گزارش ویژه؛ هجومی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر‌

http://static2.tamasha.com/files/picture/01297244.jpg

بازی‌های لیگ هفدهم در حالی به هفته‌های پایانی نزدیک شده است که در نهایت موفق نخواهد شد نام هجومی‌ترین تیم تاریخ برگزاری خود را تغییر دهد.

بازی‌های لیگ هفدهم به هفته‌ها و روزهای پایانی خود نزدیک شده است و بدین ترتیب می‌توان به مقایسه آمار این لیگ با سایر فصول برگزار شده لیگ برتر پرداخت و قطعا یکی از جذاب ترین قسمت‌های این موضوع به بررسی هجومی ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر اختصاص دارد. عنوانی که قطعا در این دوره از رقابت‌ها و در دو هفته پایانی شکسته نخواهد شد.

به ازای هر بازی 1.57 و 1.53 گل به ثمر رسیده و این آمار در دو هفته پایانی نمی تواند رشدی رکوردشکن داشته باشد.

توضیح ضروری در این باره اینکه با توجه به 3 فرمت متفاوت لیگ برتر (3 دوره لیگ 14 تیمی، 7 دوره لیگ 18 تیمی و 7 دوره لیگ 16 تیمی) برای انتخاب هجومی ترین تیم‌ها به بررسی میانگین گل‌های زده به ازای هر بازی پرداختیم تا حقی از هیچ یک از تیم‌ها ضایع نشود.

با بررسی هجومی ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر همراه “ورزش سه” باشید:

اول – استقلال تهران، لیگ هشتم، 70 گل زده، میانگین 2 گل به ازای هر بازی

استقلال لیگ هشتم با امیر قلعه نویی پا به میدان رقابت‌ها گذاشت و در نهایت توانست علاوه بر رسیدن به عنوان قهرمانی، تعدادی از عناوین ریز و درشت را از آن خود کرد. یکی از مهمترین رکوردهای آبی پوشان که احتمالا تا سال‌ها نیز دست نخورده خواهد ماند عنوان هجومی ترین خط حمله است. آبی پوشان با به ثمر رساندن 70 گل در لیگ 18 تیمی، توانستند به میانگین 2 گل در هر بازی دست پیدا کنند.

آبی پوشان در آن سال از مهاجمانی همچون فرهاد مجیدی، آرش برهانی، سیاوش اکبرپور، علی علیزاده، علیرضا عباسفرد و‌هافبک‌هایی همچون مجتبی جباری، فابیو جان واریو و حسین کاظمی و همینطور مدافع گلزنی همچون پیروز قربانی سود می‌بردند و در این میان آرش برهانی موفق شد تا با به ثمر رساندن 21 گل به عنوان آقای گلی این رقابت‌ها دست پیدا کند. به غیر از برهانی، اکبرپور با 10 گل، جباری با 8 گل، کاظمی با 6 گل و قربانی با 5 گل، بهترین گلزن آبی‌ها در این لیگ بودند.

دوم – سپاهان اصفهان، لیگ نهم، 67 گل زده، میانگین 1.97 گل به ازای هر بازی

سپاهانی‌ها از این دوره سونامی خود را آغاز کردند و توانستند با سه قهرمانی پیاپی نام خود را در لیگ برتر جاودانه کنند. آنها در این دوره عنوان هجومی ترین تیم رقابت‌ها را از آن خود کردند و با اختلافی اندک در رده دومین تیم هجومی تاریخ لیگ برتر قرار گرفتند و جالب اینکه این تیم نیز با سرمربی گری امیر قلعه نویی در لیگ حضور پیدا کرد و بدین ترتیب باید هجومی ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر را از آن این مربی پرافتخار دانست.

سپاهانی‌ها در لیگ نهم که لیگی 18 تیمی بود توانستند 67 بار گلزنی کنند و به این ترتیب به ازای هر بازی 1.97 گل به ثمر رساندند. عماد رضا مهمترین مهاجم سپاهانی‌ها در این دوره از رقابت بود که توانست با 19 گل به عنوان آقای گلی لیگ برسد. او پس از ادموند بزیک، دومین آقای گل در لیگ برتر نام گرفت.

سوم – تراکتورسازی تبریز، لیگ چهاردهم، 58 گل زده، میانگین 1.93 گل به ازای هر بازی

بدون تردید دراماتیک ترین دوره لیگ برتر به این فصل مربوط می‌شود. لیگی که حتی پس از گذشت دقایقی از آخرین دیدار، تصور بر قهرمانی تراکتورسازان بود اما به ناگاه تصویر بالا رفتن جام در شهر دیگری به نمایش درآمد تا (حداقل) ورزشگاه یادگار امام تبریز در شوکی تاریخی فرو ببرد.

با میانگین به ثمر رساندن 1.93 گل به ازای هر بازی در رده سوم هجومی ترین تیم‌های تاریخ لیگ قرار گرفته است. لوسیانو ادینیو یکی از محبوب ترین و البته کاربلدترین خارجی‌های حاضر در فوتبال ایران بود که توانست در این دوره با به ثمر رساندن 20 گل به عنوان آقای گل معرفی شود.

… و دوره‌های دیگر

  • پاس تهران با به ثمر رساندن 48 گل در لیگ 14 تیمی(دوره سوم) و ثبت میانگین 1.84 گل زده به ازای هر بازی

  • سپاهان اصفهان با به ثمر رساندن 47 گل در لیگ 14 تیمی(دوره دوم) و ثبت میانگین 1.8 گل زده به ازای هر بازی

  • پاس تهران با به ثمر رساندن 54 گل در لیگ 16 تیمی(دوره پنجم) و ثبت میانگین 1.8 گل زده به ازای هر بازی

علی‌رضا‌هاشمی

منبع: ورزش سه

The Latest