فروزان: حالا با مهدی رحمتی رفیقیم

http://static1.tamasha.com/files/pictures/01242940.jpg

پس از سال‌ها دوری هم خودش و هم همسرش به آرزوی‌شان رسیدند و آن بازگشت به تبریز بود. فروزان در حالی که کمتر کسی تصور می‌کرد، ناگهان سر از تراکتورسازی درآورد و به عنوان اولین خرید مالک جدید باشگاه معرفی شد.‌

گلر فصل گذشته پارس‌جنوبی آنقدر خوب کار کرد که هیچ کارشناسی نتوانست چشم به عملکرد چشمگیرش ببندد. فروزان یک فصل فروزان را در جم و در تیم تازه به لیگ برتر آمده پارس‌جنوبی پشت سر گذاشت. او حتی هنوز هم پنالتی‌ای که به پرسپولیس زد متعجب است که چرا این پنالتی گل نشد. هرچند که درباره او گفته شد با کینه پشت توپ ایستاده بود و فروزان بدون آنکه اسمی از کسی که چنین حرفی را زده بیاورد تنها این فرد را یک بیمار خطاب کرد که از نظر ذهنی پریشان است. گلر اول تراکتورسازی می‌خواهد در فصل آینده آنقدر خوب کار کند تا فیکس تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا شود و پرشورها را با ورزشگاه یادگار آشتی دهد. او برای اینکه بهانه‌ای دست کسی ندهد تمام پست‌های اینستاگرامش را پاک کرد تا این خواست باشگاه را اجابت کرده و کوچکترین حاشیه‌ای در همین ابتدای کار حضورش در تبریز نداشته باشد.

سال گذشته این موقع با پارس‌جنوبی مذاکره کردی و چه اتفاقی افتاد که به تراکتورسازی پیوستی؟

من دو سال از بهترین سال‌های فوتبالی‌ام را در تراکتورسازی گذراندم و با اینکه چهار، پنج پیشنهاد امسال داشتم اما بهترین انتخابم تراکتورسازی بود چون از این تیم به تیم‌ملی رسیدم و آن سال بهترین سال دروازه‌بانی‌ام بود و اولین سالی که تراکتورسازی توانست سهمیه آسیا بگیرد من در این تیم بودم. به این افتخار دست پیدا کردیم و فصل گذشته عملکرد خوبی در پارس‌جنوبی از نظر آماری داشتم و خدا را شکر توانستم با یک عملکرد فوق العاده به یک تیم بزرگ برگردم و خوشحالم که الان لباس تراکتورسازی را برتن دارم.

عملکرد فصل گذشته تو چقدر در رفتن به تراکتورنقش داشت؟

سال قبل سال فوق‌العاده‌ای از نظر گل خورده برایم بود و جزو سه دروازه‌بان لیگ بودم که کمترین گل خورده را داشتم و به گفته مربیان تیم و کارشناسان من 50 درصد پارس‌جنوبی بودم. در هر بازی سیوهای زیادی داشتم و پشت یک تیم جوان و کم تجربه کار می‌کردم و بازی کردن پشت این طیف بازیکن سخت است. با این حال من به عنوان یک درواز‌‌‌ه‌بان که به آنجا رفته بودم ماموریت خودم را به بهترین شکل انجام دادم و عملکرد خوب سال گذشته باعث شد به تراکتورسازی بپیوندم و در سرلیست خرید این تیم قرار بگیرم.

رابطه خوبی با زنوزی مالک این تیم داری و گفته می‌شد پسر این مالک متمول هستی؟

یکی از دلایل رفتنم به تراکتورسازی شخص زنوزی بود و در دو سالی که در گسترش بودم ارتباط خوبی داشتم. باید تشکر ویژه‌ای از زنوزی داشته باشم و از ایشان تشکر کنم که تراکتورسازی را خریدند و این باشگاه بعد از چندین سال که شرایط خوبی نداشت الان سر و سامان پیا کند. قطعا با آمدن ایشان مطمئن هستم تراکتورسازی به جایگاه اصلی‌اش خواهد رسید. با مربیان خوب خارجی که قرار است جذب شود و بازیکنان مطرح داخلی و خارجی که در حال جذب هستند تیم را برای قهرمانی می‌بندد و به چیزی جز این فکر نمی‌کند.

