آموزشی مضاعف سربازهای لیگ در لیگ یک!

http://static2.tamasha.com/files/pictures/01305188.jpg

واگذاری باشگاه تراکتورسازی به بخش خصوصی این تیم را از چرخه نظامی‌ها خارج می‌کند و عملا بازیکن سرباز جدیدی نمی تواند در لیگ برتر به میدان برود!

باشگاه تراکتورسازی در دو سه سال گذشته با توجه به سقوط فجرسپاسی و ملوان به لیگ دسته اول تنها باشگاه نظامی حاضر در لیگ برتر بوده و به همین دلیل بازیکنان مطرحی که قصد گذراندن خدمت سربازی شان را داشتند، بدون هیچ دغدغه‌ای راهی این تیم می‌شدند. از این رو آنها به عنوان سرباز برای تراکتور بازی می‌کردند که این موضوع واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشت.

حالا از این پس دیگر هیچ بازیکن سربازی نمی تواند به عضویت تراکتور در بیاید و خدمت خود را بگذراند. باشگاه تراکتورسازی شب گذشته بعد از کش و قوس‌های فراوان در نهایت به بخش خصوصی و محمدرضا زنوزی واگذار شد و دیگر هیچ فعالیت نظامی در آن انجام نخواهد شد. از آنجایی که صد درصد سهام واگذار می‌شود، این باشگاه دیگر نظامی محسوب نمی شود و طبیعتا نمی تواند بازیکن سربازی به خدمت بگیرد. در این باره بحث‌هایی وجود داشت مبنی براینکه چند درصد از سهام باشگاه در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح باقی بماند تا رفت و آمد بازیکنان سرباز به مشکل نخورد اما در نهایت صد درصد سهام به زنوزی واگذار شد تا عملا راه حضور سرباز‌ها در تراکتور سد شود.

سربازان کنونی چه می‌شوند؟

یکی از مسائل مهم در این خصوص بازیکنانی است که سال گذشته به عنوان سرباز راهی تراکتور شدند و هم اکنون از خدمت شان باقی مانده است. بازیکنانی مثل احسان پهلوان، مهدی مهدی پور، رضا شربتی، دانیال اسماعیلی فر و … که یکسال دیگر از سربازی شان مانده است. طبق صحبت‌های انجام شده این بازیکنان خدمت خود را تا پایان در تراکتورسازی می‌گذرانند و مشکلی برایشان پیش نمی آید و قانون منع جذب بازیکن سرباز از حالا به بعد اجرا می‌شود. البته در لیست بازیکنان تیم‌های پایه تراکتورسازی برخی بازیکنان حضور دارند که سرباز هستند اما از نظر فنی به کار کادرهای فنی نمی آیند که قرار است با این بازیکنان مذاکره شود و شاید در این بین دو سه نفر بقیه خدمت شان را در ارگان‌های دیگر سپری کنند.

سربازان به لیگ یک می‌روند

بی تردید حذف تراکتور از جمع تیم‌های نظامی ضربه محکمی به ستاره‌های مشمول خدمت سربازی لیگ برتر می‌زند چراکه به غیر از تراکتورسازی هیچ تیم نظامی دیگری در لیگ برتر وجود ندارد. به عبارت بهتر اگر تراکتور زیرنظر سپاه باقی نماند و خصوصی شود، از این پس سربازان برای اینکه خدمت خود را بگذرانند باید به لیگ دسته اول بروند و به عضویت فجرسپاسی و ملوان در بیایند که این مساله برای ستاره‌های مطرح لیگ برتر هرگز اتفاق خوبی نیست. هرچند که فجر و ملوان فرصت خوبی می‌یابند تا بازیکنان خوب را جذب و از آنها استفاده کنند.

از این رو شاید این اتفاق مسئولان نیروهای مسلح و نظام وظیفه را هوشیار کند تا در قوانین بازیکنان سرباز تغییراتی به وجود بیاورند. طبیعتا بازیکنی که چند سال در لیگ برتر بازی کرده و جزو بهترین نفرات تیم خود محسوب می‌شود، اگر بخواهد برای گذراندن خدمت سربازی اش دو سال به لیگ یک بروند، می‌تواند به قیمت نابودی فوتبالش تمام شود و این اتفاق به سود فوتبال نیست. شاید بتوان قوانینی که بارها درباره اش بحث را تغییر داد و راهکار جدیدی برای نفرات سرباز فوتبال پیدا کرد.

منبع: ورزش سه

The Latest