نقدی بر عملکرد ۶۴ روزه جان توشاک در تراکتور

https://static2.farakav.com/files/pictures/01326002.jpg

تراکتور در این ۶۴ روز با جان توشاک روزهای متفاوتی را سپری کرده و حالا در پایان هفته سوم لیگ هجدهم، در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

اولین اقدام تیم مالکیتی جدید تراکتور، آوردن یک سرمربی جدید و بزرگ به نام جان توشاک بود. سرمربی سابق رئال مادرید، بشیکتاش، لاکرونیا و… که در 69 سالگی با تراکتور به توافق رسید و به تبریز آمد تا رویای قهرمانی در لیگ برتر را تحقق بخشد اما حالا خود را در بحران می‌بیند.

اما در این 64 روز همکاری توشاک و تراکتورسازی چه گذشت که حال تبریزی‌ها علی رغم خریدهای بزرگ سومین شروع ضعیف خود در لیگ را تجربه می‌کنند؟!

*فرآیند خرید بازیکنان پر از اشتباه

جان توشاک 19 خرداد با تراکتورسازی به توافق رسید و 5 تیر به تبریز رفت. تراکتور تا آن زمان، محسن فروزان، علیرضا نقی زاده، محمد اهل شاخه، محمد طیبی، علی عبدالله زاده و رضا آقابابایی را به خدمت گرفت. یعنی تراکتوری‌ها تقریبا تمام سهمیه‌های لیگ برتری را پیش از حضور سرمربی تیم استفاده کردند! البته نقدی بر عملکرد بازیکنان وارد نیست اما این سوال از جان توشاک وجود دارد که چرا هیچ نظارتی روی خریدهای داخلی که بخش اعظمی از شاکله تیم را تشکیل می‌دهند نداشت؟

شاید او و طرفدارانش معتقد باشند توشاک شناختی از لیگ ایران ندارد اما او به عنوان یک مربی باید راجع به فوتبال ایران تحقیق می‌کرد و پیش از عقد قرارداد لیست مورد نظرش را به باشگاه تحویل می‌داد؛ درست مثل کاری که دیگر مربیان خارجی در هنگام ورود به یک لیگ جدید انجام می‌دهند.

* بدون شناخت حتی از دژاگه و شجاعی!

عذر توشاک از عدم شناخت نسبت به خریدهای داخلی ابتدایی را می‌توان تا حدی قبول کرد اما این که سرمربی سابق رئال، از خریدهای بزرگ تیم یعنی شجاعی و دژاگه هم اطلاع دقیقی نداشته باشد، واقعا عجیب است! او راجع به شجاعی و دژاگه گفته بود: من بازیکنان را به طور کامل نمی شناسم اما می‌دانم عملکردشان در تیم ملی بسیار خوب بوده است. درباره مصدومیت دژاگه نیز باید بگویم قاعدتا من نمی دانستم این بازیکن در یک سال اخیر مصدوم بوده است. این در حالی است که با یک جستجوی ساده در سایت ترانسفر مارکت، می‌توان مصدومیت هر بازیکن از ابتدای فوتبالش را پیدا کرد.

* انتظارمان، اعتقاد به تیم بود

شاید همه انتظار داشتیم مسعود شجاعی و اشکان دژاگه بازی را از روی نیمکت شروع کنند، دلیلش هم بسیار روشن است. آن‌ها نه در پیش فصل با تراکتور بودند و نه مثل خارجی‌ها، به اندازه کافی تمرین کرده بودند، این را خودِ توشاک هم می‌دانست و به اشتباهش اعتراف هم کرد. اما حالا این اعتراف حتی یک گل هم از گل‌های استقلال کم نمی کند. انتظار می‌رفت توشاک به عنوان کسی که سه دهه فعالیت حرفه‌ای مربیگری کرده، به تیمی که چند هفته با او در ترکیه حضور داشت و سپس تمرینات مداومی انجام داده بود، اعتقاد داشته باشد. هرچند که حضور مسعود شجاعی و اشکان دژاگه نیز بسیار جذاب بود و اساسا آن‌ها غنیمتی برای تیم تراکتور هستند.

* تغییر پست‌ها چه زمان خاتمه می‌یابند؟

مسعود‌هافبک میانی بود اما در نیمه دوم به مقابل مدافعان منتقل شد، سیدی وینگر راست و چپ بازی می‌کرد اما در تراکتور توشاک به وینگ - بک انتقال یافت. همینطور مهدی پور، اسماعیلی فر و… که هر بازی چالش‌های جدیدی را تجربه می‌کنند. سرمربی بریتانیایی تبار حق دارد آن چه که فکر می‌کند درست است را انجام دهد اما نباید فراموش کند که بازی‌های تدارکاتی به پایان رسیده اند و این بازی‌ها هر کدام 3 امتیاز دارند که تا کنون 7 تایَش از دست رفته است.

* حتی اگر 6-2 ببری…

از سیستم من در رئال انتقاد می‌کردند. پس از یک شکست، انتقادات فراوانی به من انجام شد و گفتند سبک بازی ات دفاعی است اما ما بازی بعدی را 6-2 از والنسیا بردیم و در پایان فصل هم با شکستن رکورد گلزنی، قهرمان شدیم. پس از قهرمانی همان خبرنگار، به تعریف و تمجید از سیستم ما پرداخت! اما حالا اگر پیروزی ۶-۲ در بازی‌های بعدی هم رخ دهد، این انتقادها فراموش نمی‌شوند.

انتقاد اصلی از سیستم 3-5-2 است. سیستمی که تاکنون تی تی‌ها به خوبی آن را اجرا نکرده اند. فقدان یک‌هافبک دفاعی جسور در نمایش تراکتور دیده می‌شود، همچنین ناهماهنگی بین مدافعان موج می‌زد و از همه مهم تر، فضای بین آن‌ها به محلی برای جولان مهاجمان آبی تبدیل شده بود…

* تو مقصر هستی، اما نه مقصرِ اصلی

توشاک در نتایج امروز تراکتور نقش دارد. او مرد و مردانه تقصیرها را بر عهده گرفت. در تبریز انتقادی به توشاک انجام نمی شود و همه حمایتش می‌کنند و در واقع فضای کاری برای او بسیار خوب است. کسی هم نمی تواند این مربی را مقصر اصلی بداند و اصلا الان زمان پیدا کردن مقصر نیست. موتور تراکتور باید خیلی زود روشن شود اما توشاک هم باید ثبات را به تیمش بازگرداند، شاید بیش از هر چیز منتظر آن هستیم که ببینیم توشاک همانطور که در رئالِ 89-90 شور و شوق داشت، در تراکتورِ 97 هم دارد…

منبع: ورزش سه

The Latest