تمام نقاط مبهم واگذاری تراکتورسازی

http://static2.tamasha.com/files/picture/00026783.jpg

باشگاه تراکتورسازی رسما آگهی واگذاری باشگاه تراکتورسازی را منتشر کرد تا همه منتظر اتفاقات جدیدی برای باشگاه محبوب تبریزی باشند.

ناکامی‌های ادامه دار این تیم و عدم توفیق در رسیدن به قهرمانی لیگ برتر، اعتراضات شدید هواداران را به همراه داشت. آن‌ها بارها در ورزشگاه به شدت علیه مالک و مدیرعامل تیم شعارهایی سر دادند تا سرانجام تصمیم نهایی، واگذاری تراکتورسازی به بخش خصوصی باشد. گفته می‌شود مدیر جدید تراکتور، حسابرسی‌ها و کارهای مربوط به خصوصی سازی را انجام داده تا به وعده چند سال اخیر مالک تراکتور جامه عمل بپوشاند اما این واگذاری نقاط مبهم بسیاری را در بردارد.

  • پیش تر اعلام شده بود تراکتور به مردم واگذار خواهد شد و تقریبا اکثر اهالی فوتبال تبریز نیز بر این موضوع اتفاق نظر داشتند. اما با این شرایط، بستر برای واگذاری به مردم فراهم نیست و احتمالا یک بخش و نهاد گسترده خصوصی، باید پیش قدم شود. آیا مالکان تراکتور، همچنان به وعده خود مبنی بر واگذاری به مردم استوار هستند؟

  • نکته دیگر، احراز صلاحیت متقاضیان است. در واگذاری سرخابی‌ها همین موضوع، سبب توقف واگذاری و دولتی ماندن پرسپولیس و استقلال شد. همچنین احراز صلاحیت متر و معیار استانداردی ندارد و باتوجه به نسبی بودن، برای هر موضوعی می‌تواند متفاوت باشد. حالا سوال اکثر متقاضیان و البته طرفداران پرتعداد تراکتور این است که صلاحیت متقاضیان توسط چه کسی و چگونه احراز خواهد شد؟

  • حسابرسی‌ها انجام شده به نظر می‌رسد، اما هنوز قیمت واقعی و مدنظر مالک گفته نشده است. همچنین میزان بدهی‌ها که احتمالا کم هم نیستند مشخص نیست. البته باشگاه تراکتور در یک سال اخیر تلاش زیادی برای رفع بدهی‌ها کرده اما بعید است یک تیم در ایران، بدهی نداشته باشد. اخبار غیر رسمی حکایت از قیمت پایه 170 میلیاردی روی باشگاه تراکتورسازی است اما مشخص نشده که چه میزان بدهی به شخص، تعهد به پرداخت مالیات و… وجود دارد.

  • در آخر؛ چه تضمینی برای یک مالک وجود دارد که با خرید باشگاه تراکتورسازی یا هر باشگاه دیگر به سود برسد. در فوتبالی که حق پخش، تبلیغات محیطی، کپی رایت و… وجود ندارند، درآمدزایی امری بسیار سخت و شاید غیرممکن است و تنها مالکی می‌تواند به موفقیت برسد که از دارایی‌های شخصی هزینه کند و بعید است همچین مالکی در بخش خصوصی، اهداف غیر فوتبالی را دنبال نکند.

همچنین امیدواریم واگذاری تراکتورسازی به بخش خصوصی در شرایط حرفه‌ای صورت گیرد و به تیم محبوب آذربایجان به شخص یا ارگانی واگذار شود که دلسوز این تیم و هواداران غمگینش است.

منبع: ورزش سه

The Latest