کیانی: تراکتور در یکسال فقط یک تی شرت داشت!

https://static2.farakav.com/files/pictures/01293079.jpg

کاپیتان تراکتورسازی در گفت وگویی مفصل حرف‌های مهم و جالبی را درباره شرایط این تیم بر زبان آورد؛ او از هواداران خواست از تیم حمایت کنند.

مهدی کیانی یکشنبه شب در برنامه موج فوتبال شبکه سهند حضور یافت و صحبت‌های مفصل و مهمی را درباره ناکامی‌های اخیر تراکتورسازی و برخی موضوعات پیرامون این تیم مطرح کرد که در ادامه می‌خوانید:

برنامه ریزی تراکتورسازی دقیق نبود

برنامه ریزی ما در فصول گذشته دقیق نبود؛ هر باشگاهی هرچه جلوتر برود، باید برنامه ریزی اش بهتر شود اما ما هرچه جلو رفتیم شرایط بدتر شد. متاسفانه پنجره نقل وانتقالاتی ما بسته شد و این به تیم ما خیلی ضربه زد. اگر ما در کنار جوانان 5، 6 بازیکن باتجربه جذب می‌کردیم، برای کسب سهمیه آسیایی تلاش می‌کردیم. مشکلات باشگاه ما خیلی زیاد است. من نه علیه هیچ مدیری حرف می‌زنم و نه علیه هیچ مربی اما باید برای فصل آینده شرایط بهتری رقم بزنیم.

بهترین مربی دنیا هم در این تیم نتیجه نمی گرفت

اگر بهترین مربی را داشته باشید و امکانات خوب نداشته باشید، فایده ندارد. تراکتورسازی فقط هوادار دارد و می‌بینید که آنها را هم فراری دادند. تراکتور فقط یک زمین تمرین دارد وهیچ امکاناتی ندارد. با این شرایط و بدون بازیکنان بهترین مربیان دنیا هم کاری نمی تواند انجام دهد.

بله، رختکن تراکتورسازی جاسوس داشت

رختکن ما جاسوس داشت. به جان بچه ام، آن اتفاق با عارف آغاسی ناخاسته بود. این مسائل درخانواده پیش می‌آید. من اینقدر هوای این جوان‌ها را داشتم، هوای بچه خودم را نداشتم. می‌خواستیم تیم روحیه بالایی پیدا کند. وقتی دیدم آن حرف‌ها را زدند، شاخ در آوردم. این به مدیریت باشگاه برمی گردد. اگر مدیریت قوی باشد، اینطور نمی شود. اگر یکی مثل قلعه نویی یا کمالوند بود کسی جرات می‌کرد حرف بیرون ببرد؟ در استقلال و پرسپولیس دعواهای بدتر رخ می‌دهد اما کسی نمی فهمد.

هواداران تراکتور را از ورزشگاه فراری دادند

همیشه حق را به هواداران دادیم. آنها 11 سال امدند و گفتند: «عیبی یوخ». هر باشگاهی روی هوادارانش سرمایه گذاری می‌کند، چرا تراکتورسازی هوادارانش را فراری می‌دهد؟ هواداران همیشه خودشان را نشان دادند.

با این جوانان نمی شود در 3 جام حضور پیدا کرد

بازیکن برای هر تیمی مهم است؛ با این جوانان نمی شود در 3 جام حضور پیدا کرد. ما اگر چند بازیکن باتجربه داشتیم، هم در آسیا بالا می‌رفتیم و هم در لیگ جایگاه قابل قبولی داشتیم.

‌هادی محمدی زحمت کشید

هادی محمدی مصدوم بود، قبل از آن چون می‌خواستند بازیکن بگیرند، باید اسم‌هادی را از لیست در بیاورند. او برای تیم زحمت کشید و بعد از آن اتفاقاتی افتاد که خیلی اذیت شد.

