سربازگیری تراکتور متوقف می‌شود؟

http://static2.tamasha.com/files/picture/01285229.jpg

بعد از مشکلاتی که در امر جذب بازیکنان سرباز برای تراکتورسازی پیش آمد، گفته می‌شود مسئولان باشگاه دیگر تمایلی به جذب سربازان پرتعداد نخواهند داشت.

یکی از حاشیه‌هایی که باشگاه تراکتورسازی در سال‌های اخیر همواره با آن دست به گریبان بوده به موضوع جذب نفرات سرباز برمی گردد. اینکه در هر پنجره نقل و انتقالات چند بازیکن بدون هیچ ممنوعیتی تیم‌های خود را رها کرده و به عنوان سرباز به تراکتورسازی می‌روند، صدای بسیاری از اهالی فوتبال را در آورد. نمونه آخرش هم نیم فصل لیگ هفدهم بود که با باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی تراکتور مسئولان این باشگاه به جذب نفرات کلیدی تیم‌هایی مثل ذوب آهن، سیاه جامگان، بادران و … اقدام کردند.

به خدمت گرفتن تعداد زیادی از بازیکنان سرباز بدون اینکه باشگاه‌های تحت قرارداد آنها خبر داشته باشند، صدای بسیاری از مسئولان فوتبال کشور و به خصوص باشگاه‌ها را در سال‌های اخیر در آورده است و باعث شده جنگ‌های رسانه‌ای متعددی ایجاد شود.

البته که با توجه به قوانین مصوب در کشور ما بازیکنان سرباز حتما باید خدمت خود را در یک باشگاه نظامی سپری کنند و با توجه به اینکه تراکتورسازی تنها تیم نظامی حاضر در لیگ برتر است راهی جز اینکه بازیکنان برای گذراندن سربازی شان به تبریز بروند، وجود ندارد اما شاید دیگر نیازی به هیاهوهای گذشته در این خصوص نباشد.

مساله اصلی در این باره تعامل باشگاه‌های دیگر با تراکتورسازی برای در اختیار گذاشتن سربازان است؛ اگر باشگاه‌هایی که نفرات سرباز دارند بدانند که بازیکن شان باید به تراکتورسازی برود و بعد از خدمتش برگردد مشکلی وجود ندارد و در آن صورت این تعامل به سود دو باشگاه و بازیکن است.

از سوی دیگر در سال‌های گذشته کم نبودند بازیکنان سربازی که برای گذراندن خدمت شان راهی تراکتورسازی شدند و نتوانستند کارآیی قبل را داشته باشند. این بازیکنان اکثرا با قراردادهای کوتاه مدت راهی تراکتور می‌شوند و مدت زیادی طولانی در اختیار باشگاه نخواهند بود. از سوی دیگر چون اکثرا با باشگاه‌های قبلی خود قرارداد دارند، امیدی برای تمدید قرارداد بعد از خدمت سربازی برایشان وجود ندارد. در نتیجه در اکثر مواقع این بازیکنان نمی توانند خواسته‌های کادرفنی و هواداران را برآورده کنند و حاشیه‌های جدیدی درست می‌شود. نمونه این اتفاق هم امید عالیشاه بود که با حواشی فراوان خدمتش را در تراکتورسازی سپری کرد و به پرسپولیس برگشت.

در این بین البته بودند بازیکنانی که به عنوان سرباز در تراکتورسازی کار کردند و جزو بهترین نفرات تیم بودند. در همین نیم فصل دوم لیگ هفدهم نفراتی نظیر پهلوان، مهدی پور، اسماعیلی فر، شربتی و … جزو بهترین نفرات تراکتورسازی بودند و نمی شود از نقش تاثیرگذار آنها به سادگی عبور کرد.

با همه شرایط موجود اما به نظر می‌رسد مسئولان باشگاه تراکتورسازی خودشان نیز به این باور رسیده اند که اتکای باشگاه خود به نفرات سرباز را کمتر کنند. اینکه در نقل و انتقالات فقط به دنبال جذب نفرات سرباز باشند، می‌تواند مشکلات بعدی ایجاد کند و به همین خاطر احتمالا از نقل و انتقالاتی تابستان سال جاری دیگر شاهد جذب سربازان پرتعداد نخواهیم بود.

از سوی دیگر الیاسی، مدیریت جدید باشگاه تراکتورسازی نیز خود علاقه‌ای به جذب سربازان پرتعداد ندارد و دیگر اینطور نخواهد بود که اکثر سهمیه‌های لیگ برتری با این بازیکنان پر شود. البته این موضوع منافاتی با بازیکنانی که دیگر چاره‌ای جز رفتن به خدمت سربازی ندارند، نخواهد داشت. چنین بازیکنانی مجبور هستند برای گذراندن خدمت شان به تراکتور بروند اما تفاوتش چنین است که هیچ صدای اعتراضی از باشگاه‌ها بلند نمی شود و آنها خیلی راحت با جدایی موقت بازیکن شان کنار می‌آیند.

منبع: ورزش سه

The Latest