زنوزی: قانون محرومیت تراکتور خنده‌دار است

https://cdn.mashreghnews.ir/d/2018/05/26/4/2256932.jpg

مالک باشگاه تراکتورسازی تبریز با بیان اینکه مطرح شدن بحث محرومیت این باشگاه به خاطر مهدی ترابی خنده‌دار است، گفت: پرسپولیس نمی‌تواند حتی اقدام به خرید کند و ما از این باشگاه شکایت کرده‌ایم.

ترابی زمانی با تراکتور قرارداد بست که لیگ تمام شده بود.

قرارداد ما با توشاک سه ساله و قطعی است. جوری قرارداد بسته ایم که ما می‌توانیم آنرا سال آینده فسخ کنیم ولی آقای توشاک نمی تواند.

مشروح گفتگوی زنوزی در ذیل می‌آید:

محرومیت تراکتورسازی خنده دار است

 • آقای زنوزی! ماجرای قرارداد مهدی ترابی با باشگاه تراکتورسازی چیست؟
 • بعد از اتمام بازی‌های لیگ و قبل از آنکه ما باشگاه تراکتورسازی را بخریم، ترابی با تراکتور قرارداد بسته بود. جالب است که بعضی‌ها مطالبی را عنوان می‌کنند که عجیب و خنده دار است. سئوال من از این مردم و رسانه‌ها این است که آیا وقتی باشگاهی می‌خواهد با یک بازیکن قرارداد امضا کند، باید استعلام بگیرد؟ من از کجا می‌دانستم قرارداد بسته شده بود. در حالی که این اتفاق قبل از حضور من در این تیم افتاده بود.

از روزی که لیگ تمام شد تا زمانی که بنده تراکتورسازی را خریدم، یک فاصله یک ماهه وجود داشت. امضای قرارداد ترابی با تراکتور در آن زمان اتفاق افتاده بود. ما امسال ۴ بازیکن لیگ برتری خریدیم و هیچکدام را استعلام نکردیم. این جزو اتفاقات نادر فوتبال است.

 • چه چیزی جزو اتفاقات نادر است؟
 • اینکه دیدم نوشته اند خود تراکتورسازی به خاطر قرارداد با ترابی محروم می‌شود! این قانون من درآوردی را چه کسی گذاشته است که تراکتورسازی محروم شود؟ وقتی خود بازیکن می‌آید با باشگاهی قرارداد می‌بندد، حتما مشکلی ندارد. چرا می‌گویند تراکتورسازی محروم می‌شود. همانطور که گفتم بین اتمام لیگ و خرید باشگاه توسط بنده فاصله یک ماهه ایجاد شده بود و ترابی هم همان موقع قرارداد بسته است.

هنوز امضای آجورلو معتبر است

 • آیا در شرایطی که شما مالک باشگاه هستید، امضای مصطفی آجورلو پای قرارداد ترابی می‌تواند معتبر باشد؟
 • باید بگویم همین امروز هم تغییرات سندی در باشگاه رخ نداده و هنوز امضای آجورلو در ثبت است. هر موقع انتقالی رخ می‌دهد، یک سرپرست می‌آید تا تغییرات ثبتی هم صورت بگیرد. این اتفاق شاید یکی دو ماه طول بکشد. اگر از ثبت شرکتها هم استعلام شود می‌بینید که امضای آجورلو و هیات مدیره قبل معتبر است تا زمانی که تغییرات ثبت شود. نمی دانم آقایان چطور چنین ادعاهایی دارند.
 • یعنی این ادعا مطرح شده که چون تراکتورسازی با مهدی ترابی قرارداد بسته است، باید محروم شود؟
 • بله، واقعا خنده دار است. به دو دلیل ما محروم نمی شویم. اول اینکه ترابی بعد از بازی‌های لیگ با ما قرارداد بسته و دوم اینکه برای جذب هیچ بازیکنی استعلام نمی گیریم.

از پرسپولیس شکایت کرده ایم

 • الان موضع باشگاه تراکتورسازی در قبال انتقال ترابی به پرسپولیس چیست و چگونه این موضوع را پیگیری می‌کند؟
 • پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس بسته است و این تیم حتی نمی تواند اقدام به خرید بازیکن جدید داشته باشد چه برسد به امضای قرارداد. این قانون فیفا است. متاسفانه یکسری از طرفدارنماها هم که دارند به همین دلیل به ما توهین می‌کنند. ما در این مدت روی هر بازیکنی دست گذاشتیم، گفتند با پرسپولیس صحبت کرده است. به هر صورت روز گذشته از ترابی و پرسپولیس به فدراسیون و سازمان لیگ شکایت کرده ایم و پیگیر این قرارداد هستیم.
 • چقدر امیدوارید که در این شکایت به نتیجه برسید؟
 • ما کار را جلو می‌بریم. برای تغییرات آمده ایم و این تغییرات را از تراکتورسازی و مالکیتش شروع کرده ایم. برای اولین بار یک تیم دولتی و شبه دولتی خصوصی شده است و باید از سپاه، بسیج و مسئولان تراکتورسازی تشکر شود.