بازیکن خارجی جذب کردند که یکسال و نیم بازی نکرده بود

من به بازیکنان ایراد نمی گیرم. بازیکن دوست دارد در تراکتورسازی بازی کند، اما باید برنامه ریزی باشگاه درست باشد. شما وقتی می‌خواهید بازیکن خارجی بگیرید باید چند فیلم از او ببینید. بازیکنی که یکسال و نیم بازی نکرده، به کار تیم نمی آید. هر کسی آن بازیکن خارجی را جذب کرده باید به هواداران پاسخگو بدهد. ما بازیکنی می‌خواستیم که به تیم کمک کند، نه روی نیمکت بنشیند.

ما 4 باتجربه نبودیم، تیم سقوط می‌کرد

سال قبل برخی حرف‌هایی زدند که هرکس جای من بود، یک دقیقه در تیم نمی ماند، ولی اولین نفر آمدم و تمدید کردم. من گفتم در شرایط سخت اگر تیم را رها کنم، اوج نامردی است. کارم به عشق هواداران بود اما در دنیای مجازی برخی هوادارنما هستند. آنها حرف‌هایی زدند که به من برخورد و ناراحت کننده بود. من نه، محمد ابراهیمی، ایرانپوریان و حاتمی هم این شرایط را داشتند. کل فشارها روی ما 4 نفر بود. از همه ممنونم که کمک کردند اما عده‌ای حرف‌هایی زدند که ناراحتم کرد. از استقلالی و پرسپولیسی فحش خوردم اما انتظار نداشتم از هواداران خودم حرف بشنوم. بازهم عیب ندارد، می‌گذرد. با این حال بازی‌هایی که من بودم را نگاه کنید. نه کم کاری کردم و نه چیز دیگری. به خدا اگر ما چند باتجربه هم نبودیم جای سیاه جامگان ونفت بودیم. ما کمک کردیم و تیم را از بحران سقوط نجات دادیم.

به آجورلو گفتم نمی شود شما راه خودت را بروی

یک نفر سرتمرین آمد و گفتم به جای اینکه خودت را بزنی، من را بزن. هوادار تراکتور در دنیا بی نظیر و بامعرفت بوده است. حرفم این است که در شرایط سخت باید پشت هم باشیم. تراکتورسازی برای اولین بار این اتفاقات برایش پیش آمده است. بیایید دست روی دست هم بگذارید و کمک کنید. من به اقای آجورلو گفتم اگر قرار باشد من بازیکن و هوادار و مدیرعامل هرکس راه خودش را برود، تیم از هم می‌پاشد.

تراکتور که سیاه جامگان نیست!

آجورلو خیلی تنها شد؛ شاید خودش هم خواست. به او گفتم شما وقتی تهران هستی، یک مدیر خوب باید در تبریز داشته باشی. اینجا تراکتور است، سیاه جامگان و تیم‌های کم طرفدار که نیست. من به او گفتم و بابت زحماتش ممنون هم هستم اما شرایطی رقم خورد که نمی شد تیم را جمع کنید. به هر حال برکنارش کردند و باید از او تشکر کنیم.

فرقی نمی کند مربی خارجی باشد یا داخلی

فرقی نمی کند مربی خارجی باشد یا داخلی؛ مربی باید بیاید که مدیریت داشته باشد. اگر مربی مدیریت نداشته باشد کار سخت می‌شود. امیدوارم مسئولان مربی بیاورند که در شان و شخصیت تراکتورسازی باشد و بتواند تیم را از این وضعیت نجات بدهد.

همیشه اولین نفر قراردادم را تمدید کردم

من همیشه اولین نفر قراردادم را تمدید کردم. تا زمانی که باشگاه و هواداران مرا بخواهند، خدمتگزار هستم و اولین نفر امضا می‌کنم. منتظر هستم تا تکلیف تیم روشن شود. باید برنامه ریزی انجام شود و واقعا حیف است تراکتور به این روز افتاده است.

تا زمانی بازی می‌کنم که بتوانم پولم را حلال کنم

من 31 ساله هستم؛ توکلم به خدا است. من طوری زندگی می‌کنم که بتوانم پولم را در زمین حلال کنم. با تمام وجود کار می‌کنم و تا جایی که خدا بخواهد و دعای خیر مردم باشد، تلاش می‌کنیم تا شرمنده مردم نشویم.