با شرایط اقتصادی جامعه نگران نبودی زنوزی از پس هزینه‌ها بر نیاید؟

زنوزی قبل از اینکه وارد فوتبال شود یک تاجر بزرگ کشور است و می‌داند که چه کاری انجام می‌دهد. با برنامه ریزی آمده است و قراردادهایی با بازیکنان بسته است که بتواند پرداخت کند او در کشور جزو تاجرهای بزرگ است و قطعا در فوتبال هم می‌تواند به خوبی درآمدزایی داشته باشد. آن هم در فوتبالی که این مشکل را برای درآمدزایی دارد قطعا او می‌تواند کارهای بزرگی انجام بدهد.

رابطه ات با هواداران تراکتور چطور است، گفته می‌شود یک رابطه سینوسی داری؟

واقعا من را دوست دارد. برای آنها یک فصل دروازه‌بانی انجام دادم که هنوز هم یک خاطره خوب از من به یاد دارند و امیدوارم خاطره آن فصل را که پدیده لیگ برتر شدم و به تیم ملی دعوت شدم همان شرایط آرمانی را تکرار و قهرمانی را آخر فصل با یکدیگر جشن بگیریم. هدف همه مجموعه، فقط قهرمانی است و صحبت‌ها در جلسه با مجموعه تراکتور این بود که همه به قهرمانی فکر می‌کنند و ان‌شاءا… بتوانم یک قهرمانی در ورزش و فوتبالم به دست بیاورم که امیدوارم با تراکتورسازی باشد. به این موضوع واقف هستم که طرفداران تراکتورسازی می‌دانند کسی که برای‌شان زحمت بکشد او را دوست دارند و آدم‌های فوق‌العاده قدرشناس هستند. از آن روزی که از تراکتورسازی رفتم همیشه در یادگار امام تشویق شدم و این نشان می‌دهد که هرکس زحمت بکشد و برود او را دوست دارند. همه من را به عنوان یک استقلالی می‌شناسند اما الان بازیکن تراکتورسازی هستم. قرارداد سه ساله دارم و به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای وظیفه‌ام را خوب می‌دانم و با تمام تعصب و وجود برای تراکتورسازی بازی خواهم کرد و تمام فکر و ذکرم برای موفقیت قر مزهای تبریز است. امسال می‌خواهم یک سال خوب و با ثباتی را با پرشورها تجربه کنم.

سال گذشته نزدیک بود برای پارس‌جنوبی هم گل بزنی امسال هم دنبال این مساله هستی؟

من سال قبل این شجاعت را داشتم که گل بزنم و اگر بازهم به من اعتماد کنند می‌توانم گل بزنم و این شجاعت را دارم جون به خودم ایمان دارم و این دفعه صددرصد گل خواهد شد.

این دفعه بیرانوند را گول زدی، به نظرت گلرها قلق گلزنی را بهتر می‌دانند؟

صددرصد این طور است. وقتی دروازه‌بان حریف عکس‌العمل نشان بدهد مشخص است و به همین راحتی هم توانستم بیرانوند را فریب بدهم. فقط بدشانس بودم که توپ من به دو تیر خورد.

خیلی کم پیش می‌آید یک توپ در پنالتی به دو تیرک بخورد؟

اوج بدشانسی بود و 15 سال تماشای فوتبال به من نشان نداده که توپ به تیر عمودی بخورد.

با کینه پشت توپ رفته بودی؟

کسی که فکر کند با کینه پشت توپ رفتم واقعا یک فکر بیماری دارد و اصلا به دنبال این مباحث نبودم. از بچگی وقتی تلویزیون می‌دیدم دوست داشتم مثل گلر بایرن لورکوزن و بایرن مونیخ پنالتی گل بزنم. دوست داشتم استارت آن از پرسپولیس باشد که زدم و بدشانس بودم و توپم به گل تبدیل نشد. با این حال هرکس فکر می‌کند با کینه رفتم گل بزنم اشتباه فکر کرده است. قبل از من هم پنالتی‌ها گل نشده بود و 13 تا بازیکن ما در جام حذفی و لیگ برتر پنالتی خراب کرده بودند. پنالتی‌های ما را همه گلرها گرفته بودند اما من بیرانوند را فریب دادم اما به تیرک خورد.

