مورد عجیب فوتبال تبریز در فصلی که گذشت/ همسایگی در جدول با اکران مستند «راز بقا»!

http://www.anaj.ir/Upload/Image/1397/02/Orginal/e967c2e28f604190bf387e09abb02fe2..jpg

هر چهار نماینده فوتبال تبریز در فصل 97-1396 فصلی تلخ و کابوس‌وار را با شباهت‌های عجیب سپری کردند.

گروه ورزشی آناج: فصلی که سپری شد، فصلی کابوس‌وار برای فوتبال تبریز بود و چه در لیگ برتر و چه در لیگ دسته اول نتایج به قراری ثبت شد که هر 4 نماینده دیار آذربایجان و تبریز در کوران این مسابقات فقط برای حفظ سهمیه کوشیدند.

در لیگ برتر فوتبال تیم تراکتورسازی که در سال‌های گذشته همواره در زمره مدعیان قرار داشت، بدترین نتایج خود را از زمان بازگشت به این رقابت‌ها کسب کرد و شرایط برای این تیم به گونه‌ای پیش رفت که با ریزش هواداران فرجامی بسیار تلخ داشت!

سرخ‌پوشان دیار آذربایجان که با بحران محرومیت از نقل و انتقالات وارد کارزار لیگ هفدهم شده بودند، حواشی بسیاری را در طول فصل از سر گذراندند و درحالی در لیگ برتر ماندگار شدند که تا هفته ماقبل پایانی فاصله چندانی با سقوط نداشتند.

در سوی دیگر، گسترش فولاد به عنوان دومین تیم لیگ برتری تبریز که فصل را با نتایج بسیار ضعیف و تحقیر برابر حریفان آغاز کرده بود، بازهم در این رقابت‌ها درجا زد تا به سان 2 فصل گذشته، حضور در کمربند میانی جدول و رتبه تک رقمی عاید تلاش آنها باشد.

آبی و زرد پوشان در این دوره از مسابقات با انقلابی که پس از حضور فیروز کریمی در این تیم به وقوع پیوست، با سپیدپوشی سفیدبخت شده و به طرز غیرقابل پیش‌بینی و خیلی زودتر از همشهریان از کابوس سقوط رهایی یافتند.

اما در لیگ دسته اول اوضاع برای تبریزی‌ها وخیم‌تر از لیگ برتر بود چراکه هم شهرداری و هم ماشین‌سازی از روز نخست برای بقا در مسابقات می‌جنگیدند که در نهایت همچون تراکتورسازی در هفته ماقبل آخر موفق به تضمین آن شدند.

در این بین، مورد عجیب در فصل جاری برای فوتبال تبریز همسایگی در جدول مسابقات بود، جایی که گسترش فولاد و تراکتورسازی در لیگ برتر به ترتیب نهم و دهم شدند و شهرداری و ماشین‌سازی نیز در جام آزادگان، چهاردهم و پانزدهم.

عجیب‌تر اینکه هر 4 تیم تبریزی نتوانستند لیگ‌هایشان را با سرمربیان ابتدایی خود به انتها برسانند و تغییرات کادر فنی در طول فصل به سراغ تمامی آنها آمد، با یک تفاوت بزرگ که در لیگ برتر معکوس‌وار و در لیگ دسته اول مشابه هم بود.

در تیم‌های لیگ برتری تراکتورسازی و گسترش فولاد، نیمکت‌های داخلی و خارجی به صورت عکس با خارجی و داخلی تعویض شدند و در تیم‌های شهرداری و ماشین‌سازی دسته اولی‌ نیز سرمربیان باتجربه با سرمربیان کم‌تجربه.

این تحولات در بحث مدیریتی باشگاه‌ها نیز وجود داشت و به جز گسترش فولاد که پیش از شروع فصل تن به آن داده بود، مدیرعامل هر سه تیم دیگر تبریزی به مرور زمان رفتنی شده و صندلی خود را به فرد دیگری واگذار کردند.

البته باید اذعان کرد تبریزی‌ها بسیار خوش‌شانس بودند که تغییرات در همگی آنها نتیجه مثبت داد چون در غیر این صورت می‌توانست سرنوشتی بدتر و تلخ‌تر برای هر چهار تیم رقم بزند و به عبارتی دیگر دگردیسی‌ها راز بقای آنها در مسابقات بود.

با این تفاسیر، فصل 97-1396 فوتبال ایران با تمام تلخی‌هایش برای نمایندگان تبریز به خیر گذشت و باید منتظر ماند و دید که تبریزی‌ها برای فصل آینده چه تدبیری خواهند اندیشید و آیا بازهم شاهد شکوفایی فوتبال این دیار خواهیم بود یا خیر؟

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آناج

The Latest