ما می‌توانیم با توشاک فسخ کنیم؛ او نمی تواند

 • از این بحث بگذریم. زمانی که با جان توشاک به توافق رسیدید، اعلام کردید قرارداد این سرمربی سه ساله است در حالی که وی چند روز پیش در نشست خبری اعلام کرد قراردادش یکساله است. آیا قرارداد سرمربی شما مشروط سه ساله است؟
 • قرارداد آقای توشاک سه ساله و قطعی است. قبلا هم گفته ام قراردادی با آقای توشاک بسته ایم که تا به حال در ایران نوشته نشده است. قرارداد ما سه ساله است که ایشان اجازه لغو آنرا ندارد ولی ما این اجازه را داریم. در واقع اگر سال آینده خوشمان نیامد، می‌توانیم این مربی را راحت کنار بگذاریم؛ بدون پرداخت حتی یک ریال جریمه. به هر حال ما نشان دادیم برای تغییرات آمده ایم.
 • ارزیابی شما از نقل و انتقالات دیگر باشگاه‌ها چیست؟
 • نمی دانم در فوتبال چه اتفاقی افتاده است. تمام تیم‌ها دارند به نوعی هزینه‌هایشان را از جیب دولت و مردم پرداخت می‌کنند. تیم‌های بزرگ سالانه چقدر با کمک دولت هزینه می‌کنند. الان یک جمعی به این نتیجه رسیده است که تراکتورسازی را به بخش خصوصی واگذار کند و هزینه دولت را کاهش دهد. من فوتبال را به این سمت می‌برم که اقتصادی شود. فوتبال باید اقتصادی شود تا باشگاه‌ها بتوانند فعالیت کنند. شما خریدهای باشگاه‌های دیگر را با باشگاه تراکتور مقایسه کنید.

نمی خواهم از باشگاهی اسم بیاورم ولی به این نوع خریدها اعتراض دارم. چرا باید این اتفاقات در فوتبال ما رخ بدهد ودر نهایت هزینه‌هایش به مردم تحمیل شود؟ بستن این نوع قراردادها در باشگاه‌های دیگر به این دلیل است که مسئولان آنها هیچ حسی به پولشان ندارند. آنها در قراردادها، یک عدد ۱ یا ۲ می‌نویسند و تاجایی که امکان داشته باشد جلویش صفر می‌گذارند! در نهایت فشارش به مردم تحمیل می‌شود.

نگاه پرسپولیس از بالا به پایین است

 • اولین تجربه شما با تراکتورسازیِ خصوصی در لیگ برتر تا اینجای کار چه مشکلاتی داشته است؟
 • یکسری مسائل آدم را اذیت می‌کند؛ مثل باشگاهی که پنجره نقل و انتقالاتی اش بسته است اما با بازیکنان مدنظرش قرارداد می‌بندد. آنها نگاه بالا به پایین دارند. این یعنی چه؟ ۱۶ تیم لیگ برتری داریم. شما یک تیم هستید؛ تراکتورسازی هم یک تیم. دنبال بازیکن می‌رویم می‌بینیم آقایان دو تا سه برابر از مبلغ پیشنهادی ما گرفته اند. قیمت‌ها را طوری در فوتبال ایران نجومی بالا برده اند که نمی شود نزدیک بازیکنان شد!

بنده در گسترش فولاد هم قراردادهای بلندمدت و البته متعارف می‌بستم. چرا باید در باشگاه‌هایی که زیرساختش فراهم نیست، قرارداد بازیکنان یکساله امضا شود. این مسئله فساد هم می‌آورد تا سال بعد بازیکنان دیگری نفع ببرند. برای همین نه باشگاه‌ها به قرارداد بلندمدت راضی می‌شوند و نه بازیکنان چون هرسال مبلغ را بالاتر می‌برند.

اگر برای گسترش خریدار نباشد آنرا نگه می‌داریم

 • به گسترش فولاد اشاره کردید؟ آیا باتوجه به مشکلات قانونی واگذاری این باشگاه قطعی شده است؟
 • اگر خریداری وجود داشته باشد که گسترش را می‌فروشیم وگرنه مجبوریم تیم را نگه داریم. این مسئله تناقضی با مالکیت بنده در تراکتورسازی ندارد چون ما یک هولدینگ هستیم که شرکتهای مختلفی داریم.
 • آیا با مشکلاتی که در بالا به آن اشاره کردید هنوز روی قول و هدف خود برای قهرمانی در لیگ برتر هستید؟
 • بله خدا را شکر تراکتورسازی وضعیت خوبی دارد. هدف گذاری ما برای قهرمانی بوده و امسال هم تیم را برای قهرمانی می‌بندیم.
 • وضعیت جذب بازیکنان خارجی به کجا رسید؟
 • ما چهار سهمیه خارجی و دو سهمیه لیگ برتری داریم. قبلا گفته بودم می‌خواهیم ۴ بازیکنی بیاوریم که تاکنون در لیگ ایران چنین بازیکنانی نیامده اند. برای همین هم تا امروز نفرات خارجی ما مشخص نشده اند.

منبع: مشرق نیوز

The Latest