افول وحشتناک تراکتور همزمان با قهر پرشورها/ پرتماشاگرترین تیم ایران در سراشیبی سقوط + آمار

http://www.anaj.ir/Upload/Image/1397/02/Orginal/837286d44cb9449d853899514b6ecc38..jpg

یکی از تبعات فصل کابوس‌وار تراکتورسازی در لیگ هفدهم ریزش شدید هواداران این تیم بود.

تیم فوتبال تراکتورسازی درحالی لیگ هفدهم را با نتایج ضعیف و ناکامی به اتمام رساند که یکی از تبعات این عملکرد، کاهش حضور هوادارانش در ورزشگاه بود که به صورت وحشتناکی رخ داد و چنانچه که در بازی‌های پایانی مشاهده شد، سکوهای ورزشگاه خانگی این تیم پُر از خالی جلوه می‌کرد!

پرشورها در این دوره از لیگ برتر و بخصوص در نیم‌فصل دوم رغبتی برای تماشای بازی‌های تیم محبوب‌شان نشان ندادند و حتی استخدام مربی دلخواه آنها نیز گره‌کشا واقع نشد، بخصوص در زمان اوایل حضور ارطغرل ساغلام که تراکتور روی دنده موفقیت افتاده بود اما بازهم استقبال خوبی از مسابقات این تیم به عمل نیامد.

طبق آمار و ارقام، پرتماشاگرترین و کم‌تماشاگرترین بازی‌های فصل گذشته تیم تراکتورسازی در دیدارهای خانگی به ترتیب در اولین و آخرین بازی این تیم در چارچوب هفته‌های دوم و بیست و نهم مقابل تیم‌های پرسپولیس تهران و صنعت نفت آبادان با میزان 45 هزار و 605 تماشاگر به ثبت رسید.

وضعیت سرخ‌پوشان به لحاظ آمار جذب تماشاگر وقتی نگران‌ کننده‌تر به نظر می‌رسد که در اکثر دیدارهای تراکتور کمتر از 6 هزار تماشاگر از نزدیک نظاره‌گر بازی‌ها بودند و هر چه به انتهای فصل نزدیک‌تر شدیم، این رقم به شدت تقلیل یافت که در نهایت به کم‌تماشاگرترین بازی محبوب تی‌تی‌ها در تاریخ لیگ برتر ختم شد.

به همین بهانه آمار تماشاگران تیم فوتبال تراکتورسازی را از زمان بازگشت این تیم به لیگ برتر بررسی کرده‌ایم که این بررسی آماری و کوتاه حاکی است تیم پرطرفدار فوتبال آذربایجان بدترین دوران خود را در تاریخ این مسابقات سپری می‌کند و نتایج ضعیف این تیم با استقبال بی‌سابقه تماشاگرانش بیگانه نیست.

تیمی که با استناد به آمار ارائه شده تا لیگ چهاردهم عنوان پرتماشاگرترین تیم لیگ برتر را به خود اختصاص داده بود، پس از این دوره و علی‌الخصوص اتفاقاتی که در بازی با نفت تهران رخ داد، با ریزش شدید هواداران روبرو شد و کار به جایی رسید که برای آخرین بازی خانگی این تیم تنها تعداد 605 تماشاگر در ورزشگاه حضور داشتند.

بد نیست بدانید تراکتورسازی در لیگ چهاردهم با مجموع 380 هزار و میانگین 27 هزار تماشاگر و اختلاف فاحش نسبت به دو تیم پایتخت‌نشین استقلال و پرسپولیس که به ترتیب با میانگین 16 و 15 هزار تماشاگر در رده‌های دوم و سوم قرار داشتند، به عنوان پرتماشاگرترین تیم لیگ و ایران شناخته شد.

البته در افول تعداد تماشاگران تراکتورسازی علاوه بر عملکرد و نتایج ضعیف این تیم، دلایل دیگری هم دخیل بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به شرایط اقتصادی جامعه، کمبود امکانات در ورزشگاه، مشکلات ایاب و ذهاب، ساعت نامناسب بازی‌ها بخصوص در فصل سرما، برخورد نامناسب از سوی نهادهای نظارتی و … اشاره کرد.

آمار تماشاگران تراکتورسازی به تفکیک ادوار مختلف لیگ برتر فوتبال از نهمین دوره رقابت‌ها یعنی از زمان بازگشت این تیم به شرح زیر است:

لیگ نهم: مجموع یک میلیون و 30 هزار و میانگین 60 هزار تماشاگر

لیگ دهم: مجموع 765 هزار و میانگین 45 هزار تماشاگر

لیگ یازدهم: مجموع 680 هزار و میانگین 45 هزار تماشاگر (بدون احتساب 2 جلسه محرومیت)

لیگ دوازدهم: مجموع 455 هزار و میانگین 30 هزار تماشاگر (بدون احتساب یک جلسه محرومیت)

لیگ سیزدهم: مجموع 274 هزار و میانگین 18 هزار تماشاگر

لیگ چهاردهم: مجموع 380 هزار و میانگین 27 هزار تماشاگر

لیگ پانزدهم: مجموع 121 هزار و میانگین 9 هزار تماشاگر (بدون احتساب 2 جلسه محرومیت)

لیگ شانزدهم: مجموع 149 هزار و میانگین 10 هزار تماشاگر (بدون احتساب یک جلسه محرومیت)

لیگ هفدهم: مجموع 176 هزار و میانگین 11 هزار تماشاگر

چنانچه که در ارقام فوق پیداست آمار تماشاگران تراکتورسازی به مرور زمان افت بسیار چشمگیری داشته و این امر از لیگ چهاردهم به بعد کاملا مشهود است و ثبت کمترین رقم در لیگ پانزدهم نیز بهترین مدعا برای قهر پرشورها با ورزشگاه پس از اتفاقات بازی جنجالی با نفت تهران است.

گرچه این آمار روند صعودی را در سه دوره اخیر نشان می‌دهد اما باید به این نکته اذعان کرد که مهمترین عامل رقم پایین لیگ شانزدهم، آماده نبودن ورزشگاه یادگار امام و انتقال تقریبا نیمی از بازی‌های تراکتور به استادیوم اختصاصی بود که از گنجایش بسیار کمی برخوردار است.

نکته جالب‌تر اینکه این تغییر ورزشگاه و انتقال میزبانی دقیقا در مقطعی رخ داد که محبوب پرشورها دوباره اوج گرفته بود و مدعی قهرمانی در هر دو جام فوتبال ایران محسوب می‌شد.

خاطرنشان می‌گردد رقابت‌های لیگ برتر فوتبال از دوره هفتم تا دوازدهم به صورت هجده تیمی برگزار شد و از این رو، تیم‌ها در این ادوار دو بازی خانگی بیشتر نسبت به شکل کنونی مسابقات انجام می‌دادند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آناج

The Latest