرایط سختی است.

بعد از آن بازی دو هفته از خانه بیرون نمی رفتم. فقط دو ساعت با تاکسی دربستی به تمرین می‌رفتم تا دیده نشوم. دو ساعت تمرین می‌کردم و می‌رفتم. جو بدی بود که در زندگی شخصی‌ام تاثیر می‌گذاشت.

علی آقا(پروین) بزرگ پرسپولیس است و همه می‌دانند اما فکر می‌کنم اصلا در فوتبال حرفه‌ای این را نداریم که یک مربی بخواهد یک بازیکن را مقصر کند. همیشه برای من قابل احترام بوده و شاید این داستان برای خیلی سال‌های قبل باشد ولی آن اتفاق در ذهن همه هست. همیشه برای ایشان(علی پروین) آرزوی موفقیت دارم و ان‌شاالله صحیح و سلامت باشند.

ضربه چیپ فرشید اسماعیلی در دربی

فرشید اسماعیلی را می‌شناسم و شیرازی است. سال آخری که در فجر بودم، حضور داشت. معمولا در دربی نباید پنالتی را چیپ بزنی. اگر محکم هم بزنی بیرون برود، شاید آنطور هجمه نباشد ولی چیپ زدن تماشاگر را بیشتر تحریک می‌کند؛ البته اگر آن چیپ گل شده بود، فرشید جزو محبوب‌های استقلال بود.

اشتباهات فروزان برابر سپیدرود

محسن فروزان را چون دورادور می‌شناسم، می‌گویم؛ فکر نمی‌کنم بازیکنی در این سطح به چنین مسائلی فکر کند و اصلا منطقی نیست؛ اگر اشتباه نکنم او قبل از بازی با سپیدرود ۱۰ کلین شیت داشت.

در دربی چون جو سنگین است، اگر یک اشتباه کنید و تیمت هم ببازد، در زندگی شخصی‌ات طوری می‌شود که تا دو هفته شاید در خانه بمانی.

بزرگان پرسپولیس و همه کمک کنند در چند هفته پایانی موفق و قهرمان شود.

# مهرزاد معدنچی; بزرگترین قربانی اشتباهات در فوتبال

منبع: ورزش سه

The Latest