گزینه‌های سرمربیگری تراکتور لو رفت/ دیروز بارسایی، امروز رئالی با «پله سفید» و یک ترک!

http://www.anaj.ir/Upload/Image/1397/03/Orginal/8ab083311a4f484888de4842fdae256e..jpg

روزنامه ورزشی

“گل” در چاپ امروز خود گزینه‌های سرمربیگری تراکتورسازی را لو داد!

محمدرضا زنوزی، مالک جدید باشگاه تراکتورسازی که به تازگی امتیاز این باشگاه را خریداری نموده است، با وعده‌های نجومی کارش را آغاز کرده که استخدام مربی تراز اول خارجی با هدف بستن تیمی قدرتمند برای قهرمانی در لیگ برتر و حضور در 4 تیم برتر آسیا در زمره اولین برنامه‌های او قرار دارد.

در این راستا، مدیران تراکتور با مربیانی از اروپا و آمریکای‌جنوبی مذاکره کرده‌اند اما قصد دارند با وسواس زیاد این اقدام را به سرانجام برسانند و ازاین‌رو زنوزی در اولین انتصاب خود محمدرضا مهاجری سرمربی فصل گذشته پدیده را به عنوان مدیر تیم‌های فوتبال منصوب کرد تا او تا زمان معارفه رسمی سرمربی تیم، امورات فنی را پیش ببرد.

به دنبال وعده جذب مربی بزرگ خارجی، طی دو روز اخیر منابع خبری به صورت غیررسمی از ‌فرانک رایکارد‌ سرمربی اسبق تیم ملی هلند و بارسلونا به عنوان جدی‌ترین گزینه هدایت تراکتورسازی نام بردند و این درحالی است که ‌گل‌ در چاپ امروز خود اسامی دیگری را برای این منظور لو داده است.

طبق ادعای این روزنامه، ‌زیکو، توشاک و گونش‌ کاندیداهای سرمربیگری تراکتورسازی هستند که حضور سرمربیان سابق رئال مادرید و فنرباغچه و همچنین کنونی بشیکتاش نکته جالب و البته جذاب فهرست اعلام شده است.

بدون‌شک در بین اسامی مذکور، جان توشاک کارنامه‌دارترین است، مربی 69 ساله ولزی که در زمان بازیگری حضور در لیورپول و قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرده و به عنوان مربی نیز روزمه بسیار بلند با دو مقطع سکان‌داری در تیم ملی ولز و رئال‌ مادرید به چشم می‌خورد.

توشاک در تیم‌های مطرح بشیکتاش، رئال سوسیه‌داد و دپورتیوو لاکرونیا، اسپورتینگ لیسبون و تیم ملی مقدونیه هم سرمربیگری کرده است و قهرمانی لالیگا و سوپرجام اسپانیا با رئال‌ مادرید، کوپادل‌ری (جام حذفی اسپانیا) با رئال سوسیه‌داد و فتح جام حذفی ترکیه با بشیکتاش از افتخارات او به حساب می‌آیند.

این مربی در سال 2016 بعد از یک ماجراجویی 2 ساله در آفریقا و جدایی از تیم الوداد کازابلانکای مراکش که علت آن پایان قرارداد بوده است، روی نیمکت تیمی ننشسته و به استراحت پرداخته تا بدین‌ترتیب مشکلی برای حضور در تبریز و تیم پرطرفدار تراکتورسازی نداشته باشد.

اما زیکوی 65 ساله، بازیکنی بزرگ شناخته می‌شود تا مربی بزرگ؛ این چهره نام آشنای برزیلی که در زمان حضورش در مستطیل سبز به ‌پله سفید‌ ملقب شد، در تیم‌های ملی ژاپن و عراق سرمربیگری کرده است که قهرمانی با سامورایی‌ها در جام ملت‌های 2004 بزرگترین افتخار مربیگری او محسوب می‌شود.

وی در تیم‌های باشگاهی نیز فعالیت کرده است که از آن جمله می‌توان به کاشیما آنتلرز ژاپن و فنرباغچه ترکیه اشاره کرد. او کاشیما را به جی لیگ ژاپن رساند و با فنرباغچه نیز قهرمان سوپرلیگ ترکیه شده و با این تیم تا مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.

این مربی در سال‌های اخیر ناکام بوده و دو بار از روی نیمکت تیمش برکنار شده است که یکی از آنها در سال 2014 در تیم الغرافه فطر بوده و دیگری در ادامه از روی نیمکت تیم ‌اف سی گوا‌ تیمی از لیگ هند به وقوع پیوست و او نیز از آن روز بیکار بوده است!

و بالاخره شنول گونش ترکیه‌ای که هم‌اکنون زمام هدایت تیم بشیکتاش را بر عهده دارد، سومین و آخرین گزینه اعلام شده می‌باشد که برخلاف زیکو و توشاک، بازیکن گم‌نامی بوده و با مربیگری نامی برای خود دست و پا کرده است.

وی در سال‌های 2002 و 2003 بزرگترین افتخارات تیم ملی کشورش را به ترتیب با کسب مقام‌های سوم جام جهانی و جام کنفدراسیون‌ها رقم زد و با عنوانی که در جام جهانی به دست آورد، مربی برتر سال اروپا نیز لقب گرفت.

گونش که در تیم‌های باشگاهی اغلب در سوپرلیگ ترکیه روی نیمکت نشسته و دستاورد زیادی با جام‌های متعدد دارد، تنها یک دوره ترجیح داده است در خارج از کشورش به کار مربیگری بپردازد که این مقطع هم به سال‌های 2007 تا 2009 در تیم اف‌سی سئول کره‌جنوبی برمی‌گردد.

آخرین مقامی که این مربی نامدار ترک در کارنامه خود ثبت کرده است، در فصل 2016-2017 با بشیکتاش بوده که او موفق شد این تیم را برای پانزدهمین بار فاتح سوپرلیگ ترکیه نماید. وی در فصل گذشته نیز با عقاب‌های استانبول تا یک قدمی جام پیش رفت اما در پایان به مقام چهارمی بسنده کرد.

با وجود این ادعا و تمام این تفاسیر، بدیهی است استخدام مربی مطرح خارجی که از انتظارات پرشورها برای احیای تیمشان است، پروسه زمان‌بر خواهد بود و باید دید که درنهایت چه کسی به عنوان سرمربی تراکتورسازی و جانشین ارطغرل ساغلام ترک‌تبار معرفی خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آناج

The Latest