دوست داشتیم مدیرعامل بیاید و حرف بزند

من ده سال در تراکتورسازی حضور دارم و به ندرت پیش آمد که اعتصاب کنیم. ما دوست داشتیم مسئولان شهر و مدیرعامل بیاید و با ما حرف بزند. شرایط ما بد بود، داشتیم به لیگ یک می‌رفتیم. تیم ما جوان است، سعید آجورلو آمد و صحبت کرد. او سمتی هم نداشت ولی کارهای مدیرعامل را انجام می‌داد. انتظار داشتیم خود حاجی بیاید. می‌خواستیم به ما دلگرمی بدهند که شرایط جمع شود.

7 ماه دریافتی نداشتیم

ما 7 ماه دریافتی نداشتیم، ولی هیچ وقت حرفی نزدیم. شب عید هم این اتفاق نیفتاد. من مهدی کیانی چند رفیق دارم که می‌توانم از او پول بگیرم اما جوان‌ها نمی توانند .

الیاسی بعد از 10 سال از ما بزرگتر‌ها مشورت خواست

به الیاسی خسته نباشید می‌گویم. او در این مدت کوتاه خیلی زحمت کشید. شاید هیچ کس در این شرایط نمی آمد تا کمک کند. از او ممنونم. در 10 سال گذشته می‌توانستیم مشورت کوچک به مدیریت بدهیم اما این مشورت را نمی گرفتند. الیاسی با ما بزرگترها جلسه گذاشت و ما هم هرکمکی توانستیم به او انجام دادیم.

در طول سال فقط یک تی شرت داشتیم

ما از سال‌های قبل طلب داریم، امسال هم پول زیادی نگرفتیم. می‌گویند فوتبالیست‌ها میلیاردی پول می‌گیرند اما اینطور نیست. ما اگر یک میلیارد قرارداد ببندیم، 400 یا 500 میلیون تومان دست مان را می‌گیرد. ما در نهایت پولمان را می‌گیرم اما حرف مان این بود که همه باید پشت هم باشیم.اگر تراکتور با این هواداران سقوط می‌کرد، کسی پشت تیم بود؟ ما در چند سال گذشته مشکلات زیادی داشتیم. ما همییشه می‌خواستیم تراکتور شخصیت داشته باشد. ما امسال در آسیا و جام حذفی و لیگ فقط با یک تی شرت رفت و آمد می‌کردیم. تیمی که می‌خواهد قهرمان شود، با این امکانات باید جلو برود؟

موضوع نداشتن زمین تمرین

شما زمین تمرین ما را نگاه کنید؛ این چمن به قدری سفت است که نمی شود درست تمرین کرد. ما باید چند زمین داشته باشیم تا چمن کمپ جان بگیرد. همین می‌شود که آمار مصدومیت‌های ما بالا می‌رود.

هواداران مثل سالهای اول پشت تیم باشند

هواداران کمی دل شکسته شدند. حق هم دارند، ما به آنها حق می‌دهیم. این تیم برای هواداران است. امثال من می‌توانم چند سال بازی کنم و بروم. چیزی که می‌ماند، هوادار است.خواهشم از هواداران این است که مثل سال‌های اول پشت تیم باشند و حمایت کنند. من دوست دارم اگر کسی از تیم می‌رود با خاطره خودش برود. این تیم مال هوادار است.

خداحافظی با پیراهن تراکتور؟

ما لرها مثل ترک‌ها اگر حرفی بزنیم، شاهرگمان هم برود، پای آن می‌ایستیم. من حقم نبود و دوست نداشتم به گسترش فولاد بروم. گفتند مهدی کیانی تیم را بهم می‌ریزد اما فکر این روزها را می‌کردم. هرچه دارم از هواداران تراکتورسازی است. تا جایی که بتوانم و در توانم باشد خدمتگزار مردم آذربایجان و هواداران تراکتورسازی هستم.

بهترین گلها را نزدیم و بدترین

ما از اول فصل بهترین گلها را نزدیم و بدترین گلها را خوردیم. کم تجربگی بازیکنان در این موضوع خیلی تاثیر داشت. ما متاسفانه امسال گل‌های خیلی بدی خوردیم. گلهای مبتدیانه می‌خوردیم و تا می‌خواستیم به خودمان بیایم چون تیم جوان بود بازی تمام شده بود. اگر در کنار این بازیکنان چند بازیکن باتجربه دیگر هم بود شرایط بهتر می‌شد.

