علی بیرو و دوستان در یک قاب دوست داشتنی

https://static.farakav.com/files/pictures/01381249.jpg

از تیم ملی جوانانی که با علی دوستی در جام ملت‌ها حاضر شدند برخی امروز در تیم‌های مطرح اروپایی بازی می‌کنند و این نشان می‌دهد کشف استعدادها و پرورش آنها چه نقش شگرفی می‌تواند در فوتبال ملی داشته باشد.

از بازیکنان آنروزهای تیم ملی جوانان که امروز ستاره شده اند و در تیم‌های مطرح اروپایی توپ می‌زنند می‌توان از علیرضا جهانبخش نام برد که در برایتون حضور دارد و کاوه رضایی که در بروژ تیم مطرح بلژیک توپ می‌زند. و البته برخی از بازیکنان هم که درمقاطع مختلف در تیم ملی حضور داشتند و در لیگ باشگاهی هم جز بازیکنان تاثیر گذار بودند. مثل پیام صادقیان که اگر دچار افت نمی شد می‌توانست حالا حالاها در تیم ملی حضور داشته باشد به خصوص که تیم ملی بعد از خداحافظی مجتبی جباری با خلاء یک پلی میکر روبرو شد. مثل امید عالیشاه که همواره در پرسپولیس بازیکن تاثیر گذاری بوده است. در این قاب دوست داشتنی می‌توانید مرتضی پورعلی گنجی را ببینید. بازیکنی که بعد از نیم فصل حضور در بلژیک دوباره به فوتبال قطر برگشت و قرار است نیم فصل دوم در العربی توپ بزند. هم چنین مرتضی خانزاده.

در این قاب دوست داشتنی البته بازیکنان دیگری هم حضور دارند. علیرضا بیرانوند. دروازه بانی که در یکی دو فصل اخیر هم درون دروازه پرسپولیس خوش درخشیده است و هم درون دروازه تیم ملی. تا جایی که خیلی‌ها می‌گفتند او شایسته دریافت جایزه بهترین بازیکن آسیا در سال 2018 است اما این جایزه با داوری جهت دار به مدافع تیم السد رسید. تیمی که در مصاف با پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در مجموع دو دیدار رفت و برگشت شکست خورد و از راهیابی به دیدار پایانی باز ماند و این تیم پرسپولیس بود که در بازی پایانی به مصاف تیم کاشیما رفت. رقیب علیرضا بیرانوند در این تیم ایمان صادقی بود که امروز درتیم سپیدرود رشت توپ می‌زند. او در دیگر تیم مطرح استان گیلان یعنی ملوان هم بازی کرده است.

اکبر ایمانی. اولین بازیکن ردیف پایین از سمت راست. بازیکنی که بعد از درخشش در تیم پدیده به اردوی تیم ملی هم دعوت شد و انتظار می‌رفت هم در جام جهانی و هم در جام ملت‌ها یکی از شاگردان کارلوس کی روش باشد اما او بعد از جدایی از پدیده نه در ذوب آهن فروغ گذشته را داشت و نه در صنعت نفت آبادان و البته در تعطیلات زمستانی راهی تیم تراکتورسازی شد. این نشان می‌دهد تا چه حد انتخاب تیم می‌تواند در تدوام موفقیت‌های بازیکن نقش داشته باشد. شاید اگر اکبر ایمانی در پدیده می‌ماند کمی از نظر مالی با چالش مواجه می‌شد اما حتما در فوتبال ملی شرایط بهتری را تجربه می‌کرد و چه بسا با پاداش‌های برد تیم ملی حتی از نظر مالی هم دچار ضرر که نمی شد سود هم می‌کرد.

از این جمع هستند بازیکنانی که خیلی زود فوتبالشان تمام شد یا با چالش مواجه شدند و این بدین معنی است ستاره‌های جوان اگر به خوبی مراقبت نشوند سرنوشت و آتیه خوبی در فوتبال نخواهند داشت و همان طور که به سرعت ستاره شدند به سرعت هم محو می‌شوند. همان طور که تیم دیروز جوانان بخشی از فوتبال باشگاهی و ملی کشور را تشکیل می‌دهد تیم‌های نوجوانان و جوانان باشگاه‌ها هم می‌توانند تبدیل به یک تیم سرمایه ساز شوند و این می‌طلبد که باشگاه‌ها به تیم‌های پایه خود بیشتر توجه کنند.

و بازیکنان تیم ملی جوانان در زمان مربیگری علی دوستی: مهرگان گلبرگ، ایمان شیرازی، علیرضا جهانبخش، مجتبی محبوب مجاز، محمدرضا خانزاده، کاوه رضایی، پیام صادقیان، میلاد غریبی، سعید لطفی، علیرضا بیرانوند، ایمان صادقی، اکبر ایمانی، امید عالیشاه، صادق بارانی، بهرام دباغ، یعقوب کریمی،هادی محمدی،علی گودرزی، مرتضی پورعلی گنجی وهادی ریش اصفهانی.

منبع: ورزش سه

The Latest