طی نیم فصل میانگین شش، هفت پنالتی نصیب تیم‌ها می‌شود. مهاجم‌ها آنقدر گل کم می‌زنند که اگر گل بزنی آقای گل می‌شوی؟

بله من اگر آن پنالتی را گل می‌کردم بعد از آن سه تا پنالتی دیگر نصیب ما شد که اگر گل می‌شد آن موقع یکی از بهترین گلزنان تیم می‌توانستم باشم.

فصل گذشته با پارس‌جنوبی چطور بود و هواداران این تیم بعد از پیوستن به تراکتورسازی شوکه شدند.

واقعا مردم خوب و مهمان نوازی دارد و مردم خیلی دوست شان دارند. تمام بازی‌هایی که ما در استادیوم جم داشتیم از کیلومترها می‌آمدند تا کنار ما باشند. در پارس‌جنوبی تنها یک ستاره وجود دارد که آن هم هواداران و مردم این شهر هستند. دوست‌شان دارم و در قلب من خواهند ماند.

محسن فروزان یک باره اوج گرفت و سپس نزول کرد. اما از سال گذشته و در پارس‌جنوبی دوباره اوج گرفتن تو شروع شد. چه اتفاقی افتاد؟

من این مساله را هیچ کجا نگفته بودم اما الان می‌گویم. بعد جدایی از استقلال دشمن زیاد پیدا کرده بودم و خیلی از کسانی که الان هم در فوتبال هستند مدام می‌گفتند فروزان را نگیرید. عیب و ایراد روی من می‌گذاشتند و برای همین موضوع جذب کردن من سخت می‌شد و به همین دلیل در این دو، سه سال گذشته نمی‌توانستم به یک تیم خوب بروم. اما امسال آنقدر خوب کار کردم و بی حاشیه بودم که به تراکتورسازی یکی از بهترین تیم‌های لیگ پیوستم.

کار تو در استقلال خوب بود اما در بازی با تراکتورسازی باعث شد ورق برگردد و از جمع آبی‌پوشان جدا شوی؟

من آن سال دوره خوبی داشتم. پنج بازی آخر لیگ برای نقل و انتقالات مهم است و بازی آخر چهار گل خوردم که روی هیچ‌کدام مقصر نبودم اما متاسفانه تیمی که گل می‌خورد انگشت‌های اتهام به سمت دروازه‌بان است. دربی هم که بازی نکردم و این خیلی به ضرر من تمام شد و سال بعد هم خود آقای قلعه نویی مصاحبه کرد و گفت که خیلی‌ها به استقلالی خیانت کردند. خیلی‌ها به پیکره تیم ضربه زدند و می‌توانستیم قهرمان شویم. آن موقع برای همین کار برایم سخت شد. 27 بازی من را فراموش کردند و همه آن بازی با تراکتورسازی یادشان بود و این کار من را سخت کرد.

تو جزو کسانی که مغضوب امیر بودند، نبودی؟

بله آقای قلعه نویی چند دفعه از من تعریف کردند و من با همه وجود برای ایشان بازی کردم و از من راضی بودند ولی به نظر من آن دوره ما می‌توانستیم قهرمان بشویم و امیرخان یک جام دیگر به ویترین افتخارات خودش اضافه کند.

در بحث ملی می‌توانستی موفق باشی اما از دایره نظر کی روش خارج شدی؟

کی روش را همه می‌شناسند که یا از تیم‌های بزرگ بازیکن دعوت می‌کند یا لژیونرها باشد و هیچ گاه از تیم‌های کوچک دعوت نمی‌کند. کاش می‌شد بازیکن تیم‌های بزرگ بودم و مسافر روسیه می‌شدم که این اتفاق نیفتاد.

تراکتورسازی می‌تواند تو را در ویترین تیم‌ملی برای جام ملت‌ها قرار دهد؟

دوست دارم با تراکتورسازی به تیم ملی برگردم و شک ندارم این تیم بزرگ می‌تواند من را گلر ملی کند و برای جام ملت‌ها استارت کار خودم را بزنم و ان شاء با تیم تراکتورسازی به این خواسته برسم. شک نکنید با هشت دست برای تراکتورسازی گلری می‌کنم که به تیم ملی برسم و فیکس جام ملت‌ها شوم.

با رحمتی یک دوره شکرآب بودید و تو رفتی مشکل را حل کردی و حتی کری هم برایش خواندی؟

الان رفاقت ما بیشتر شده است. یک دوره‌ای از رحمتی ناراحت بودم اما مشکلات حل شده است و اکنون رفیق هستیم و امیدوارم بهترین دروازه‌بانی را برای استقلال داشته باشد.