تراکتور نباید لنگ بلیت هواپیما بماند

شما می‌بینید تیم‌های عربی چقدر هزینه می‌کنند تا هوادار بیاورند؛ واقعا تیم بزرگ تراکتورسازی باید برای خرید بلیت هواپیمای چارتر لنگ بماند؟ باید برنامه ریزی دقیقی انجام شود. تکلیف بازیکنان جوان به مربی آینده تیم دارد. این جوان‌ها زحمت خودشان را کشیدند.

با ساغلام درگیر نشدم

آن کسی که گفته بود من با ساغلام درگیر شدم را پیدا کردیم. من همیشه در زندگی ام رودررو حرف زدم. بعد از بازی ناراحت و عصبانی بودم. به عنوان بزرگتر تیم گفتم 20 موقعیت به گل نمی رود و یک توپ می‌آید و به دروازه می‌رود. اینها فکر کردند که منظورم با ساغلام است. من در کار هیچ مربی دخالت نمی کنم. مدیریت باشگاه گفتند که آن فرد که خبر را لو داده باید کنار بگذاریم اما من اجازه ندادم و گفتم بیاید بازی اش را کند.

در تبریز موهایم ریخت

در تبریز موهایم ریخت. مردم فکر می‌کنند من ترک هستم و با من ترکی حرف می‌زنند. کلمات و چیزهایی از ترکی بلدم اما چون در بین مردم تبریز نیستم نمی توانم خیلی حرف بزنم. با این حال ترکی متوجه می‌شوم اما زیاد نمی توانم صحبت کنم.

از هواداران واقعی تراکتور معذرت می‌خواهم

از هواداران واقعی تراکتورسازی معذرت می‌خواهم که در سرما و گرما همیشه شرمنده مان کردند. امسال نتوانستیم نتایج خوبی بگیریم اما واقعا هیچ کس کم کاری نکرد. متاسفانه یکی دو تا صفحه در فضای مجازی است که می‌خواهد تیم را به حاشیه ببرد. هواداران به این صفحه‌ها توجه نکنند.

همه باید دست به دست هم بدهیم

هیچ کس از ما درخواست پول نکرد و می‌خواهند جو را بهم بریزند. هوادار نماها این حرف‌ها را می‌زنند. هواداران ما باغیرت هستند و لیاقت شان سالی یک جام است. امیدوارم مسئولان برنامه ریزی کنند تا همه چیز خوب شود. من می‌گویم مدیریت سر موقع پول بدهد و امکانات در اختیار تیم بگذارد و از آن طرف جریمه هم کند. امیدوارم تراکتور به روزهای خوبش برگردد. همه باید دست به دست هم دهیم، ما یک خانواده هستیم و اگر پشت هم باشیم هیچ کس نمی تواند حاشیه‌ای درست کند. امسال هواداران ناراحت شدند و شرمنده آنها هستیم اما بدانید ما هم 10 برابر ناراحتیم. به خدا من دوست داشتم آن پنالتی به گل برود، اما فشار زیادی روی ما بود.

امیدوارم بازیکنان خوبی به مربی بعدی بدهند

با این شرایط و با این جوانان به نظر من خوب نتیجه گرفتیم. امیدوارم مربی بعدی که می‌آید بازیکن خوبی در اختیارش بگذارند. الان این خارجی‌ها آمدند و همه از آنها انتقاد می‌کنند. بازیکنانی که هوادار دوست دارند را جذب کنید. همین سربازانی که آمدند،دانیال، پهلوان و مهدی پور چقدر خوب کار کردند.

با سربازان قرارداد 5 ساله ببندید

اخباری برای من برادرم است. او قلبش آنقدر پاک است که می‌تواند سال‌های سال اینجا گلری کند. من حرفم این است با سربازان قرارداد 5 ساله ببندید که بعد از خدمت نتواند برود.

منبع: ورزش سه

The Latest