می‌خواهید سرباز شوید، بفرمایید لیگ یک!

http://static2.tamasha.com/files/picture/01298258.jpg

در صورتی که واگذاری باشگاه تراکتورسازی شکل عملی به خود بگیرد، این تیم دیگر بازیکن سرباز جذب نمی کند.

باشگاه تراکتورسازی در دو سه سال گذشته با توجه به سقوط فجرسپاسی و ملوان به لیگ دسته اول تنها باشگاه نظامی حاضر در لیگ برتر بوده و به همین دلیل بازیکنان مطرحی که قصد گذراندن خدمت سربازی شان را داشتند، بدون هیچ دغدغه‌ای راهی این تیم می‌شدند. از این رو آنها به عنوان سرباز برای تراکتور بازی می‌کردند که این موضوع واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشت.

حالا در پایان لیگ هفدهم اما ممکن است اتفاقی رخ بدهد که هیچ بازیکن سربازی نتواند در لیگ برتر به فوتبالش ادامه دهد. باشگاه تراکتورسازی این روزها در گیر و دار مزایده و واگذاری به بخش خصوصی قرار دارد. مالکان کنونی تراکتورسازی از شنبه گذشته تا دو روز دیگر درخواست متقاضیان خرید امتیاز باشگاه را جمع می‌کنند تا نظر نهایی درباره خصوصی سازی را اتخاذ کنند. از این رو گفته می‌شود در حال حاضر تراکتورسازی از هر زمان دیگری بیشتر به واگذاری نزدیک شده است.

مساله مهم درباره واگذاری تراکتورسازی اما به بحث سربازان برمی گردد. در صورتی واگذاری تراکتور به بخش خصوصی شکل عملی به خود بگیرد، از آنجایی که صد درصد سهام واگذار می‌شود، این باشگاه دیگر نظامی محسوب نمی شود و طبیعتا نمی تواند بازیکن سربازی به خدمت بگیرد.

البته این موضوع شامل سربازان کنونی تراکتورسازی مثل پهلوان، مهدی پور، شربتی، اسماعیلی فر و… نخواهد شد و آنها تا پایان سربازی شان در تبریز می‌مانند اما در صورت واگذاری به بخش خصوصی دیگر تراکتور بازیکنی تحت عنوان سرباز نمی تواند جذب کند.

بی تردید حذف تراکتور از جمع تیم‌های نظامی ضربه محکمی به ستاره‌های مشمول خدمت سربازی لیگ برتر می‌زند چراکه به غیر از تراکتورسازی هیچ تیم نظامی دیگری در لیگ برتر وجود ندارد. به عبارت بهتر اگر تراکتور زیرنظر سپاه باقی نماند و خصوصی شود، از این پس سربازان برای اینکه خدمت خود را بگذرانند باید به لیگ دسته اول بروند و به عضویت فجرسپاسی و ملوان در بیایند که این مساله برای ستاره‌های مطرح لیگ برتر هرگز اتفاق خوبی نیست.

از این رو شاید این اتفاق مسئولان نیروهای مسلح و نظام وظیفه را هوشیار کند تا در قوانین بازیکنان سرباز تغییراتی به وجود بیاورند. طبیعتا بازیکنی که چند سال در لیگ برتر بازی کرده و جزو بهترین نفرات تیم خود محسوب می‌شود، اگر بخواهد برای گذراندن خدمت سربازی اش دو سال به لیگ یک بروند، می‌تواند به قیمت نابودی فوتبالش تمام شود و این اتفاق به سود فوتبال نیست. شاید بتوان قوانینی که بارها درباره اش بحث را تغییر داد و راهکار جدیدی برای نفرات سرباز فوتبال پیدا کرد.

منبع: ورزش سه

The Latest