ماجرا چیست که می‌گویند فروزان حاشیه دارد. هیچ کس نمی‌داند این حاشیه چیست گویا تنها یک برچسب است؟

امسال خدا را شکر نشان دادم که هیچ حاشیه‌ای ندارم و تنها یک برچسب به من می‌زنند. همه دوست دارند بگویند فروزان آدم با حاشیه‌ای است و وقتی می‌پرسی هیچ چیز برای گفتن ندارند. در گذشته به من می‌گفتند خیلی دعوا می‌کند، دعوا نکردم. گفتند خیلی شیطان است، ازدواج کردم. الان می‌گویند در شبکه‌های اجتماعی حضور دارد، امسال هم فضای مجازی را قطع کردم و باید ببینم بعد از آن چه انگی می‌خواهند بزنند و به نظرم بعضی‌ها دوست دارند به فوتبالیست‌ها برچسب بزنند.

سر توپ زدن ات هم این فصل حسابی در پارس‌جنوبی به چشم آمد. در تراکتورسازی هم می‌خواهی این کار را بکنی؟

اولین چیزی که در جلسه با تراکتورسازی با من صحبت شد بحث کار با توپ من بود که اینقدر خوب تمرین کردم که شرایط خوبی دارم. سال قبل تقریبا 9 سر توپ به هواداران داشتم و آنقدر که من زدم کل گلرهای تیم نزدند.

در تمرین‌ها جلو هم بازی می‌کنی؟

در تمرینات در کارهای فوتبالی شرکت می‌کنم چون قبل از اینکه گلر شوم بازیکن بودم و در خط حمله خوب هم گل می‌زدم و همین باعث شد کار با توپ من خوب باشد. صدبار دیگر به دنیا بیایم دیگر گلر نمی‌شوم.

چرا؟

چون پستی است که تا گلر نباشی کسی آن درک نمی‌کند. درک از گلری کم است و همه فکر می‌کنند با یک دستکش دست کردند می‌توان دروازه‌بان شد.

فکر می‌کنی تراکتورسازی امسال برای قهرمانی بسته می‌شود؟

امسال صددرصد این مساله رخ خواهد داد. همان طور که گفتم در چهار ساعتی که با آقای زنوزی جلسه داشتم دیدم همه به دنبال قهرمانی این تیم هستند و برای همین هم به من گفتند تو را آوردیم چون در تیم‌های بزرگ بازی کردی و در تیم خودمان به عنوان یک گلر ملی حضور داشتی و با روحیه قهرمانی می‌توانی به ما کمک کنی. می‌خواهیم بازیکنان زیادی در سطح تو بیاوریم چون به دنبال قهرمانی هستیم.

همسرت هم خوشحال شد؟

بله همسر من 7سال دانشجوی تبریز است و کل خانواده ایشان در تبریز زندگی می‌کنند. او خیلی خوشحال شد و همیشه به من می‌گفت من دوست ندارم در دیگر تیم‌های شهرستانی بازی کنی و اگر قرار است به تیمی بروی، به تراکتورسازی برویم. آنجا خاطرات خوبی داریم و یکی از دلایلی که به تراکتورسازی برگشتم همین علاقه همسرم بود.

قبول داری سال گذشته نتایج تراکتورسازی ضعیف بود و هواداران قهر کردند. فکر می‌کنی امسال با بودن تو و دیگر بازیکنان تاثیرگذار شرایط خوب باشد؟

امسال آنقدر قرار است با قدرت کار کنیم که پرشورها برگردند و آشتی کنند و دوباره استادیوم را برای بازی‌های تراکتورسازی پر کنند. ما می‌خواهیم روزهای خوب و شادی بخش برای آنها رقم بزنیم و امیدوارم بتوانیم غرور را به هواداران تراکتورسازی برگردانیم.

یکی از مشکلات تراکتورسازی در فصل گذشته خط دفاع تیم بود که گل‌های زیادی می‌خوردند. به نظرت این چالش امسال حل شدنی است؟

در جلسه‌ای که داشتیم کاملا متوجه شدم مدیران به این مساله واقف هستند و به دنبال جذب بهترین‌ها در خط دفاعی هستند. امیدوارم مشکلات فصل قبل امسال رخ ندهد.

منبع: ورزش سه

The Latest