آبی‎ها چگونه طلسم شکنی کردند؟

https://static2.farakav.com/files/pictures/01326216.jpg

آبی پوشان پایتخت ۳ بار دروازه محسن فروزان را فرو ریختند تا سنت شکنی کرده باشند.

دوئل تهران و تبریز، مصاف شفر و توشاک، نبرد استقلال و تراکتور و جدال حساس هفته سوم با پیروزی تیم میزبان خاتمه یافت. این بازی از کیفیت قابل توجهی برخوردار بود و صحنه‌های جذابی در آن خلق شد اما بیش از آن که راجع به خود بازی صحبت شود، در مورد حواشی اش صحبت می‌شود.

اما حالا حداقل برای دقایقی چشم بر حواشی روی سکو می‌بندیم و فقط به مستطیل سبز نگاه میکنیم.

تراکتور با میانگین 28 سال مقابل استقلال

ترکیب تیم تراکتورسازی شامل تلفیقی از بازیکنان جوان و مسن بود. تی تی‌ها 5 بازیکن بالای 30 سال در ترکیب داشتند و پیرترین بازیکنشان هم مسعود شجاعی بود. به جز او، اشکان دژاگه، محمد طیبی، آنتونی استوکس و محسن فروزان دیگر مهره‌های بالای 30 سال تراکتور بودند. همچنین در ترکیب تیم جان توشاک، تنها یک بازیکن 23 ساله دیده می‌شد و آن هم دفاع چپ سرباز این تیم، رضا شربتی بود. میانگین سنی تراکتور در نیمه دوم و با حضور پهلوان، طاهران و سوگیتا کاهش یافت اما آن‌ها پیرتر از استقلال بازی را به پایان رساندند. در بین نفرات آبی پوش وریا غفوری، پژمان منتظری و سیدمهدی رحمتی بالای 30 سال بودند.

استفاده از 5 تازه وارد در دربی حساس

مصاف با استقلال، دربی بزرگ برای تراکتورسازان بود و به قدری حساسیت داشت که هزاران تراکتوری از تبریز به تهران بروند و این مسابقه را تماشا کنند. تصمیم توشاک برای ترکیب تراکتور در این بازی استفاده از 5 بازیکنی بود که پس از آغاز لیگ به تیم اضافه شده اند. آنتونی استوکس، هری فورستر، اشکان دژاگه و مسعود شجاعی از ابتدا در زمین حضور داشتند و یوکیا سوگیتا نیز از دقیقه 50 وارد زمین شد. شاید به همین دلیل، تراکتوری‌ها در بخش‌های مختلف زمین ناهماهنگی‌هایی داشتند و البته سرمربی تیم نیز در نشست خبری تقصیرها را بر گردن گرفت.

مسعود شجاعی چه جایگاهی خواهد داشت؟

کاپیتان تراکتورسازان روز گذشته 56 دقیقه در زمین حاضر بود و تمام تلاشش را برای جلب رضایت تی تی‌ها و توشاک انجام داد اما انتظارات را برآورده نکرد. او در نیمه اول، مقابل‌هافبک دفاعی بازی می‌کرد و به نوعی نقش پلی میکر را داشت اما سبک بازی تراکتور، بیشتر استفاده از توپ‌های مستقیم، سانتر از جناحین و البته کارهای سرعتی است که با شیوه فوتبال مسعود تضاد دارد. او در نیمه دوم به پست‌هافبک دفاعی منتقل شد و بازیسازی را از آن منطقه برعهده داشت اما یک بار دیگر نشان داد که برای قرارگیری در این پست ساخته نشده است. فریم اول، فضای خالی در مقابل مدافعان را نشان می‌دهد و دومی، صحنه‌ای است که شجاعی در تلاش بود تا در منطقه خطر 2 بازیکن استقلال را دریبل کند اما موفق به این کار نشد و همان توپ درون دروازه فروزان قرار گرفت.

علی کریمی؛ حلقه مفقوده استقلال

علی کریمی هنوز با آن چه که باید باشد، فاصله دارد. استقلالی‌ها نباید کریمی را با امید ابراهیمی مقایسه کنند، او باید با خودش در زمان خرید قیاس شود، بازیکنی که به خاطر مصدومیت، انتقادات زیادی را متوجه خود دید و موجی از ناامیدی را در بین هواداران استقلال به وجود آورد. اما‌هافبک دفاعی سابق دینامو زاگرب نشان داد که می‌تواند مهره‌ای کارآمد برای تیم شفر باشد. روی گل دوم، پاس استثنایی اش، تراکتوری‌ها را حیرت زده و خط دفاعشان را به هم ریخت. اما هنوز تک روی‌هایش در زمین خودی وجود دارد و خیلی زود باید رفع شود.

مشکل فقط عدم هماهنگی نیست

بسیاری معتقدند مشکل دفاعی تیم تراکتور عدم هماهنگی 3 مدافع میانی این تیم است. اگر چه این موضوع هم تا حدی وجود دارد اما چالش اصلی فقط ناهماهنگی نیست. در سیستم 3 دفاعه، مدافعان باید انسجام بسیار خوبی داشته باشند و همچنین امر توپ رسانی به‌هافبک‌ها را نیز با دقت انجام دهند اما این موضوع در عملکرد تی تی‌ها دیده نشد. آن‌ها علاوه بر این، روی گل‌ها اشتباهاتی محرز انجام دادند تا مشخص شود عدم هماهنگی، یکی از سلسله مشکلات تیم تراکتورسازی تبریز است.

استوکس، بهترین خرید تراکتور؟

نمایش تراکتوری‌ها قابل قبول نبود اما در این بین، آنتونی استوکس بار دیگر کیفیت بالای خود را نشان داد. او اگر چه نتوانست گلزنی کند یا گلی بسازد، اما با کنترل و حفظ توپ بالا، نوید روزهای بهتر را در خط حمله این تیم داد. استوکس که فصل گذشته را با اخراج از هر 2 باشگاه به پایان رسانده بود، روی توپ‌های هوایی نیز عملکرد خوبی داشت و با نمایشی که مقابل نساجی از خود نشان داد، تراکتوری‌ها را امیدوار به خلق یک ادینهو دیگر کرد.

استقلال چگونه رکوردشکنی کرد؟

در تاریخ لیگ برتر آبی‌ها هیچگاه در 2 بازی پیاپی تراکتور را در تهران شکست نداده بودند. اما این طلسم با پیروزی سه گله در بازی شب گذشته شکسته شد. فصل پیش جپاروف با شوتی استثنایی گروسیان را مغلوب کرد و این فصل هم مدافع خودی، مرتضی تبریزی و فرشید اسماعیلی سه بار توپ را به تور دروازه تراکتور چسباندند و کار را تمام کردند. تبریزی‌ها در 4 فصل گذشته عملکرد ضعیفی مقابل سرخابی‌ها داشته اند و به نوعی با شکست‌های متوالی، عملکرد خوب گذشته شان را زیر سوال برده اند. 6 شکست از لیگ پانزدهم برابر سرخابی‌ها آمار ضعیفی برای تیم محبوب شهر تبریز به حساب می‌آید.

منبع: ورزش سه

The Latest